Menu

ULC: Do końca 2020 r. dla pasażerów podróże do Wielkiej Brytanii bez zmian

ULC: Do końca 2020 r. dla pasażerów podróże do Wielkiej Brytanii bez zmian
Podróże do Wielkiej Brytanii do końca roku wciąż odbywać się będą na takich samych zasadach. (Fot. Getty Images)
Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej dla pasażerów i przewoźników lotniczych nie wprowadza zmian w zasadach wykonywania lotów z i do Wielkiej Brytanii do końca 2020 r. - przypomniał polski Urząd Lotnictwa Cywilnego. Nadal będzie można podróżować do i z UK na podstawie dowodu osobistego.
Reklama

Wielka Brytania od dziś, 1 lutego br., nie jest już członkiem Unii Europejskiej. Opuściła ją wczoraj, 31 stycznia br., punktualnie o godz. 23:00.

Urząd Lotnictwa Cywilnego w Polsce przypomina, że Unia Europejska i Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej osiągnęły porozumienie dotyczące warunków opuszczenia Unii na podstawie Umowy o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE. Uzgodniono także deklarację polityczną, zawierającą ogólne ramy przyszłych relacji UE-Zjednoczone Królestwo.

"Zgodnie z Art. 1 Ustawy, w okresie przejściowym Wielka Brytania będzie w polskim porządku prawnym traktowana nadal jak państwo członkowskie Unii. Ustawa przewiduje nieliczne wyjątki od tej zasady, jednakże nie dotyczą one transportu lotniczego" - poinformował ULC.

Obywatele UE wciąż mogą podróżować do UK na dowód. (Fot. Getty Images)

Jak tłumaczył, okres przejściowy oznacza dla pasażerów i przewoźników lotniczych brak zmian w zasadach wykonywania lotów z i do Wielkiej Brytanii do końca 2020 r. Oznacza to, że utrzymane są obecne zasady przekraczania granicy UE-Wielka Brytania. Nadal będzie można podróżować do i z Wielkiej Brytanii na podstawie dowodu osobistego. Ponadto, obowiązują dotychczasowe przepisy w zakresie VAT i akcyzy, w tym limitów zwolnień dla podróżnych, funkcjonowania podatkowych systemów informatycznych itp. Utrzymane jest brak ceł, kontyngentów i innych dodatkowych barier w handlu. "Wielka Brytania pozostanie w unii celnej z UE i będzie uczestnikiem wspólnego rynku UE" - przypomniał ULC.

Ponadto, pozostaje możliwość eksportu towarów do Wielkiej Brytanii na obecnych zasadach. Utrzymane są dalsze wzajemne uznawanie kwalifikacji zawodowych dla przedstawicieli zawodów regulowanych.

"Brak konieczności uzyskania przez europejskich przewoźników lotniczych upoważnień, o których mowa w Art. 191 ustawy Prawo lotnicze, wydawanych przez Prezesa ULC. Brak konieczności uzyskania przez brytyjskich przewoźników lotniczych zezwoleń, o których mowa w art. 193 ustawy Prawo lotnicze, wydawanych przez Prezesa ULC" - podano.

Urząd przypomina, że skargi dotyczące naruszenia przez przewoźników lotniczych praw pasażerów, w odniesieniu do lotów z lotnisk znajdujących się na terytorium Wielkiej Brytanii oraz lotów z krajów trzecich na lotniska w Wielkiej Brytanii, należy kierować na dotychczasowych zasadach do brytyjskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Czytaj więcej:

Co z Polakami na Wyspach? "Niepewność dla 393 tys. osób"

Najwięksi wygrani i przegrani Brexitu

Kidawa-Błońska: To smutny dzień, ważne, by prawa Polaków były respektowane

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama