Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Żywność coraz droższa, nie tylko przez Brexit

UK: Żywność coraz droższa, nie tylko przez Brexit
Ceny rosną najszybciej od ubiegłego roku i prawdopodobnie będą jeszcze rosnąć przez kolejne miesiące. (Fot. Getty Images)
Ceny żywności rosną w najszybszym tempie od sierpnia 2020 r. - wynika z danych opracowanych przez firmę Kantar. To efekt utrzymujących się zakłóceń w łańcuchu dostaw – podaje BBC.
Reklama
Reklama

Ceny żywności wzrosły o 2,1 proc. w październiku - to najwyższy wskaźnik od zeszłego roku, kiedy sklepy detaliczne ograniczały promocje w obliczu pandemii koronawirusa. W zeszłym tygodniu Bank Anglii utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie, jednak przy ogólnej inflacji zmierzającej do około 5 proc., podwyżka stóp jest możliwa już wkrótce.

Grupy sprzedawców detalicznych i hotelarzy ostrzegają posłów, że braki towarów na sklepowych półkach i presja inflacyjna będą się utrzymywać przez najbliższe miesiące.

Kantar podał, że najszybciej rosnące ceny żywności dotyczą między innymi słonych przekąsek, napojów w puszkach i chipsów. Spadły natomiast ceny takich produktów jak świeży bekon, warzywa oraz karma dla kotów i psów.

Według danych oficjalnych rządu, całkowita inflacja w Wielkiej Brytanii nieznacznie spadła we wrześniu, a jej wskaźnik obniżył się do 3,1 proc. w ciągu roku do września, w porównaniu z 3,2 proc. w październiku. Jednak - jak zauważył Clive Black, analityk rynku z grupy Shore Capital - niektórym ludziom "ciężko jest uwierzyć" w dane dotyczące inflacji z Krajowego Biura Statystycznego (ONS), ponieważ ceny paliwa, energii, żywności i materiałów budowlanych wciąż rosną.

Wśród produktów, których ceny rosną najszybciej, są chipsy i cola. (Fot. Getty Images)

Ceny paliw gwałtownie wzrosły po tym, jak gospodarki zaczęły się podnosić po pandemii oraz kiedy kartel producentów ropy OPEC stopniowo zwiększył produkcję. Niedobory i trudności z dostawami towarów, takich jak materiały budowlane i podzespoły komputerowe, również spowodowały wzrost cen. Przedsiębiorstwa mają trudności z zatrudnieniem kierowców ciężarówek, pracowników do zbierania i przetwarzania żywności oraz do obsługi barów, hoteli i restauracji.

Jest to po części związane z pandemią, ale dodatkowo pogłębia to Brexit - ocenia międzynarodowe forum polityczne OECD.

Zastępca prezesa Banku Anglii, Ben Broadbent stwierdził jednak, że obecnie pandemia ma większy wpływ na niedobory siły roboczej niż Brexit. Jak podkreślił, nie chodzi tylko o utratę migrantów jako pracowników, ale także o ich siłę napędową w gospodarce, ponieważ wielu pracowników z UE było młodych i bardziej aktywnych ekonomicznie.

Kate Nicholls, dyrektor generalny stowarzyszenia UK Hospitality, ostrzegła, że ceny usług świadczonych przez restauracje, bary i hotele wzrosną po świętach. "Niektóre z naszych przedsiębiorstw przewidują trzy podwyżki cen dla konsumentów, jeszcze przed kwietniem" – podkreśliła.

Niektórzy sprzedawcy detaliczni donoszą, że klienci z wyprzedzeniem dokonują świątecznych zakupów w obawie o braki magazynowe. Dane firmy Kantar to potwierdzają – według nich 4,7 mln gospodarstw domowych kupiło już w tym miesiącu świąteczne ciastka mince pies. Sprzedaż mrożonego drobiu jest o 27 proc. wyższa w porównaniu z ubiegłym rokiem, a ludzie wydali dodatkowe 6,1 mln funtów w ciągu ostatnich czterech tygodni.

Czytaj więcej:

Branża spożywcza w UK "poważnie zaniepokojona" wzrostem cen

Która sieć supermarketów w Wielkiej Brytanii jest najtańsza?

Od wczoraj wzrosły ceny wszystkich papierosów w UK

Budżet 2021: Ceny w UK mogą urosnąć najszybciej od 30 lat

Zyski sieci Sainsbury's rosną pomimo napięć w łańcuchu dostaw

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama