Menu

UK rozpoczyna testy na skuteczność szczepionki AstraZeneca u dzieci

UK rozpoczyna testy na skuteczność szczepionki AstraZeneca u dzieci
W UK trwają prace nad opracowaniem szczepionek, które są bezpieczne i skuteczne u dzieci. (Fot. Getty Images)
Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego, którzy wraz z firmą farmaceutyczną AstraZeneca stworzyli jedną ze szczepionek przeciw Covid-19, rozpoczną w ten weekend testy mające sprawdzić, na ile jest ona skuteczna w przypadku podania jej dzieciom.
Reklama
Reklama

W testach będzie uczestniczyć 300 dzieci w wieku od 6 do 17 lat, z czego do 240 otrzyma szczepionkę przeciw Covid-19, a pozostali kontrolną szczepionkę przeciwko zapaleniu opon mózgowych.

"Chociaż większość dzieci jest stosunkowo rzadko dotknięta koronawirusem i jest mało prawdopodobne, aby zachorowały po zakażeniu, ważne jest ustalenie bezpieczeństwa i odpowiedzi immunologicznej na szczepionkę u dzieci i młodzieży, ponieważ niektóre dzieci mogą odnieść korzyści ze szczepienia. Te nowe testy rozszerzą nasze rozumienie tego, jak kontrolować SARS-CoV2 w młodszych grupach wiekowych" - wyjaśnił prof. Andrew Pollard, szef zespołu naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, którzy opracowali szczepionkę.

Obecnie w Wielkiej Brytanii nie ma planów podawania dzieciom szczepionek AstraZeneca, ponieważ została ona dopuszczona do użycia przeciw Covid-19 tylko u osób powyżej 18. roku życia. Druga z obecnie używanych szczepionek, opracowana wspólnie przez firmy Pfizer i BioNTech, jest dozwolona dla osób powyżej 16. roku życia. Na liście grup priorytetowych do szczepień nie są uwzględnione osoby poniżej 16. roku życia, nawet jeśli cierpią one na schorzenia, które zwiększają ryzyko zachorowania na Covid-19.

Na początku mijającego tygodnia zastępca naczelnego lekarza Anglii, prof. Jonathan Van-Tam, poinformował, że trwają prace nad opracowaniem szczepionek, które są bezpieczne i skuteczne u dzieci. Jak dodał, możliwe jest, że do końca roku kilka szczepionek zostanie autoryzowanych do podawania dzieciom.

Brytyjskie stowarzyszenie pediatrów i lekarzy medycyny dziecięcej (RCPCH) podkreśla, że istnieją dowody na to, iż Covid-19 może mieć u dzieci ciężki przebieg, a nawet powodować śmierć, ale jest to rzadkie.

"Dowody są obecnie jasne, że Covid-19 powoduje znacznie mniejszą zachorowalność i śmiertelność u dzieci w porównaniu z tym, co widać u osób starszych. Istnieją również pewne dowody na to, że dzieci mogą być mniej podatne na zakażenie. Rola dzieci w transmisji, po nabyciu zakażenia, jest niejasna, chociaż nie ma wyraźnych dowodów na to, że roznoszą one wirusa bardziej niż dorośli" - oświadczyło RCPCH.

Czytaj więcej:

AstraZeneca będzie produkować szczepionki w Niemczech

"The Sun": Pierwsza dawka szczepionki daje 64-65 proc. ochrony

UK: "Uniwersalna szczepionka" na koronawirusa możliwa za rok

  Komentarze
  • Zenek
   14 lutego, 12:21

   Zakaz jest testowania leków na dzieciach. Grozi za to więzienie i durze kary włącznie z pozbawieni wykonywania zawodu. Więc w jaki sposób to robią?

  • Jolanta
   14 lutego, 17:17

   Testowanie na dzieciach?! UK zawiodłam się na tobie.

  • Gość
   14 lutego, 22:11

   A co to dzieci jako króliki doświadczalne, to jakiś żart ma być!!!

  • Brytyjka
   14 lutego, 23:57

   Jakie testy chca robic u dzieci???Zachorowalnosc w tej grupie prawie zero!!!
   Rodzice sa naprawde chorzy podpisujac zgody na to! CD prania mozgow na pandemie...

  • Grubo
   15 lutego, 06:17

   Zkad sa te dzieci i kto na to zezwolil??

  • Adriano 1985
   15 lutego, 07:40

   Będą testować słyszycie co niektórzy już są królikami doświadczalnymi teraz za dzieci się biorą. Obudźcie się

  • Lola
   15 lutego, 10:06

   Jacy rodzice sie zgidzili na takie testy !

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2021
  GBP 5.2999 złEUR 4.5309 złUSD 3.7931 złCHF 4.1505 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama