Menu

UK pomoże Ukrainie w walce z wpływami Rosji

UK pomoże Ukrainie w walce z wpływami Rosji
Boris Johnson przekazał także, że UK wesprze Ukrainę w celu wzmocnienia obrony i bezpieczeństwa. (Fot. Getty Images)
Brytyjski premier Boris Johnson obiecał prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zelenskiemu współpracę w celu przeciwdziałania 'szkodliwym wpływom' Rosji i zaoferował brytyjskie wsparcie dla obrony i bezpieczeństwa Ukrainy.
Reklama
Reklama

Wczoraj był ostatni dzień wizyty ukraińskiego prezydenta w Londynie, podczas której został on przyjęty przez księcia Williama z małżonką, a także spotkał się z Johnsonem i ministrem spraw zagranicznych Dominikiem Raabem. Kluczowym elementem wizyty było podpisanie umowy o partnerstwie politycznym, wolnym handlu i partnerstwie strategicznym.

"Wielka Brytania jest najbardziej żarliwym stronnikiem Ukrainy. Niezależnie od tego, czy chodzi o nasze wsparcie obronne, wysiłki stabilizacyjne, pomoc humanitarną, czy ścisłą współpracę w kwestiach politycznych, nasze przesłanie jest jasne: jesteśmy całkowicie zaangażowani w utrzymanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" - oświadczył Johnson.

"Umowa o partnerstwie strategicznym, którą dziś podpisaliśmy, sygnalizuje kolejny rozdział w naszych stosunkach. Jest to rozdział, który przyniesie większe bezpieczeństwo i dobrobyt zarówno mieszkańcom Wielkiej Brytanii, jak i Ukrainy" - dodał.

Jak poinformował brytyjski rząd, umowa o wolnym handlu opiera się na zapisach obecnej umowy między UE a Ukrainą i ma zapewnić, że po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie, nie dojdzie do zakłóceń w handlu. Obecna wartość wymiany handlowej między Wielką Brytanią a Ukrainą wynosi 1,5 mld funtów rocznie.

Wołodymyr Zelenski wraz z małżonką spotkał się m.in. z parą książęcą z Cambridge. (Fot. Getty Images)

W komunikacie wydanym przez Downing Street Johnson i Zełenski wyrazili wspólne pragnienie zwiększenia wymiany handlowej i inwestycji między obydwoma krajami. Szef brytyjskiego rządu podkreślił, że reformy i praworządność napędzają wzrost gospodarczy i powtórzył zaangażowanie Wielkiej Brytanii w realizację programu reform na Ukrainie.

Johnson z zadowoleniem przyjął przyznanie Ukrainie statusu członka Programu Rozszerzonych Możliwości NATO i zadeklarował brytyjskie wsparcie dla Ukrainy w miarę postępów w jej reformach w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa.

"Obaj przywódcy dyskutowali o znaczeniu współpracy na rzecz przeciwdziałania szkodliwym wpływom Rosji, zarówno na Ukrainie, jak i w szerszym regionie. Wyrazili również swoje wspólne obawy dotyczące sytuacji na Białorusi. Premier nakreślił kroki podjęte przez Zjednoczone Królestwo w odpowiedzi na łamanie praw człowieka w tym kraju, w tym nałożenie sankcji" - poinformowało biuro Johnsona.

Innymi tematami, o których rozmawiali, jest pandemia koronawirusa, a także przeciwdziałanie zmianom klimatu, co ma związek z tym, że w przyszłym roku Glasgow będzie gospodarzem ONZ-owskiego szczytu klimatycznego COP26.

Czytaj więcej:

Ukraińców zastąpią bezrobotni Polacy?

Na Ukrainie najwyższe bezrobocie od 15 lat

Polski bank pralnią pieniędzy dla oligarchów z Rosji i Ukrainy

  Komentarze
  • Marcin
   9 października 2020, 16:18

   Juz byly uklady z UK,Obiecanki cacanki majac takich pomocnikow ukraincy nie musza bac sie Rosij ,pewnie jakis geszeft jest do zrobienia Anglia nie robi nic bez intersownie

  • Jan
   9 października 2020, 17:03

   oni chcą pomagać? a to oni potrzebują pomocy oj nędza nadejdzie niebawem!!!!!

  • Janusz
   9 października 2020, 20:07

   Niech się martwi o wpływy Ruskich w UK. Począwszy od miliarderów typu Abramowicz, poprzez tysiące milionerów, po zwyczajnych pracowników z byłych republik sowieckich. 90 % tych niby Litwinów, Łotyszy, czy Mołdawian, to tak po prawdzie Ruscy. Gorliwi zwolennicy Putina i Rosji. A także tęskniący do czasów ZSRS. No i nienawidzący Wielkiej Brytanii i zachodniej demokracji.

  • J23
   9 października 2020, 23:46

   Do Marcin: Trafiles w sedno chlopie, wszystkie umowy z GB sa g... warte, szczegolnie te podpisane przez Bojo,
   ale jak pra do czegos to na bank jest jakis geszeft!!!

  • Sa
   10 października 2020, 02:35

   pierdzielisz Marcin bez sensu i skladu, jak sie najebales nie pisz , bo ciezko zrozumiec kontekst, a tak na dzien dobry, jak sie juz obudzisz z ciezka glowa, to ci przypomne ze nie ma takiego panstwa jak Anglia, nad gramatyka tez popracuj, i nad pakowaniem walizek

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama