Menu

UK: Wnioski o azyl "rozpatrywane" na starych promach?

UK: Wnioski o azyl "rozpatrywane" na starych promach?
W tym roku do końca sierpnia br. do Wielkiej Brytanii przybyło ponad 5 000 migrantów. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd rozważa przekształcenie nieużywanych promów zacumowanych u wybrzeży kraju w miejsca obsługi osób ubiegających się o azyl w Wielkiej Brytanii - podaje BBC.
Reklama
Reklama

Wcześniej w tym tygodniu media informowały, że minister spraw wewnętrznych, Priti Patel, poprosiła urzędników o zbadanie możliwości budowy centrum rozpatrywania wniosków o azyl na odległej wyspie wulkanicznej na południowym Atlantyku.

Według "The Financial Times", podobnego rozwiązania używają władze Australii w ośrodkach azylowych w Nauru i Papui-Nowej Gwinei. Marynarka wojenna przechwytuje ludzi przybywających do Australii łodzią i zabiera ich do ośrodków, dopóki ich wnioski o azyl nie zostaną rozpatrzone.

Teraz "The Times" donosi, że rząd "poważnie rozważa" pomysł kupienia starych promów i przekształcenia ich w centra przetwarzania wniosków o azyl. Jednak - zdaniem gazety - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie jest przychylne takiemu rozwiązaniu.

Rząd UK szuka rozwiązania, jak efektywnie rozpatrywać wnioski o azyl. (Fot. Getty Images)

Brano też pod uwagę  rozpatrywanie aplikacji migrantów na wyspie u wybrzeży Szkocji, ale premier Nicola Sturgeon napisała na Twitterze, że "każda propozycja traktowania ludzi jak bydła w zagrodzie spotka się z jej wielkim sprzeciwem".

Matthew Rycroft z Ministerstwa Spraw Zagranicznych przyznał, że nie będzie komentował medialnych przecieków. "Przyglądaliśmy się temu, co robi wiele innych krajów, aby wprowadzić innowacje do naszego własnego systemu" - zaznaczył w rozmowie z BBC.

"Żadne decyzje nie zostały podjęte. Żadne ostateczne propozycje nie zostały przedłożone ministrom. Teraz trwa burza mózgów co do przyszłych rozwiązań" - dodał.

W tym roku do końca sierpnia br. do Wielkiej Brytanii na pontonach lub małych łodziach przybyło ponad 5 000 osób, które przepłynęły kanał La Manche. To ponad dwa razy więcej niż w  2019 roku.

Czytaj więcej:

Uchodźca pozwał Home Office, bo zakaził się koronawirusem

Schwytano rekordową liczbę nielegalnych imigrantów na kanale La Manche

Coraz więcej migrantów próbuje dostać się z Francji do UK

Media w UK: Migranci zostali zostawieni przez Francuzów na brytyjskich wodach

Francuska prasa o sporze z UK ws. imigrantów

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 30.07.2021
  GBP 5.3681 złEUR 4.5731 złUSD 3.8410 złCHF 4.2444 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama