Menu

UK: W tym roku już więcej nielegalnych imigrantów niż w całym 2020 r.

UK: W tym roku już więcej nielegalnych imigrantów niż w całym 2020 r.
Wielka Brytania i Francja zapowiedziały wczoraj, że wzmocnią walkę z nielegalną imigracją przez kanał La Manche. (Fot. Getty Images)
Liczba nielegalnych imigrantów, którzy w tym roku przedostali się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche, już przekroczyła zanotowane w całym 2020 r. 8 461 - podało dzisiaj brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Reklama
Reklama

W poniedziałek do brzegów Wielkiej Brytanii dopłynęło, głównie na niewielkich łodziach i pontonach, 431 nielegalnych imigrantów, co jest rekordową liczbą, jaką kiedykolwiek odnotowano w ciągu jednej doby. Wczoraj przedostało się 287 kolejnych, a już dzisiaj rano w okolicach Dover przybiła następna grupa.

Wczoraj wieczorem ministrowie spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii i Francji, Priti Patel i Gerald Darmanin podpisali umowę, zgodne z którą Londyn przekaże władzom francuskim 54 mln funtów, dzięki czemu te podwoją liczbę patroli po swojej stronie kanału La Manche. To już druga taka umowa w ostatnich miesiącach - w listopadzie zeszłego roku Wielka Brytania przekazała na to 28 mln funtów.

Jak podkreśliło brytyjskie MSW, dzięki tamtej umowie dwukrotnie w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. wzrosła liczba osób zatrzymanych we Francji przed podjęciem próby przedostania się przez kanał. Zaznaczono jednak, że w efekcie zwiększenia liczby patroli gangi przemytnicze zmieniły taktykę i zaczęły operować nieco dalej na południe od Calais, narażając wysyłane przez nie osoby na dłuższą i bardziej niebezpieczną podróż.

Jednak jak podał dzisiaj dziennik "Metro", w tym samym dniu, w którym podpisana została umowa, miał miejsce kolejny przypadek, gdy francuski okręt patrolowy zamiast zawrócić znajdującą się jeszcze na francuskich wodach łódź z migrantami, eskortował ją do wód brytyjskich. Brytyjskie media już wcześniej ujawniały takie przypadki przerzucania przez francuską straż graniczną problemu na stronę brytyjską.

Zwiększony napływ nielegalnych imigrantów jest wiązany ze znajdującym się obecnie w Izbie Gmin projektem ustawy o obywatelstwie i granicach, który przewiduje znaczące podniesienie kar zarówno dla przemytników ludzi, jak i osób próbujących w nielegalny sposób dostać się do Wielkiej Brytanii. Przemytnikom grozić może nawet dożywotnie więzienie, a osobom, które w świadomy sposób nielegalnie przekraczają granicę - do czterech lat.

Ponadto, projekt przewiduje, że sposób, w jaki osoba ubiegająca się o azyl dostała się do Wielkiej Brytanii - legalnie czy nielegalnie, będzie miał wpływ na decyzję w jej sprawie.

Czytaj więcej:

Władze hrabstwa Kent: Znaczny wzrost nieletnich uchodźców w regionie

Granica UK będzie "w pełni cyfrowa", by kontrolować poziomy migracji

Priti Patel: Brytyjczycy mają dość migrantów próbujących dostać się do UK

Home Office chce wysyłać nielegalnych migrantów do ośrodków za granicą

UK zaostrza prawo. Cztery lata więzienia za próbę przedostania się na Wyspy na pontonie

Brytyjskie MSW wstrzyma wizy z krajów nieprzyjmujących nielegalnych imigrantów

UK: Dobowy rekord liczby nielegalnych imigrantów, którzy przedostali się do kraju

  Komentarze
  • Tomek
   21 lipca, 16:38

   Ej, przeciez caly kraj mial byczamknetnikt nielegalnie mial nie w jechac, chyba ze tutaj chodzi o tych z europy wschodniej tylk

  • Zdy
   21 lipca, 18:48

   teraz samych doktorow maja

  • Czytelnik anonimowy
   21 lipca, 19:30

   Oni nie muszą płacić po 300F za testy, nie muszą iść na kwarantannę do hotelu za 2000 F, a Polacy nie mogą normalnie wjechać! Szczepionki polskie nieważne....ich ważne/bo ich nie mają/. O co chodzi??????

  • John
   21 lipca, 23:29

   The UK is under siege from illegals & the government is complicit. France is a safe nation. All those coming are not refugees. Stopped Germany invading in 2 world wars, repeatedly beat Napoleonic invasions, annihilated the Spanish armada & now can’t stop illegals on dinghies

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.09.2021
  GBP 5.3697 złEUR 4.5736 złUSD 3.8847 złCHF 4.2054 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama