Menu

UK: Po raz pierwszy liczba oferowanych miejsc pracy przekroczyła milion

UK: Po raz pierwszy liczba oferowanych miejsc pracy przekroczyła milion
Na Wyspach brakuje pracowników niemal we wszystkich branżach. (Fot. Getty Images)
Po raz pierwszy w historii liczba oferowanych miejsc pracy w Wielkiej Brytanii przekroczyła milion, a liczba zatrudnionych na etatach wróciła do poziomu sprzed pandemii koronawirusa - podało Krajowe Biuro Statystyczne ONS.
Reklama
Reklama

W okresie od czerwca do sierpnia włącznie oferowanych było 1,03 mln miejsc pracy, co jest pierwszym przypadkiem - od kiedy ONS zaczął prowadzić w 2001 r. takie statystyki - by liczba wakatów przekroczyła milion. W okresie od maja do lipca włącznie było to 953 tys., co już stanowiło rekord.

Dane na temat oferowanych miejsc pracy są odzwierciedleniem doniesień mówiących, że firmy mają coraz większy problem ze znalezieniem pracowników. Dotyczy to zwłaszcza sektora hotelarsko-gastronomicznego oraz transportu.

W sierpniu zwiększyła się też liczba pracowników zatrudnionych na etatach - o 241 tys. w stosunku do lipca - i wynosi obecnie 29,1 mln, czyli tyle samo, ile w lutym 2020 r., ostatnim pełnym miesiącem przed pandemią. ONS zwraca jednak uwagę, że odbicie nie jest równomierne, bo w Londynie, w południowo-wschodniej Anglii i w Szkocji liczba zatrudnionych nie wróciła jeszcze do poziomu sprzed pandemii.

W związku z brakami kadrowymi stawki godzinowe w UK poszły mocno w górę. (Fot. Getty Images)

Do tamtego poziomu nadal nie wróciła też stopa bezrobocia, choć ponownie spadła. W okresie od maja do lipca włącznie wynosiła ona 4,6 proc. wobec 4,7 proc. pomiędzy kwietniem a czerwcem. Przed wybuchem pandemii stopa bezrobocia wynosiła 4,0 proc., ale też w czasie jej trwania wbrew pesymistycznym prognozom ani na chwilę nie zbliżyła się do 10 proc. - w szczytowym momencie doszła do 5,2 proc.

Dane na temat bezrobocia nie uwzględniają jednak osób, które zostały wysłane na przymusowe urlopy, gdy ich pracodawcy nie mogli w czasie pandemii prowadzić normalnej działalności, i które otrzymują w tym czasie 80 proc. pensji z budżetu państwa. Program ten zostanie wygaszony wraz z końcem września.

Czytaj więcej:

Puby Wetherspoons także dotknięte brakiem kierowców. Z menu zniknęły tosty

"Braki żywności w brytyjskich sklepach mogą stać się normą"

Wielka Brytania "musi przygotować się na kolejne gospodarcze turbulencje"

  Komentarze
  • Ja
   14 września, 15:32

   Beneficiarze do pracy!

  • Michał
   14 września, 16:23

   Nie wiem kogo oni chcą zatrudnić jak angole nie chcą pracować, ludzie z EU wrócili do siebie albo do lepszych krajów jak Niemcy np.

  • W
   14 września, 16:35

   Jak dadzą 140 na łapę to pójdę. Jak na razie Wolę w domu siedzieć

  • Zuch chłop
   14 września, 18:27

   90 procent to prace tymczasowa przez agencje głupi by się wyśmiał

  • Pracownik
   14 września, 18:31

   Ale co z tego że rzekomo brakuje pracowników jak ja wlasnie szukam pracy i albo nie ma albo wszystko za najniższą krajową i taki to niby brak ludzi?

  • Ja
   14 września, 19:25

   Pracownik, a na dodatek jeszcze wszystko na part time, nie? W obecnych czasach ciężko znaleźć pracę na cały etat nawet...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.09.2021
  GBP 5.3827 złEUR 4.6154 złUSD 3.9337 złCHF 4.2489 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama