Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Po raz pierwszy Polka została biskupem luterańskim

UK: Po raz pierwszy Polka została biskupem luterańskim
Konsekracja biskupia Polki odbędzie się 24 stycznia. (Fot. Facebook//@LCiGB)
Ksiądz radca Paulina Hławiczka-Trotman została wybrana na biskupa Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii (LCiGB). Jak poinformował portal ekumenizm.pl, jest ona pierwszą Polką na świecie, która została wybrana biskupem luterańskim i pierwszą polską kobietą-biskupem protestanckim w ogóle.
Reklama
Reklama

"Gratulacje dla ks. Pauliny Hławiczki-Trotman z powodu wyboru na kolejnego biskupa LCiGB podczas dzisiejszego synodu! Życzymy jej Bożego prowadzenia i wszystkiego najlepszego w tej ważnej roli" - przekazano na profilu Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii na Facebooku.

Wybór nowego biskupa odbył się wczoraj podczas sesji nadzwyczajnej Synodu LCiGB. Kontrkandydatem Polki był wielebny Mark Hardy.

Portal ekumenizm.pl podaje, że ks. radca Paulina Hławiczka-Trotman pochodzi z Ustronia na Śląsku Cieszyńskim i jest absolwentką Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Na duchowną luterańską została ordynowana w Anglii w 2014 roku przez szwedzkiego biskupa Martina Linda, gdyż wówczas Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce nie ordynował kobiet, co zmieniło się dopiero w 2022 roku.

Ks. Hławiczka jest nie tylko członkinią konsystorza LCiGB, lecz także proboszczką parafii luterańskich w Nottingham i Cork. Opiekuje się też luteranami w Londynie i innych miastach. Na mocy Ugody z Porvoo, posiada licencję kapłańską w Diecezji Southwell i Nottingham Kościoła Anglii, na terenie której odprawia również nabożeństwa anglikańskie.

Nowa biskup jest także koncertującą śpiewaczką. Jej mężem jest pastor Arlington Trotman, duchowny Kościoła Metodystycznego w Wielkiej Brytanii.

Konsekracja biskupia ks. Pauliny Hławiczki-Trotman odbędzie się 20 stycznia 2024 roku w kościele luterańskim w Liverpoolu. Luterański Kościół w Wielkiej Brytanii jest jednym z najmniejszych Kościołów luterańskich na świecie i jednym z najmniejszych Kościołów chrześcijańskich w Wielkiej Brytanii. 

Czytaj więcej:

Czy Karol III powinien pełnić funkcję głowy Kościoła w obliczu malejącej liczby wyznawców?

Kościół Anglii dopuszcza błogosławieństwa par jednopłciowych, ale nie śluby

  Komentarze
  • Laik vel lejek
   24 września, 12:15

   Kościół.... kościół... To taki budynek z wieżą przy głównej ulicy. Prawda?

  • Filmowo
   24 września, 12:53

   Widziałam Zieloną Granicę Holland,widać dobry filmowy warsztat ale też przewagę moralną wolontariuszy nad strażą graniczną która bije termos szklany i podaje go emigrantowi.Wśród emigrantów jest tez przewaga kobiet i dzieci a brakuje mężczyzn.Brakuje wątku przemytników.Zapisane numery telefonów na ręku przypominają niemieckie obozy.Jest przerzucane przez SG ciało emigranta na stronę Białorusi.Użyte ciężarówki to jakieś muzealne Stary.Nie został poruszony temat obrony granic w czasie nasilonych ataków.Nie ma rzucania kamieniami w SG.Swietna muzyka.Gra aktorow nierówna.Ogolnie produkcyjniak

  • Przemko
   24 września, 20:47

   co ci debile mają wspólnego z Biblią i chrześcijaństwem?

  • Sprawiedliwy
   25 września, 11:48

   Nic nie maja,to sekta jak setki innych.Tylko kosciol rzymsko-katolicki jest spatkobierca Jezusa Chrystusa.To jest jednyna religia na swiecie.Wszyscy ktorzy beda zyc po smierci wejda przez Niego do nieba.Inne religie to systemy spoleczne i steki klamstw.Np malo kto wie ze w Buddyzmie nie ma boga...sa demony.A inne rligie pokoju,miliona bostw np w Indiach to steki klamstw.Jesus powiedzial kto spozywa cialo moje i krew moja bedzie zyl wiecznie.Reszta po smierci zle skonczy choc sami w nic nie wierza,nawet w to.Coz,to sito na jakosc a nie na ilosc.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 08.12.2023
  GBP 5.0458 złEUR 4.3303 złUSD 4.0181 złCHF 4.5913 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama