Menu

UK: Ostatnie oklaski dla 10,6 mln kluczowych pracowników

UK: Ostatnie oklaski dla 10,6 mln kluczowych pracowników
Akcja, w której dziękowano pracownikom służby zdrowia (NHS) i wszystkim innym "kluczowym pracownikom", dobiegła końca... (Zdjęcia: Getty Images)
Po raz 10. i zapewne ostatni Brytyjczycy wyszli wczoraj wieczorem na balkony i przed domy, by oklaskami podziękować tzw. kluczowym pracownikom za pozostawanie na służbie w czasie epidemii koronawirusa. Jak wynika z danych urzędu statystycznego ONS, jest ich 10,6 mln.
Reklama

Inspiracją dla akcji "Clap of Our Carers" były cotygodniowe podziękowania oklaskami dla pracowników służby zdrowia we Włoszech i Hiszpanii - krajach, które najwcześniej w Europie zostały dotknięte epidemią.

Pierwsza brytyjska edycja - 26 marca - była uznaniem dla pracowników publicznej służby zdrowia NHS, ale już od następnego tygodnia rozszerzono ją na wszystkich kluczowych pracowników. Inicjatorka akcji, mieszkająca w Londynie Holenderka Annemarie Plas uważa, że czas już ją zakończyć i skoncentrować się na bardziej wymiernej poprawie sytuacji materialnej kluczowych pracowników.

Są oni jednak dużą i bardzo zróżnicowaną grupą. Zgodnie z rządową definicją, zalicza się do niej osiem kategorii pracowników - personel służby zdrowia i opieki społecznej; nauczycieli i personel szkolno-opiekuńczy; pracowników produkcji, przetwórstwa i dystrybucji żywności i innych niezbędnych towarów; wszystkie służby mundurowe; pracowników transportu pasażerskiego i dostawczego; pracowników zapewniających usługi komunalne, telekomunikacyjne, pocztowe i finansowe; członków władz państwowych i lokalnych, ale tylko w ramach działań podejmowanych w odpowiedzi na epidemię lub zapewnienia niezbędnego funkcjonowania państwa; a także innych kluczowych pracowników, jak członków wymiaru sprawiedliwości, duchownych, osoby zajmujące się zmarłymi, dziennikarzy.

Przy czym te kategorie są rozumiane dość szeroko, bo np. personel służby zdrowia obejmuje lekarzy, pielęgniarki, położne, personel paramedyczny, pracowników socjalnych, pracowników opieki, wolontariuszy, personel pomocniczy i specjalistyczny niezbędny do utrzymania sektora, osoby pracujące w ramach łańcucha dostaw w tym sektorze, w tym producentów i dystrybutorów leków oraz sprzętu medycznego i środków ochrony osobistej.

ONS opublikował w połowie maja szczegółowe statystyki na temat liczebności i dochodów kluczowych pracowników. Wynika z nich, że w 2019 r. do tych ośmiu kategorii pracowników zaliczało się 10,6 mln osób, co stanowiło 33 proc. wszystkich zatrudnionych. Największą grupą kluczowych pracowników tworzył personel służby zdrowia i opieki społecznej (31 proc.), a następnie nauczyciele i personel szkolno-opiekuńczy (20 proc.) oraz pracownicy zapewniający usługi komunalne, telekomunikacyjne, pocztowe i finansowe (łącznie 16 proc.).

Wyraźną przewagę wśród kluczowych pracowników mają kobiety (58 proc.), podczas gdy wśród wszystkich pozostałych zatrudnionych ich odsetek jest dokładnie odwrotny (42 proc.). Największy udział kobiety stanowią wśród nauczycieli i w personelu szkolno-opiekuńczym (81 proc.) i personelu medycznym i opieki społecznej (79 proc.), a mężczyźni - w transporcie (90 proc.).

Członkowie mniejszości etnicznych stanowią 14 proc. wszystkich kluczowych pracowników, co mniej więcej odpowiada ich odsetkowi w całości populacji. Najwyższy odsetek mniejszości etnicznych jest wśród pracowników służby zdrowia i opieki społecznej (19 proc.), najwyższy odsetek białych - w transporcie (93 proc.) oraz wśród nauczycieli i personelu szkolno-opiekuńczego (91 proc.).

Kluczowi pracownicy zarabiają nieco mniej niż średnio, ale są duże różnice między poszczególnymi kategoriami. W grupie 10 proc. najlepiej zarabiających Brytyjczyków kluczowi pracownicy stanowią 23 proc., a w grupie 10 proc. najsłabiej zarabiających stanowią 26 proc. Najbardziej poniżej średniej są pracownicy produkcji, przetwórstwa i dystrybucji żywności i innych niezbędnych towarów, najbardziej powyżej - zapewniający usługi komunalne, telekomunikacyjne, pocztowe i finansowe.

Czytaj więcej:

Koronawirus w UK: Opublikowano listę "kluczowych pracowników"

Brytyjczycy dziękują pracownikom NHS, fundując im luksusowe wczasy

  Komentarze
  • Kasia
   29 maja, 09:43

   dac im podwyzki skoro zarabiaja mniej niz srednia a sa kluczowi. A nie klaskac na balkonie jak idioci.

  • Takyes
   29 maja, 11:28

   Dokladnie tak jak Kasia napisala. Wychodza przed domy I klaszcza na pokaz. Jedzcie pod szpitale I tam oklaskujcie tych ludzi jesli juz. Na pewno byloby to przyjemniejsze dla nich.

  • Czytelnik anonimowy
   29 maja, 12:34

   Zapłacić normalnie a nie walić w pokrywki od garów

  • Do kasia
   29 maja, 13:53

   Nie wiem czy dobrze Ciebie rozumiem. Pierwsza część Twojego zdania jest ok...dac podwyżki...owszem..jestem listonoszem, pracuje dla Royal mail..dostalem premię..jestem zadowolony. A co do oklaskow to czemu uważasz że ktoś jest idiota jak klaszcze I jest wdzięczny ludziom którzy muszą pracować? Nie rozumiem Ciebie...wolalabys jak w Polsce żeby pielegniarkom oblewano farba auto...albo przed domem lekarza palili opony? Czemu Polakom przeszkadzają ludzie którzy są mili? Od razu podejrzewacie że coś z nimi nie tak nie? A moze mierzycie kogos wlasna miarą.Tak prawdziwie po polsku...

  • Swirus
   29 maja, 14:25

   Nareszcie. Teatrzyk skończony.

  • Tokaj
   29 maja, 14:57

   Zmanipulowane medialnie edukacją, internetem i prasą społeczeństwo.

  • Kama
   30 maja, 11:54

   I widzicie jak sie przydal wirusik? Jakis czas temu nhs byl przedstawiany jako trup bez pieniedzy, rąk do pracy, kolejek i znikomej pomocy. A teraz z trupa zrobili bohatera i to ze smiertelnosc jest najwieksza i o innych chorobach zapomnieli to maly pikus. Weterani robia zbiorki. A gdzie te borysowe setki milionow tygodniowo sie podzialy??

  • Kirowca Hgv
   30 maja, 12:40

   Jestem kierowca ciężarówki. Kilka razy zdarzyło mi się na dostawach do superstorow ze ludzie podchodzili i dziękowali mi za to ze nadal pracuje w większości przypadków były to osoby starsze a nawet wiekowe . nie powiem ... było to miłe choć troszeczkę nie zrozumiałe bo przecież wykonuje ta samą prace codziennie . Ale z drugiej strony moja firma doceniła nas w ten sposób ze obcięła na stawkę godzinową o 1£ðŸ˜€

  • Marcin
   30 maja, 17:13

   Brytole to debile.żadnego wirusa nie było i nie ma.ale jak ktoś ma problem z wykorzystaniem swojego mózgu to oczym będziemy tu rozmawiać. Pozdrawiam.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.07.2020
  GBP 4.950 złEUR 4.471 złUSD 3.969 złCHF 4.203 zł

  Sport


  Sport

  Reklama