Menu

UK: Od 1 stycznia 2021 roku nowy punktowy system imigracyjny

UK: Od 1 stycznia 2021 roku nowy punktowy system imigracyjny
Od 1 stycznia 2021 roku w Wielkiej Brytanii wraca system wizowy. Nie dotyczy to jednak tych obywateli UE, którzy posiadają już settled lub pre-settled status. (Fot. Getty Images)
Nowy system imigracyjny sprawi, że na rynek pracy trafiać będą osoby najbardziej potrzebne gospodarce niezależnie od paszportu, a imigracja nie będzie alternatywą wobec oferowania pracy obecnym na miejscu – tłumaczy brytyjski minister ds. imigracji Kevin Foster. Nowe uregulowania wchodzą w życie 1 stycznia 2021.
Reklama
Reklama

Zgodnie z nowym punktowym systemem, potencjalni nowo przybyli imigranci z państw Unii Europejskiej będą tak samo traktowani jak imigranci ze wszystkich innych państw.

Aby uzyskać prawo do pracy w Wielkiej Brytanii, konieczne będzie zdobycie co najmniej 70 punktów, przy czym 50 punktów przypada na kryteria obowiązkowe, którymi są oferta pracy od zatwierdzonego sponsora, adekwatność umiejętności do oferty i znajomość języka angielskiego.

Kolejne punkty przyznawane będą w zależności od zarobków przewidzianych w ofercie, wykształcenia i tego, czy w danym sektorze są wakaty. Zmiany dotyczą jednak tylko nowych imigrantów, a nie tych, którzy już przebywają na terenie Wielkiej Brytanii.

"Od początku jasno mówiliśmy, że swobodny przepływ osób z UE skończy się wraz z końcem okresu przejściowego 31 grudnia 2020 roku, zatem wprowadzamy nowy punktowy system obowiązujący osoby ze wszystkich krajów. Uważamy, że ocenianie osób na podstawie umiejętności, które mają, niezależnie od tego, gdzie ich paszport został wydany, jest sprawiedliwe" – tłumaczy Kevin Foster. "To prawda, że jest to zmiana z punktu widzenia obywateli UE, ale nadal czekamy na osoby z tych krajów, w tym z Polski, które będą spełniać warunki zgodnie z nowym systemem" – dodaje.

Podkreśla on, że w przypadku przyjazdów w celu odwiedzenia rodziny czy turystycznych, sytuacja z punktu widzenia obywateli UE niewiele się zmieni, bo do takich przyjazdów na okres nie dłuższy niż sześć miesięcy nie będzie potrzebna wiza. Jednak jeśli ktoś zamierza przyjechać w celu podjęcia pracy albo studiów na okres dłuższy niż sześć miesięcy, musi wcześniej sprawdzić, czy spełnia warunki zgodnie z nowym systemem.

Jak wyjaśnia, w praktyce oznacza to, że ktoś chcący podjąć pracę po 1 stycznia 2021 r. będzie musiał sprawdzić, czy to stanowisko pracy kwalifikuje się do rekrutacji na podstawie nowego punktowego systemu, sprawdzić czy potencjalny pracodawca jest zaaprobowanym sponsorem zgodnie z nowym systemem, a jeśli tak – musi złożyć wniosek o wizę pracowniczą. Ale jak zapewnia, w przypadku obywateli UE proces ten od strony technicznej będzie bardzo prosty i można taki wniosek będzie złożyć przez aplikację w smartfonie. Ocenia, że cała procedura ubiegania się o pozwolenie na pracę nie powinna zająć dłużej niż kilka tygodni. Podkreśla też, że podobny system obowiązuje już od dawna w przypadku osób z pozostałych państw, zaś osoby zamierzające podjąć pracę w publicznej służbie zdrowia automatycznie znajdą się na szybszej ścieżce wizowej.

"Trzeba jednak podkreślić, że o wizę należy się ubiegać przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii i gdy skończy się okres przejściowy, nie będzie już możliwe przyjechanie do Wielkiej Brytanii i rozpoczęcie pracy bez uzyskania wcześniejszego zezwolenia" – podkreśla minister. 

Po zakończeniu okresu przejściowego zmienią się także zasady nabywania praw do zasiłków i innych świadczeń, ale jak przypomina Foster, dotyczy to tylko nowo przybyłych osób. Ci obywatele UE, którzy już przebywają w Wielkiej Brytanii – i uzyskają status osoby osiedlonej lub tymczasowy status osoby osiedlonej – zachowają wszystkie dotychczasowe prawa. Przypomina, że wniosek taki złożyło już ponad 4 mln obywateli UE, z czego zdecydowana większość, w tym ponad 700 tys. Polaków, taki status już uzyskało.

Foster nie uważa, by nowy system imigracyjny doprowadził do wakatów, czego – w szczególności w przypadku zajęć wymagających niższych kwalifikacji – obawia się część pracodawców. "Stoimy na stanowisku, że imigracja powinna być zrównoważona zapewnieniem możliwości dla miejscowych pracowników, a pracodawcy nie powinni wypełniać wakatów poprzez imigrację. Musimy też realistycznie patrzeć na wpływ, jaki Covid-19 będzie miał na gospodarkę, bo wiele osób będzie musiało szukać nowej pracy. Zatem sytuacja, w której w przyszłym roku będą nieobsadzone miejsca pracy wydaje się mało prawdopodobna" – przyznaje.

"Uważamy, że nowy system stwarza właściwą równowagę między dawaniem pracodawcom możliwości zatrudnienia osób z konkretnymi umiejętnościami, w tym z Polski oraz pozostałych państw UE, a zapewnieniem, że imigracja nie będzie alternatywą wobec oferowania możliwości pracownikom, którzy już są w Wielkiej Brytanii, wliczając w to obywateli UE. Nowy system ma także skłonić do inwestowania w szkolenia, dzięki którym lepiej wykorzystane zostaną umiejętności osób będących na miejscu, które szukają pracy. System imigracyjny ma pozwalać na przyjmowanie osób z umiejętnościami, których potrzebujemy, ale imigracja ma być uzupełnieniem rynku pracy, a nie podstawą wypełniania wakatów" – podkreśla Kevin Foster.

Brytyjski rząd rozpoczął kampanię informacyjną w państwach UE oraz EFTA, której celem jest zwiększenie wśród ich obywateli świadomości zmian w zasadach imigracyjnych, które wejdą w życie od nowego roku.

Informacje w języku polskim można znaleźć na stronie: GOV.UK/PrzeprowadzkaDoWielkiejBrytanii

Więcej informacji na ten temat w naszym wywiadzie z ministrem ds. imigracji Kevinem Fosterem: Minister ds. imigracji o statusie zasiedlenia i naszym życiu w UK po Brexicie.

Czytaj więcej:

Home Office zapowiada naprawę "zepsutego" systemu azylowego

"Polacy z settled status nie muszą się obawiać braku umowy pomiędzy UK i UE"

UK nie wpuści obywateli UE z kryminalną przeszłością. "Zagrażają naszemu stylowi życia"

Status osiedlenia: Aplikowało już ponad 773 tys. Polaków w UK

Nowi studenci z UE mogą otrzymać duży rachunek po przylocie do UK

  Komentarze
  • Abc
   28 listopada 2020, 19:10

   Wszystko będzie O K jeśli funt będzie wart €1,1-€1,3 a jak będzie mniej to d..a i to wieka d..a . Należy pamiętać
   BBC Brexit Biden Covid. I tu koniec marzeń o imperium a raczej powrot do małej anglii.

  • Ryju
   28 listopada 2020, 20:01

   Koniec importu kryminalistow, "samotnych" matek , porodówek dla Polek na koszt NHS ( pierwsze miejsce w UK) , wiecznie chorych i na zasiłkach , a na ich miejsce ci którzy mają.zamiar pracować. Taki był cel i początek dla brexitu.

  • Czytelnik anonimowy
   28 listopada 2020, 20:02

   seba set..... byles tak odwazy i korzystales z okazji przekraczania granicy pomiedzy uk - pl czy inne kraje poza uk ?? niech sie domysle... byles zesrany i siedziales w uk... przestraszyli cie.... plus jest taki ze wszytko to mozna bylo obejsc i korzystalem z tego bo latalem do pl 2-3 razy w miesiacu za £20 return..... ty pewnie nadal chodzisz w maseczce po domu.... zony i dziewczyny pewnie nie masz wiec plus taki ze nie calujesz sie w maseczce.... tutaj wygrales... szacun

  • Leszek
   29 listopada 2020, 00:27

   Co zmieniliście zdanie? Przeciez Brexit nie będzie. Tak piszecie od wielu lat.

  • Lukas
   29 listopada 2020, 07:30

   Gdzie te madrale co pisaly brexitu nie bedzie . Frajery policzone to teraz dokrecamy srube

  • Z Brighton
   29 listopada 2020, 07:35

   Będzie to katastrofa głównie dla Polaków u wschodniej Europy mało wykształconej zgadzam sie z Ryju ja znam gościa polaka który 7 lat już nie pracuje tutaj w UK i radzi sobie doskonale ja pracuję i mam mniej pieniędzy jak on.

  • Janusz
   29 listopada 2020, 10:16

   Z Brighton@ Co to za argumentacja, że znasz Polaka ....itd. itp. A ja znam Polaków, którzy nigdy tu nie byli, ale zarabiają mniej, niż ja. Że mój kuzyn w Austrii zarabia mniej ode mnie, tzn. że tam jest gorzej ? Albo lepiej ? Ryju@ Zgadzam się. Dodałbym jeszcze takich, jak Abc@, którzy stoją w rozkroku, między UK, a PL i ciągle liczą kurs funta.

  • Krzysztof
   29 listopada 2020, 11:47

   W UK juz dawno niema Polaków, którzy mają fach W ręku i dobre zawody,tyle samo można zarobić w swoim kraju na luzie.Zostali tam ludzie bez zawodu w fabrykach ,sprzątaczki ,pomocnicy budowlani itp.i cieszą się nic niewartym statusem.Siedza z tygodnia na tydzień i pocieszają się jakie to wspaniałe możliwości daje im UK.A gdyby nie UC płacić by przyszło za zapyziale domki ze swojego ruszyli by tłumnie do domu .Oto te możliwości.

  • Gość
   29 listopada 2020, 14:34

   Do krzysztof nie zgodzę się z tobą wielu z nas pracuje w takich dziedzinach o których nie masz pojęcia, fizycy, biotechnolodzy i it, oraz wiele innych bo w Pl nie zarobili by połowy tego co tutaj mają

  • Do Krzysztof
   29 listopada 2020, 15:37

   A Ty co taki sfrustrowany? To że akurat masz wyłącznie takich znajomych, jak piszesz, nie oznacza, że wszędzie tak jest "fachowcu" :)) Ja akurat mam przyjaciół, którym chciało się tu pokończyc dobre szkoły, nawet Oxford lub Cambridge, ich domy nie są zapyziałe a możliwości zarobków powyżej £100tys/rok i rozwoju są tu jednak trochę większe niż w PL. Oczywiście to nie dla wszystkich, tylko dla tych, którym sie chce. A co najważniejsze - jest tu mniej zawistnych, nienawistnych, niespełnionych frustratow niż w Polsce. Jeśli Ciebie tu nie ma, to juz powód, dlaczego jest tu lepiej, hehe :)))

  • SILESIAN
   29 listopada 2020, 16:45

   Zgadzam się z Krzysztofem Gosc to tak naprawdę Janusz patologia z rzeźni z podrobionym nickiem tych z najwyższej półki już dawno nie ma w UK teraz nawet informatycy wyjeżdżają z tego raju bo mało płacą dla rzeźników za to pracy mnóstwo.

  • Janusz
   29 listopada 2020, 20:06

   SILESIAN@ Siedzisz w Polsce, to siedź. Co Ty chcesz od rzeźników, rzeźni i fabryk ? Dobrze płacą. I fach w ręku. I żywnosciówka, która przed, w czasie i po tzw. pandemii, ma się doskonale. I po Brexicie także. Czyżbyś był wegeterianinem ? Chyba jednak nie. Górnik i wegetarianizm. Trochę to dziwne. No tak, przecież Ty jesteś górnik z " najwyższej półki ". Ale chyba w kopalni, na dole. Czasami mam wrażenie, czytając niektóre wpisy, ze wstydzicie się pracy, którą wykonujecie. Że każdy z was zarabia nie niżej, niż 5 tysięcy na miesiąc. Sami sobą gardzicie, a wymagacie od Anglików, żeby was szanowali. Wstyd !

  • Janusz
   29 listopada 2020, 20:16

   SILESIAN@ Czytałeś, co napisal " Do Krzysztof " ? Parafrazując, jeśli Ciebie tu nie ma, to Anglia zrobiła się już lżejsza. O Twoje wypociny.

  • SILESIAN
   29 listopada 2020, 20:20

   @ SILESIAN

   PROWOKACJA!!!

   UWAGA TO NIE JEST PRAWDZIWY SILESIAN. NIE PODSZYWAJ SIE. PROWOKACJA!!!

  • SILESIAN
   30 listopada 2020, 11:31

   @ Janusz

   Znowu dales sie sprowokować, he he dobre!! Wez ty sie wyluzuj Janek. Zal mi ciebie tak naprawde. Jak na razie to ty sie pocisz Janek, przestan obrazac wszystkich ktorzy maja odmienne zdanie od twojego. Jestes rozgoryczony bo przyjechales do wymzonego raju UK w twoim mniemaniu a oni ci strzelili brexit i wszystko sie pomalu konczy, caly twoj swiat runal a ty sie dalej czarujesz, ze wszystko bedzie pieknie stad u ciebie tyle jadu. Zgadlem?

  • Janusz
   30 listopada 2020, 19:37

   SILESIAN × 2@ Wycofuję się, bo już zobaczyłem dwóch SILESIAN-ów. Narka.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.10.2021
  GBP 5.4083 złEUR 4.5733 złUSD 3.9413 złCHF 4.2691 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama