Menu

UK: "Nadchodzi trudny czas dla wielu osób"

UK: "Nadchodzi trudny czas dla wielu osób"
Wielu mieszkańców Wielkiej Brytanii w czasach pandemii korzysta ze wsparcia rządu - jak będzie wyglądać ich sytuacja, gdy ta pomoc ustanie?... (Fot. Getty Images)
Brytyjski minister finansów Rishi Sunak ostrzegł, że gdy z końcem października wygaszony zostanie rządowy program subsydiowania pensji, dla wielu ludzi zacznie się trudny czas. Podkreślił jednak, że pomoc nie może być przeciągana w nieskończoność.
Reklama

W rozmowie ze stacją Sky News Sunak oznajmił, że decyzja o zakończeniu programu była jedną z najtrudniejszych, jakie musiał podjąć na tym stanowisku. Ale dodał: "Jeśli spojrzeć na to od początku do końca, rząd wkroczył, aby pomóc w wypłacaniu ludziom wynagrodzeń prawie przez osiem miesięcy - jest to niezwykle długi okres. Myślę, że większość rozsądnych ludzi, patrząc na to, powie, że nie jest to coś, co może trwać w dłuższej perspektywie. Tak samo jest w innych krajach na świecie - ich wersje tego wygasną pod koniec tego roku".

W ramach programu rząd od marca wypłaca 80 proc. pensji - do kwoty 2 500 funtów miesięcznie - tym pracownikom, którzy z powodu epidemii koronawirusa zostali wysłani na przymusowe urlopy, ale stopniowo udział państwa w tej kwocie będzie się zmniejszał. Od sierpnia pracodawcy muszą płacić składki ubezpieczeniowe i emerytalne pracowników, we wrześniu także 10 proc. wynagrodzenia, a w październiku - 20 proc.

Celem programu jest utrzymanie jak największej liczby osób na rynku pracy w czasie, gdy gospodarka przechodziła przez najgorszy okres epidemii koronawirusa. Lecz jak wynika z obliczeń Sky News, od początku wprowadzonej z tego powodu blokady 23 marca miało miejsce już co najmniej 106 tys. redukcji miejsc pracy w dużych firmach.

Minister przyznał, że "pomoc finansowa dla dotkniętych pandemią nie może być przeciągana w nieskończoność". (Fot. Getty Images)

"Nie sądzę, żeby to było w porządku przedłużać (program) w nieskończoność. Nie byłoby to uczciwe wobec ludzi z niego korzystających. Nie powinniśmy udawać, że w każdym przypadku jest praca, do której można wrócić. Tym, co musimy zrobić teraz, jest patrzenie w przyszłość, zapewnienie możliwości na jutro. Tak, wiemy o tym, że wiele osób ma przed sobą trudny czas, ale nie powinno się ich zostawiać bez nadziei" - podkreślił Sunak.

W opublikowanej wczoraj prognozie Bank Anglii ocenił, że po wygaśnięciu programu wypłacania pensji z budżetu bezrobocie wzrośnie z obecnych 3,9 proc. do 7,5 proc. To jednak lepsza prognoza niż ta z maja, gdy zakładano, że zwiększy się ono do 9 proc.

Sunak wyraził też przekonanie, że większość gwarantowanych przez państwo pożyczek udzielonych firmom zostanie spłacona, choć jak dodał, ma świadomość, że nie wszystkie. "Pozostaję optymistą co do tego, że jeśli faktycznie uda nam się doprowadzić do ożywienia gospodarczego, to powinniśmy być w stanie odzyskać wiele kredytów. Czy niektóre z tych pożyczek zostaną umorzone? Absolutnie. Jasno mówiliśmy, że nie będziemy w stanie uratować każdego pojedynczego miejsca pracy ani każdej pojedynczej firmy" - oświadczył.

Czytaj więcej:

W UK już prawie 650 tys. ludzi straciło pracę przez pandemię

Sektor publiczny w UK z dużymi podwyżkami za pomoc podczas pandemii

Eksperci: Brytyjska gospodarka "wyzdrowieje" dopiero za 4 lata

  Komentarze
  • Wyrobnik uk
   7 sierpnia, 21:39

   Bezrobocie jest tu straszne okolo 20 milionow ludzi bez pracy w Polsce to 2 miliony patologia straszna walki na ulicach oijanswo zlodziejstwo nozowanie na ulicach, nic tu po nas polakach zostana tylko i ktorzy musza po co siedziec w kraju ktory upada a to dopiero poczatek 6500 tysiaca zwalnia British Airways .

  • Sa
   8 sierpnia, 01:45

   nie mozna powiedziec, wracaj do swojego kraju, coronka to zalatwil, po prostu nie ma roboty a rencik trza placic, wiec ,bye bye bye, kto policzy ten spierdziela, a po 31 grudnia to juz nie UE bedzie, poleca po benefitach:),spakowani?

  • Ja
   8 sierpnia, 06:09

   Beneficiarze zostaną, reszta pojedzie....

  • Pracownik UK
   8 sierpnia, 06:16

   Bezrobocie 20mln? Debil...

  • Wyrobnik
   8 sierpnia, 08:35

   ogladam codziennie wiadomosci i widze co w tej Polsce wyrabiaja bandyci , wiec nie pisz ze jest tak cudownie , a szumowski bez maseczki chodzi a polakom nakazuje , jakies zolte czerwone zielone strefy wymyslaja zaraz beda fioletowe a tam gdzie czarne beda wam wmawiac ze jest najgorzej, w telewizji niezaleznej otwieraja ludziom oczy , za chwile nigdzie pracy nie bedzie , w niemczech ludzie sie juz przebudzili a w Polsce siedza potulnie jak owieczki czekajace na te szczepienia niewiadomo co wstrzykawce bedzie

  • Boss
   8 sierpnia, 09:35

   Po prostu ludzie zaczną zmieniać pracę bo nie będą mogli iść i firmy popadaja

  • Tymczasowy UK
   8 sierpnia, 11:34

   do Pracownika UK dokładnie jest w tej chwili w UK około 20 milionów bezrobotnych i będzie więcej ja rozumiem że ty oglądasz tylko TVN to masz zero pojęcia o UK czas zacząć oglądać brytyjską telewizję.

  • Estrela82
   8 sierpnia, 13:45

   Chyba każdy się domyśla, że idą chude lata. Część imigrantów pewnie wyjedzie ale UK jest to na rękę. Zostanie ten, kto się utrzyma na rynku pracy. Pasożytów nie potrzebują. Benefity w trudnych czasach kiedyś się skończą, przy dużym bezrobociu mogą faworyzować Anglików i im dawać pracę. Nikt nie wie też co będzie po nowym roku, na razie żadnych umów i pewnie się nie dogadają, bo każdy sobie rzepkę skrobię. Na razie nie zapowiada się, że będzie kolorowo!

  • Józio emigrant
   8 sierpnia, 13:50

   Czas się stąd wynosić dzisiaj większość czyli 90 procent Polaczków w UK zarabia 1200 funtów miesięcznie żyją na granicy ubóstwa w UK dzisiaj w każdym innym kraju zachodniej EU jest lepiej jak w UK wie to każdy kto skończył więcej niz 8 lat podstawówki

  • Zofia
   8 sierpnia, 17:47

   do Paweł Mateusz tak szczególnie ci którzy pracują na etat to zarabiają 3 razy tyle ja mam koleżankę która ma studio do opalania swoja działalność i ledwo wiąże koniec z końcem a otwarte ma nawet po godzinach dla polek po pracy także nie wierzę w te twoje bajki

  • Pan Gąbka Uk
   8 sierpnia, 18:16

   Ludzie! Skąd takie informacje macie na temat bezrobocia w UK? Ogarnijcie się i przestańcie pisać takie brednie. Jeśli jest wam źle w UK to wracajcie do Polski. Im więcej Was opuści ten Kraj tym lepiej dla tych którzy tu zostaną. Gdziekolwiek byście nie mieszkali to zawsze będzie Wam źle i wszystkiego mało. Zacznijcie doceniać to co macie i to że macie szansę żyć w czasach kiedy emigracja ludzi jest możliwa. Najwidoczniej niewielu z Was pamięta Polskę przed 1990 rokiem . Ogarnijcie się i przestańcie wiecznie marudzić bo tylko w tym Polacy są dobrzy.

  • Killer
   8 sierpnia, 18:29

   Nie wiem gdzie pracujecie lecz w tym rejonie gdzie ja pracuję zarabia się £360-370 i ludzi brakuje tylko trzeba chcieć więc nie piszcie pierduł

  • Dresiarz uk
   9 sierpnia, 11:04

   Killer a ja pracuję w fabryce ubojni i mi płacą 100 tysięcy funtów dziennie bo tak chciałem ja decyduje ile oni mają mi płacić bo jestem chłopem i jak ja popiję to ja mówię jak ma być.

  • Majkel
   9 sierpnia, 12:53

   Wyrobnik UK i Tymczasowy UK - Skad wy bierzecie te Dane.
   20mln bezrobocia to jest w USA ale Stanach jest ponad 350mln ludności.
   Gdyby w Uk 20mln bylo na bezrobociu to stopa bezrobocia byla by na poziomie 30% !!!!!! W UK jest około 68mln ludności.
   Proszę nie wprowadzajcie przypadkowych ludzi w błąd którzy potem czytaja wasze komentarze.
   Bezrobocie w UK wynosi 3.9%(raport za May-August2020) i jest obecnie okolo 2.6mln Ludzi na nim to 10x mniej niż to co napisaliście.

   20ml+ ludzi jest w usa na bezrobotnym
   2.6mln ludzi w UK na bezrobotnym

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama