Menu

UK: Zakaz wstępu do pubów i na imprezy towarzyskie może być alternatywą dla więzień

UK: Zakaz wstępu do pubów i na imprezy towarzyskie może być alternatywą dla więzień
Czy wykluczenie z życia społecznego i kulturalnego będzie tak dotkliwą karą dla przestępców jak więzienie...? (Fot. Getty Images)
Ministra ds. sądownictwa Sarah Sackman oświadczyła, że przestępcy mogą zostać objęci zakazem wstępu do pubów, na boiska sportowe i na różnego rodzaju imprezy i wydarzenia towarzyskie w ramach rządowych propozycji rozważanych jako alternatywa dla więzienia.

Sackman przekazała dziennikowi "The Guardian", że takie wykluczenia, jak również nakaz obowiązkowej pracy dla przestępców, są "istotną częścią propozycji" w ramach przeglądu systemu orzecznictwa karnego, prowadzonego przez byłego konserwatywnego lorda kanclerza Davida Gauke'a.

Zapytana o propozycje opracowane przez Radę Adwokacką Anglii i Walii, mające na celu uniemożliwienie przestępcom uczestniczenia w imprezach i wydarzeniach kulturalnych,  przyznała, że są one rozważane.

Rząd Keira Starmera stoi pod presją rozwiązania problemu 73 000 zaległych postępowań sądowych i przepełnionych więzień.

We wtorek ministrowie ogłosili, że w związku z gwałtownym wzrostem liczby samookaleczeń w zakładach karnych, natychmiast zakończą umieszczanie dziewcząt w placówkach dla młodych przestępców. Zamiast tego będą one umieszczane w strzeżonych szkołach lub domach dziecka.

Decyzję tę podjęto po uzyskaniu danych, które wykazały, że dziewczęta dokonują ponad połowy samookaleczeń w ośrodkach dla nieletnich w Anglii i Walii, mimo że stanowią mniej niż 2% nieletnich tam przebywających.

W pierwszym wywiadzie udzielonym przez Sackman od czasu objęcia przez nią stanowiska w grudniu, starła się ona z parlamentarnym organem nadzorującym wydatki w związku z twierdzeniami, że rząd nie wprowadził pilnych zmian w celu rozwiązania problemu zaległości w rozpatrywaniu spraw sądowych.

Z kolei szefowa resortu sprawiedliwości, Shabana Mahmood, potwierdziła w środę, że sędziowie sądów koronnych będą rozpatrywać sprawy przez łącznie 110 000 dni w przyszłym roku budżetowym, co stanowi o 3 000 dni mniej, niż rząd zadeklarował w sierpniu ubiegłego roku.

Sue Carr, główna sędzia, naciskała na ministerstwo sprawiedliwości, aby wykorzystać pełne 113 000 dostępnych dni posiedzeń w celu zmniejszenia zaległości. 

Jak przyznała w listopadzie przed komisją ds. wymiaru sprawiedliwości, została poinformowana przez ministerstwo sprawiedliwości, że "zabraknie środków finansowych", aby móc pracować z maksymalną wydajnością.

Tymczasem Helen Newlove, komisarz ds. ofiar, przedstawiła druzgocący wpływ opóźnień sądowych i chaosu panującego na listach spraw na ofiary przestępstw. 

Prawie połowa wszystkich ofiar (48%) przynajmniej raz miała zmienioną datę rozprawy przed jej rozpoczęciem. W ciągu ostatnich czterech lat czterokrotnie wzrosła również liczba spraw, których termin został zmieniony w dniu rozprawy.

Newlove podkreśliła, że sytuacja ta świadczy o pilnej potrzebie przywrócenia inspektoratu kontroli sądów w celu utrzymania standardów.

Partia Pracy ograniczyła działalność inspektoratu w 2010 r., a dwa lata później został on zlikwidowany. Dziesięć lat później komisja ds. wymiaru sprawiedliwości zaleciła jego przywrócenie, ale sugestia ta została odrzucona przez konserwatywny rząd w lipcu 2022 roku.

Czytaj więcej:

Więźniowie w Anglii i Walii mogą uzyskać prawo do przedterminowego zwolnienienia za punkty

    Kurs NBP z dnia 25.04.2025
    GBP 5.0033 złEUR 4.2688 złUSD 3.7611 złCHF 4.5278 zł

    Sport