Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Ważne dane o wyciekach do morza nieopublikowane, ponieważ pracownik przeszedł na emeryturę

UK: Ważne dane o wyciekach do morza nieopublikowane, ponieważ pracownik przeszedł na emeryturę
Wycieki ropy naftowej i chemikaliów na morzu zanieczyszczają środowisko i mogą potencjalnie przyczyniać się do śmierci dzikich zwierząt. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rządowy organ regulacyjny nie opublikował kluczowego raportu dotyczącego wycieków ropy naftowej i chemikaliów na terenie brytyjskich mórz przez trzy lata, ponieważ ekspert, który je opracowywał, przeszedł na emeryturę - donosi portal Theferret.scot.
Reklama
Reklama

Organ odpowiedzialny za kwestie związane z zanieczyszczeniem na brytyjskich wodach, czyli Agencja Straży Morskiej i Przybrzeżnej (MCA), publikowała coroczne badania dotyczące wszystkich wycieków "niebezpiecznych i szkodliwych substancji" do morza ze statków i sektora przemysłu naftowego.

MCA twierdzi, że oprócz udostępniania tych danych do wiadomości publicznej, badanie to pomaga zespołowi ds. przeciwdziałania zanieczyszczeniom realizować swoje zadania. Wycieki ropy naftowej i chemikaliów na morzu mogą potencjalnie przyczyniać się do śmierci dzikich zwierząt, niszczenia siedlisk i zanieczyszczania plaż.

Jednak raport - który był opracowywany przez ekspercką radę konsultacyjną ds. ochrony morza (ACOPS) przez ostatnie 40 lat - nie był publikowany od 2020 roku, a najnowsze dostępne dane pochodzą dopiero z 2017 roku.

W odpowiedzi na zapytanie skierowane przez portal The Ferret w ramach procedury dostępu do informacji publicznej (FOI) z prośbą o udostępnienie najnowszych danych, MCA stwierdziło, że luka w raportowaniu była spowodowana "długotrwałą niedostępnością jego autora, a następnie jego przejściem na emeryturę oraz poważną restrukturyzacją składu rady ACOPS".

Odpowiedź ta wzbudziła zaniepokojenie grup działających na rzecz ochrony przyrody i środowiska morskiego. Stwierdziły one, że brak publikacji raportów za ostatnie pięć lat jest "bardzo niepokojący" i powoduje "ograniczenie nadzoru i potencjalnie oznacza, że zostanie podjętych mniej działań w celu zapobiegania przyszłym zanieczyszczeniom" na morzu.

Tymczasem ekspert ds. regulacji uznał, że w MCA doszło do "braku planowania awaryjnego", co utrudniło jej i społeczeństwu "pełne monitorowanie zanieczyszczających gałęzi przemysłu".

Przedstawiciele MCA stwierdzili jednak, że fakt, iż raport nie został opublikowany, "nie odzwierciedla żadnego ograniczenia" w zakresie "nadzoru, reagowania lub egzekwowania" w odniesieniu do incydentów związanych z zanieczyszczeniami na brytyjskich wodach.

Plama ropy naftowej widoczna na wodzie w pobliżu platformy wiertniczej na Morzu Północnym w 2012 r. (Fot. JONATHAN NACKSTRAND/AFP via Getty Images)

MCA jest odpowiedzialna za reagowanie na wszelkie przypadki zanieczyszczeń na morzu, które "zagrażają Wielkiej Brytanii lub otaczającym ją wodom".

Raport na temat zanieczyszczenia mórz gromadzi wszystkie informacje związane z wyciekami na wodach Wielkiej Brytanii od różnych organów publicznych, w tym gmin, krajowych agencji ochrony środowiska oraz organu regulacyjnego ds. ropy i gazu (Opred).

MCA twierdzi, że raport pomaga zespołowi ds. przeciwdziałania zanieczyszczeniom "monitorować trendy dotyczące liczby incydentów i ilości rozlanego oleju i chemikaliów, geograficznego rozmieszczenia wycieków, źródeł zanieczyszczenia i charakteru zanieczyszczenia".

W 2017 r. w badaniu zidentyfikowano 644 przypadki, w których chemikalia lub ropa zostały przypadkowo zrzucone do mórz. Oleje mineralne, takie jak ropa naftowa i olej napędowy, stanowiły 68 procent wszystkich zgłoszonych wycieków.

Źródła zanieczyszczeń w 2017 r. obejmowały okręty wojenne, chemikaliowce i prywatne jachty. Zdecydowana większość - 496 przypadków - pochodziła z morskich instalacji naftowych i gazowych.

W odpowiedzi na zapytanie portalu The Ferret, MCA oświadczyło, że nadal "posiada lub ma pewnego rodzaju dostęp" do baz danych, które były wykorzystywane w raporcie przygotowanym przez ACOPS.

Organ wyjaśnił jednocześnie, że "istnieje zamiar wznowienia corocznego procesu raportowania po długotrwałej niedostępności autora, jego późniejszym przejściu na emeryturę i poważnej restrukturyzacji samego komitetu ACOPS".

Czytaj więcej:

Anglia: Prawie 825 razy dziennie zrzucano w 2022 roku do rzek i morza nieoczyszczone ścieki

Firmy wodociągowe przepraszają za zrzucanie ścieków do morza i rzek

Na 8 brytyjskich plażach ostrzeżenie o zakazie pływania. Nastapił wyciek ścieków do morza

    Komentarze
    • Benekiciaż
      12 lipca 2023, 12:58

      Haha a wy dalej się kompiecie w morzu pełnych hemikaliow.i zachwalacie te brudne plaże.nic w tym kraju nie jest ładnego.wszustkp obskurne! Tylko bogaci se jadą do hotelu spa z golfem i se żyją za to że ty tu pracujesz za marne 1500. Taki angol ma dniowke taką. I gardzi tobą jak psem.a ty z językiem na wierzchu tyrasz głupcze.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama