Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Przestępcy odmawiający wysłuchania wyroku w sądzie dostaną dodatkowe dwa lata więzienia

UK: Przestępcy odmawiający wysłuchania wyroku w sądzie dostaną dodatkowe dwa lata więzienia
Nowe przepisy dadzą sędziom prawo do nakazania przestępcom, by stawili się w sądzie na odczytaniu oświadczeń ofiar i odczytaniu wyroku. (Fot. Getty Images)
Przestępcy odmawiający stawienia się w sali sądowej na wysłuchanie oświadczeń ofiar i odczytanie wyroku będą dostawać dodatkowe dwa lata więzienia - zapowiedział wczoraj brytyjski rząd.
Reklama
Reklama

Ogłoszona zmiana jest reakcją na oburzenie społeczne związane z tym, że w ostatnim czasie sprawcy kilku głośnych zabójstw odmówili wyjścia z celi na wysłuchanie oświadczeń i odczytanie wyroku, unikając w ten sposób bezpośredniego spotkania z rodzinami ofiar.

Taka sytuacja miała miejsce w zeszłym tygodniu, gdy udania się na salę sądową odmówiła Lucy Letby, była pielęgniarka z oddziału położniczego, która została skazana na bezwzględne dożywocie za zabójstwo siedmiu noworodków i usiłowanie zabójstwa sześciu kolejnych.

W kwietniu tego roku podobnie postąpił Thomas Cashman, gangster z Liverpoolu, który strzelając do innego przestępcy, zabił zupełnie przypadkową ofiarę, 9-letnią dziewczynkę Olivię Pratt-Korbel.

"Podobnie jak wielu innych, byłem zbulwersowany faktem, że ludzie, którzy popełnili okropne przestępstwa, mogą w jakiś sposób skorzystać z tchórzliwego wyjścia i nie stawić się w sądzie na ogłoszenie wyroku i wysłuchanie wpływu, jaki ich zbrodnie wywarły na rodziny ofiar. Uważam, że to nie w porządku. Nie powinno być łatwego wyjścia. I dlatego zamierzamy zmienić prawo, aby sądy mogły zmusić tych przestępców do stawienia się w sądzie w celu odbycia kary i wysłuchania wpływu, jaki wywarły ich czyny" - oznajmił brytyjski premier Rishi Sunak.

Nowe przepisy dadzą sędziom prawo do nakazania przestępcom, by stawili się w sądzie na odczytaniu oświadczeń ofiar i odczytaniu wyroku, a służbom więziennym do użycia siły w rozsądnych granicach, aby to wyegzekwować. Jeśli skazany mimo wszystko to zignoruje, jego wyrok zostanie zwiększony o dwa lata, a w przypadku dożywocia, nałożone zostaną na niego dodatkowe kary.

Jak zaznaczono, sędziowie będą mogli korzystać z nowych uprawnień według własnego uznania - czyli np. nie będą wydawać takiego nakazu, jeśli ocenią, że obecność przestępców mogłaby spowodować zakłócenia w sądzie lub dyskomfort dla ofiar.

Czytaj więcej:

Anglia: Pielęgniarka uznana za winną zabójstwa siedmiu noworodków

UK: Poszukiwanym w związku z zabójstwem polsko-pakistańskiej 10-latki jest jej ojciec

Anglia: Bezwzględne dożywocie dla pielęgniarki, która zabiła siedmioro noworodków

Brytyjski premier: Kara bezwzględnego dożywocia powinna być stosowana częściej

    Komentarze
    • Blicjo
      3 września 2023, 19:43

      TAK ta SZOPKA musi trwać do końca , i sąd musi poczuć swoją wyższość i nadrzędność a przestępca udawać skruchę .......

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama