UK: Najemcy szukają mieszkań "z wliczonymi rachunkami". Powodem rosnące ceny energii
Sformułowanie "rachunki wliczone w cenę" znalazło się na drugim miejscu na liście najczęściej wpisywanych do wyszukiwarki określeń, rok temu było czwarte, co pokazuje jak bardzo wzrosły ceny.
Innym wpisywanym konsekwentnie sformułowaniem, znajdującym się na szczycie listy w wyszukiwarkach ofert wynajmu nieruchomości, według danych Rightmove, jest fraza "zwierzęta domowe", gdyż wielu właścicieli nie akceptuje w swoich nieruchomościach psów i kotów.
Na początku ubiegłego roku na liście priorytetów znalazły się również wyszukiwania dotyczące tego, czy nieruchomość posiada garaż - ponieważ najemcy potrzebowali dodatkowej przestrzeni podczas pracy w domu - oraz tego, czy lokal jest umeblowany.
Tenants seek all-inclusive rents as bills soar https://t.co/QD2kkEGhls
— BBC News (UK) (@BBCNews) March 3, 2023
Jednak obecnie, po roku sformułowanie "bills included" wskoczyło na drugie miejsce. Rozwijający się sektor budownictwa na wynajem próbuje zaspokoić to zapotrzebowanie, oferując mieszkania, w których opłaty za media są wliczone w cenę, a w przypadku mieszkań o podwyższonym standardzie mogą one również obejmować karnet na lokalną siłownię.
Jermaine Browne, współzałożyciel jednej z takich firm - ARK - stwierdził, że jest to "proste i skuteczne rozwiązanie" wobec obecnej niepewności finansowej. Jednak jednocześnie wysokość czynszów może być powiązana z inflacją - więc mogą one gwałtownie wzrosnąć wraz ze wzrostem cen.
Tego typu oferty stanowią jedynie niewielką część całego rynku wynajmu, a prywatni właściciele nieruchomości zdecydowanie rzadziej wliczają rachunki do czynszu.
Dan Wilson Craw, zastępca dyrektora organizacji Generation Rent, która działa na rzecz ochrony praw najemców. Oto jego opinia na temat zalet i wad ofert mieszkań z uwzględnieniem opłat w czynszu:
- Brak kłopotliwych kontaktów z dostawcami mediów i potencjalnych dużych podwyżek rachunków może być atrakcyjną perspektywą.
- Czasami nie jest łatwo określić, czy oferta rzeczywiście jest korzystna.
- Landlordowie są zobowiązani do dostarczenia certyfikatu wydajności energetycznej, który zawiera szereg użytecznych informacji o tym, jak kosztowne jest ogrzewanie nieruchomości w porównaniu z innymi, ale niekoniecznie dysponują oni aktualnymi informacjami o tym, jak kształtują się koszty energii przy obecnych taryfach.
- Pod koniec pierwszej umowy najmu może być trudno wynegocjować obniżenie czynszu, jeśli rachunki za energię spadły. I odwrotnie, jeśli właściciel chce podnieść czynsz, by uwzględnić wyższe koszty energii, znów może być trudno sprawdzić, czy otrzymujemy korzystną ofertę - zwłaszcza jeśli nie wiemy, jak wcześniej wyglądało zużycie energii.
- Osoba, która chce zaoszczędzić na wydatkach, nie ma możliwości ograniczenia zużycia energii.
Czytaj więcej:
Stawki czynszów mieszkaniowych w UK rosną w najszybszym tempie od siedmiu lat
Londyn: Czynsze znów rosną. Średnia w centrum przekroczyła £3 tys. miesięcznie
O ile wzrośnie Council Tax w najdroższej i najtańszej dzielnicy Londynu?
Nietypowe wymagania landlorda w jednym z wynajmowanych domów w UK
UK: W czasach kryzysu kosztów utrzymania singlom jest najtrudniej
Prywatni najemcy opuszczają Londyn "w najwyższym tempie od 10 lat"