Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK nie zakazuje stosowania szkodliwych pestycydów zabronionych w Unii Europejskiej

UK nie zakazuje stosowania szkodliwych pestycydów zabronionych w Unii Europejskiej
Szkodliwe substancje stosowane w rolnictwie wpływają negatywnie na środowisko i zdrowie ludzi. (Fot. ADRIAN DENNIS/AFP via Getty Images)
Jak twierdzą aktywiści, Zjednoczone Królestwo nie wprowadziło zakazu stosowania 36 pestycydów, które nie są dozwolone w UE, stając się 'toksycznym dzieckiem Europy' – poinformował dziennik 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Chociaż ministrowie obiecali, że po Brexicie Wielka Brytania nie będzie obniżać standardów środowiskowych obowiązujących w UE, od czasu opuszczenia przez kraj wspólnoty doszło do szeregu odstępstw.

Według badań przeprowadzonych przez brytyjską organizację Pesticide Action Network (PAN), kraj ten nie jest w stanie wyeliminować pestycydów, które uznano za szkodliwe dla zdrowia ludzkiego i środowiska w takim samym tempie jak UE.

Trzynaście z 36 chemikaliów uważa się za wysoce niebezpieczne zgodnie z kryteriami ONZ stosowanymi do identyfikacji najbardziej szkodliwych substancji. Cztery z nich są wysoce toksyczne dla pszczół, jeden zanieczyszcza wodę, a kolejny jest wysoce toksyczny dla organizmów żyjących w wodzie.

Trzydzieści z 36 z tych substancji było dopuszczonych do użytku w UE, kiedy UK opuszczało ją 31 stycznia 2020 r., ale od tego czasu zakazano ich stosowania, a pozostałe sześć uzyskało aprobatę rządu brytyjskiego, ale nie organów UE.

Od wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z UE co roku rząd brytyjski wydawał nadzwyczajne zezwolenia na stosowanie neonikotynoidów, które są wysoce toksyczne dla pszczół. W tym czasie UE wprowadziła zakaz nadzwyczajnego stosowania tych chemikaliów.

Spośród tych wszystkich substancji chemicznych, 12 zostało sklasyfikowanych jako rakotwórcze, dziewięć zostało uznanych za substancje zaburzające gospodarkę hormonalną, które wpływają na produkcję hormonów i mają związek z niepłodnością, a osiem to toksyny wpływające na prawidłowy rozwój lub reprodukcję, a więc również mające związek z problemami z płodnością. Dwa są inhibitorami cholinoesterazy, które mogą upośledzać układ oddechowy, a jeden jest sklasyfikowany jako silnie toksyczny.

Naukowcy twierdzą, że powyższe rozbieżności były częściowo spowodowane nowym brytyjskim systemem licencjonowania tych chemikaliów po tym, jak brytyjski rząd zdecydował się na automatyczne przedłużenie o trzy lata licencji na wszystkie pestycydy, które miały wygasnąć przed grudniem 2023 roku. Wcześniej wszystkie pestycydy miały licencję maksymalnie na 15 lat, zanim konieczne było ich ponowne zatwierdzenie.

PAN apeluje do rządu o przywrócenie standardów zgodnych z normami UE w celu ochrony zdrowia ludzkiego, przemysłu rolnego i środowiska.

Rzecznik ministerstwa środowiska, żywności i spraw wiejskich poinformował, że rządowy organ regulacyjny - Health and Safety Executive opracowuje obecnie plan przeglądu wydawanych zezwoleń na stosowanie pestycydów i może w każdej chwili podjąć decyzję o ich cofnięciu, jeśli stwierdzi istnienie poważnego ryzyka.
 

Czytaj więcej:

Pestycydy w brytyjskim pieczywie. "Konieczne natychmiastowe działania"

Media: Firma Bayer ma wypłacić odszkodowanie rolnikowi za zatrucie pestycydami

Dramatycznie spada liczba ptaków. Główną przyczyną środki ochrony roślin

BBC: Braki kadrowe w rolnictwie na Wyspach coraz większe

    Komentarze
    • Aśka
      15 września 2023, 11:18

      Tak jak w tym momęncie trują nas wszystkim...to jeszcze nigdy nie było tak żle..Wiem co do wody dolewają. .Nue radze ją pić..nawet do mycia sie nie nadaje..Sucha a popękana skóra po tyg.pobytu w Londynie..Jedzenie syf..tylko z najwyższej ecologicznej põłki nadaje sie do spożycia ..Ale kogo ba to tutaj stać..Masakra ogòlnie

    • Polak z raju
      16 września 2023, 18:45

      Kraj patologii i g....a raj dla naszych ukrywających się po pokojach

    • Do Aski..
      22 września 2023, 07:43

      To dziwne, bo jak jestem w UK to mam spokoj z zoładkiem...Jak pije polska wode-boli....bo chlor!

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama