UK nałożyło nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu

Brytyjskie MSZ poinformowało, że nałożyło sankcje na trzy jednostki rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i 18 funkcjonariuszy, w tym szpiegów i hakerów internetowych.
Jedna z jednostek objęta sankcjami prowadziła w 2022 r. rozpoznanie online przy rosyjskich uderzeniach na Mariupol, na południowym wschodzie Ukrainy, w wyniku których zginęły setki ukraińskich kobiet i dzieci, chroniących się przed atakami m.in. w budynku teatru.
Sankcje dotyczą także dwóch agentów GRU, którzy odpowiadają za szpiegowanie i hakowanie telefonów byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala i jego córki Julii, zanim podjęto próbę ich otrucia środkiem chemicznym Nowiczok w marcu 2018 r. na terenie Wielkiej Brytanii.
"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy, podważenie suwerenności Ukrainy, a także zagrażają bezpieczeństwu brytyjskich obywateli" – czytamy w oświadczeniu ministra spraw zagranicznych Davida Lammy’ego.
Szef dyplomacji zapewnił, że "hybrydowe groźby i agresja Putina nigdy nie złamią naszej determinacji, a wsparcie Wielkiej Brytanii i naszych sojuszników dla Ukrainy i bezpieczeństwa Europy jest niezachwiane".
Ponadto brytyjski rząd poinformował, że Rosjanie stoją za atakami na media, dostawców usług telekomunikacyjnych, instytucje polityczne oraz infrastrukturę energetyczną w Wielkiej Brytanii.
Władze Zjednoczonego Królestwa wielokrotnie oskarżały Moskwę m.in. o szpiegowanie, sabotaże, zamachy. Brytyjskie media przypomniały, że na początku lipca trzech mężczyzn zostało skazanych za podpalenie magazynów we wschodnim Londynie, w których składowano pomoc humanitarną dla Ukrainy i satelitarny system Starlink. Prokuratorzy stwierdzili, że atak mógł mieć związek z rosyjską najemniczą Grupą Wagnera.
Sankcje objęły także grupę Africa Initiative, prowadzącą farmy trolli na portalach społecznościowych, a kontrolowaną przez rosyjskich szpiegów. Są oni oskarżeni o rozpowszechnianie fałszywych informacji i próby udaremnienia inicjatyw na rzecz zdrowia na świecie.
Rosjanie objęci sankcjami mają zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii, ich aktywa w tutejszych bankach zostały zamrożone.
Także wczoraj ministrowie ds. europejskich państw UE przyjęli w Brukseli 18. pakiet sankcji unijnych wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę. Zakłada on m.in. objęcie restrykcjami kolejnych 105 statków z rosyjskiej tzw. floty cieni, ich armatorów oraz ograniczenie dostępu rosyjskich banków do finansowania. Zdaniem szefowej unijnej dyplomacji Kai Kallas to jeden z najsurowszych pakietów sankcji od początku wojny.
Brytyjskie MSZ ogłosiło wczoraj, że Wielka Brytania przyłącza się do nowych sankcji wobec Rosji ogłoszonych tego dnia przez Unię Europejską, które dotyczą m.in. obniżenia limitu cen eksportowanej rosyjskiej ropy. Limit cen tej ropy naftowej z 60 dolarów za baryłkę spadnie do 47,60 USD.
"Wraz z UE uderzamy w serce rosyjskiego sektora energetycznego" – czytamy w oświadczeniu szefa brytyjskiej dyplomacji Davida Lammy’ego.
"Wspólnie (z UE - przyp. red.) będziemy nadal wywierać nieustanną presję na (przywódcę Rosji Władimira - przyp. red.) Putina, dławiąc jego strategiczny przemysł naftowy i odcinając finansowanie nielegalnie prowadzonej przez niego wojny w Ukrainie" – dodał minister.
Czytaj więcej:
Wielka Brytania ogłosiła wprowadzenie nowych sankcji wobec Rosji
UK: Rząd nałożył sankcje na Rosjan w związku z użyciem broni chemicznej w Ukrainie