UK i Niemcy jednymi z najpopularniejszych krajów dla zagranicznych pracowników

Ankietę, której wyniki udostępniono wczoraj, przeprowadzono wśród 150 tys. pracowników z 188 krajów w okresie od października do grudnia 2023 roku. Prawie jedna czwarta respondentów aktywnie szukała pracy za granicą, a ponad 60 proc. byłoby gotowych przenieść w tym celu się do innego kraju.
Najwięcej ankietowanych uznało za najatrakcyjniejsze kraje Australię, Stany Zjednoczone, Kanadę i Wielką Brytanię. Na kolejnym, piątym miejscu znalazły się Niemcy – jako pierwszy nieanglojęzyczny kraj. Autorzy raportu zauważyli, że Niemcy straciły na popularności w porównaniu do rankingu z 2018 roku. Wtedy znajdowały się na pozycji światowego wicelidera.
Badania pokazały także, że niemieccy pracownicy są mało chętni do podjęcia pracy za granicą. Tylko 7 proc. z 14 tys. niemieckich ankietowanych przyznało, że szuka pracy poza swoim krajem.
Germany tops list of non-English-speaking job destinations for foreign workers. https://t.co/QCVMIj3kV4 @dw_europe
— Europe Street (@EuropeStreet) April 24, 2024
To bardzo niski odsetek w porównaniu do Włochów, Brytyjczyków i Amerykanów, spośród których dwa razy więcej osób deklarowało, iż chce pracować za granicą. Ulubionymi krajami docelowymi dla niemieckich pracowników pozostają Austria i Szwajcaria.
Według raportu chęć emigracji zarobkowej jest najwyższa w krajach afrykańskich. W Ghanie odsetek ten wyniósł 74 proc. Z kolei w Indiach – 54 proc., a w Turcji 35 proc. pracowników zdecydowałoby się na podjęcie pracy za granicą. Dotyczy to również wysoko wykwalifikowanych osób.
Za najpopularniejsze miasta dla zagranicznych pracowników uznano Londyn, Amsterdam i Dubaj. W czołówce znalazł się także Berlin – na szóstym miejscu.
Jednak dla zdecydowanej większości respondentów decydującym kryterium przeprowadzki za granicę nie jest kraj czy konkretna metropolia, ale atrakcyjność oferowanej pracy.
London is the world's top talent magnet, eclipsing Amsterdam and New York. Yet it’s this country that beckons most. https://t.co/xBxWbdlMI0
— FORTUNE (@FortuneMagazine) April 24, 2024
Zdaniem jednego z autorów badania, konsultanta BCG Jensa Baiera, w rywalizacji o pracowników z zagranicy wygrywają firmy, które zaoferują im atrakcyjne warunki pracy i wsparcie organizacyjne. "Niestety jest to nadal bardzo uciążliwe w Niemczech" – ocenił Baier.
W kontekście zestawienia BCG niemieckie media nie wspomniały o Polsce. W raporcie z 2018 roku respondenci m.in. z Polski, Rumunii, Hiszpanii i Danii uznali Niemcy za najbardziej atrakcyjny kraj do migracji zarobkowej, przed pozostającą we wcześniejszych latach liderem Wielką Brytanią.
Do takiej oceny - według autorów opracowania z 2018 roku - przyczyniła się decyzja Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej.
Czytaj więcej:
UK: Liczba wiz wydanych dla pracowników służby zdrowia i opieki wzrosła w ub. roku o 26%
W których krajach nie grozi nam przepracowanie? Powstał specjalny ranking
Polscy pracodawcy cenią imigrantów z Ukrainy
Rząd UK odrzuca propozycję UE w sprawie swobody przepływu dla młodzieży