Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polscy pracodawcy cenią imigrantów z Ukrainy

Polscy pracodawcy cenią imigrantów z Ukrainy
Co czwarty polski przedsiębiorca wskazuje, że ceni pracowników z Ukrainy za doświadczenie, a co piąty za skromność, tworzenie pozytywnej atmosfery i lojalność. (Fot. Getty Images)
Pozytywne lub neutralne nastawienie do pracowników z Ukrainy ma 78 proc. pracodawców; 41 proc. ogółu społeczeństwa uważa, że przez ukraińskich imigrantów wzrost wynagrodzeń jest niższy - wynika z danych przedstawionych w raporcie 'Barometr Polskiego Rynku Pracy' Personnel Service.
Reklama
Reklama

78 proc. firm ma pozytywne lub neutralne nastawienie do pracowników z Ukrainy, a docenia głównie ich umiejętność szybkiej adaptacji (42 proc. respondentów), pracowitość (34 proc.) i szybką naukę języka polskiego (30 proc.).

Co czwarty przedsiębiorca wskazuje, że ceni pracowników z Ukrainy za doświadczenie, a co piąty za skromność, tworzenie pozytywnej atmosfery i lojalność – wynika z opublikowanego w środę "Barometru Polskiego Rynku Pracy" Personnel Service.

Nieco mniej, bo 14 proc. docenia wiedzę Ukraińców. 17 proc. pracodawców wskazało natomiast, że nie ma nic, za co cenią pracowników z Ukrainy - to o 12 pkt proc. więcej niż rok temu.

Z raportu wynika, że gorzej Ukraińców postrzega ogół społeczeństwa. Co czwarty badany określa swój stosunek jako pozytywny lub raczej pozytywny, czyli o 10 pkt proc. mniej niż rok temu. Negatywne nastawienie wzrosło o 4 pkt proc. – do 18 proc.

Ponadto, 41 proc. osób uważa, że przez Ukraińców wzrost wynagrodzeń jest wolniejszy, a 32 proc. uznało, że imigracja ze Wschodu nie stanowi zagrożenia dla podwyżek. Konkurencję na rynku pracy w kadrze ze Wschodu widzi co piąty ankietowany.

Zdaniem Krzysztofa Inglota z Personnel Service upatrywanie w napływie pracowników z Ukrainy czynnika ograniczającego wzrost wynagrodzeń ma uzasadnienie. "Pamiętajmy jednak, że większej presji na wynagrodzenia nasi pracodawcy mogliby nie znieść. Pensja minimalna i tak od jakiegoś czasu gwałtownie rośnie, a wzrosty wynagrodzeń są dwucyfrowe" – skomentował.

Obawę o utratę pracy na rzecz Ukraińców wyraziło 21 proc. Polaków, przy czym największy odsetek - 32 proc. widoczny jest w najmłodszej grupie wiekowej, od 18 do 24 lat. W grupie osób powyżej 55. roku życia wyniósł on 9 proc.

Obawę o utratę pracy na rzecz Ukraińców wyraża 21 proc. Polaków. A 41 proc. badanych obawia się, że Ukraińcy wpływają na obniżenie wzrostu tempa wynagrodzeń. (Fot. Getty Images)

"Pogorszenie stosunku do Ukraińców w społeczeństwie stanowi wyzwanie dla działów HR w organizacjach, które zatrudniają lub planują zatrudnić obcokrajowców. A jak wynika z naszego badania, dotyczy to aż 43 proc. firm w Polsce. Konieczna jest koncentracja na edukacji i integracji pracowników" – wskazał Inglot.

Z raportu wynika, że 42 proc. pracodawców w Polsce wyraża pozytywny stosunek do pracowników z Ukrainy, a 36 proc. deklaruje neutralne nastawienie. Do negatywnego sentymentu przyznaje się 13 proc. przedsiębiorców, o 2 pkt proc. w porównaniu z badaniem ubiegłorocznym. Najlepszą opinię o kadrze z Ukrainy mają średnie firmy - 47 proc. z nich zadeklarowało zdecydowanie pozytywne lub pozytywne nastawienie. W przypadku dużych firm odsetek ten wyniósł 44 proc., a wśród małych – 34 proc.

Z analizy wyników pod kątem poszczególnych branż wynika, że najbardziej pozytywny stosunek do Ukraińców mają firmy z sektora IT - 56 proc. ankietowanych wyraziło zdecydowanie pozytywne lub pozytywne zdanie. W produkcji ten wskaźnik był o 6 pkt proc. niższy.

Badanie pracowników i pracodawców w Polsce przeprowadzono na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna metodą CAWI (Camputer-Assister Web Interview). W badaniu prowadzonym od 24 stycznia do 1 lutego br. wzięło udział 1 065 pracowników powyżej 18. roku życia; były to osoby pracujące na dowolny rodzaj umowy lub prowadzące działalność gospodarczą.

W przypadku pracodawców próba ogólnopolska wyniosła 329 firmy - przedsiębiorstwa małe zatrudniające do 10 osób, średnie (od 10 do 49 osób) oraz duże, zatrudniające od 50 do 249 osób; badanie to było realizowane między 29 stycznia a 8 lutego 2024 r.

Personnel Service zajmuje się rekrutacją pracowników z Ukrainy na potrzeby pracodawców w Polsce, outsourcingiem, pracą tymczasową, a także rekrutacjami stałymi i specjalistycznymi dla branż IT i medycznej.

Czytaj więcej:

Wśród imigrantów w Polsce pracę fizyczną wykonuje więcej kobiet niż mężczyzn

Zarobki w sektorze budowlanym w Polsce mogą wzrosnąć w tym roku o 10-15 proc.

Polska: Pracownicy z Ukrainy migrują na zachód Europy

  Komentarze
  • On
   12 kwietnia, 10:27

   Zamiast doceniac imigrantow( choc 3/4 ludzi co znam ma ich dosc) pora odeslac ich na ukroland do obrony kraju zamiast odsylania naszych pieniedzy na ukroland i utrzymywania ich!!!

  • Do on
   12 kwietnia, 10:47

   A Polacy mogą jeździć wszędzie ,tak ?

  • Do -Do on
   12 kwietnia, 11:00

   Jeżdżą wszędzie bo nie są doceniani we własnej Ojczyźnie, mechaników samochodowych brakuje jak i w innych zawodach polskich wyuczonych roznych ,rownie dobrze mógłbyś bronić hitlera.

  • J23
   12 kwietnia, 15:59

   Pytanie czy oni doceniaja pracodawcow bo sami siebie cenia juz znacznie wyzej od rodzimych pracownikow. Szukalem ostatnio opiekunki osoby starszej to ceny maja czesto dwa razy wyzsze niz nasze, no i najlepiej z mieszkaniem i wyzywieniem. Chyba zmienie prace na opiekuna...

  • Ucieczka z piekła 50 dni.
   12 kwietnia, 16:13

   Cenia i juz nie potrzebuja tych narzekaczy z UK, ktorzy planuja wrocic bo im sie nie powiodlo na emigracji(a wlasciwie nie zrobili nic zeby polepszyc swoj byt: ani nie nauczyli sie dobrze jezyka ani nie podnosili kwalifikacji czy nie chcieli zdobyc nowych. Caly czas spedzili w fabrykach na najnizej oplacanych stanowiskach. I takich ludzi bez ambicji nie potrzeba w Polsce

  • J23
   13 kwietnia, 09:51

   Ucieczka z piekla co to za belkot nie na temat i oderwany zupelnie od rzeczywistosci?? Widac niezly towar tam sprzedaja ale odradzam jaranie w nadmiarze bo lasuje mozg jak cos, wiesz wszystko jest dla ludzi ale trzeba z umiarem...

  • Do uciekiniera z piekła
   14 kwietnia, 16:06

   Ciekawe z jakiego piekła ty uciekłes hehe,pierniczysz jakbyś miał bliskie spotkanie trzeciego stopnia .

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.07.2024
  GBP 5.0939 złEUR 4.2796 złUSD 3.9498 złCHF 4.4410 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama