Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

UEFA wprowadza od 2021 roku trzecie rozgrywki klubowe na kontynencie

UEFA wprowadza od 2021 roku trzecie rozgrywki klubowe na kontynencie
Od sezonu 2021/22 będą organizowane trzecie rozgrywki klubowe na kontynencie, obok Ligi Mistrzów i Ligi Europejskiej. (Fot. Getty Images)
Europejska Unia Piłkarska (UEFA) postanowiła wczoraj wieczorem w Dublinie, że od sezonu 2021/22 będą organizowane trzecie rozgrywki klubowe na kontynencie, obok Ligi Mistrzów i Ligi Europejskiej.
Reklama

W rozgrywkach, pod roboczą nazwą UEL2, wezmą udział 32 drużyny, a mecze będą rozgrywane w czwartki, tak jak spotkania Ligi Europejskiej.

Nazwa rozgrywek, sposób podziału premii finansowych oraz strategia komercyjna mają być sprecyzowane w ciągu 2019 roku.

W pierwszej fazie drużyny będą podzielone na osiem grup, z których do 1/8 finału awansują zwycięzcy, a zespoły z drugich miejsc rozegrają mecz i rewanż z ośmioma drużynami z trzecich miejsc w swoich grupach Ligi Europejskiej. Od 1/8 finału będzie obowiązywał system pucharowy (mecz i rewanż).

W sumie w ciągu 15 tygodni zostanie rozegranych 141 spotkań - dokładnie tyle samo co w Lidze Europejskiej, której format będzie zmniejszony (z 48 do 32 drużyn w fazie grupowej). Zwycięzca nowych rozgrywek będzie miał zagwarantowany udział w następnej edycji Ligi Europejskiej.

Jak poinformowała UEFA, w nowych rozgrywkach wystąpią kluby z co najmniej 34 krajów (obecnie w LE - co najmniej 26).

"Rozgrywki klubowe UEFA staną się bardziej otwarte niż kiedykolwiek wcześniej. Będzie więcej meczów dla większej liczby klubów i więcej reprezentowanych krajowych federacji w fazie grupowej. Nowe rozgrywki są owocem dialogu z klubami za pośrednictwem Europejskiego Stowarzyszenia Klubów" - oświadczył w komunikacie szef UEFA Aleksander Ceferin.

Trzecie rozgrywki będą organizowane w cyklu 2021-24.

Jak zaznaczyła UEFA, nie ulegnie zmianie formuła Ligi Mistrzów.

Łącznie w Lidze Mistrzów, Lidze Europejskiej i nowych rozgrywkach będzie występować 96 drużyn - po 32 w każdej z nich.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2019
  GBP 4.782 złEUR 4.260 złUSD 3.799 złCHF 3.801 zł

  Sport


  Reklama