Menu

UE przedłuża sankcje za użycie broni chemicznej w Syrii i UK

UE przedłuża sankcje za użycie broni chemicznej w Syrii i UK
Używanie broni chemicznej jest surowo zakazane. (Fot. Getty Images)
UE przedłużyła sankcje wobec odpowiedzialnych za atak chemiczny na Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii oraz osób związanych z reżimem syryjskim, których praca pozwoliła na użycie broni chemicznej w Syrii.
Reklama

Jak poinformowała Rada UE, restrykcje obejmują zakaz wjazdu do UE i zamrożenie aktywów dziewięciu osób – pięciu powiązanych z reżimem syryjskim i czterech zaangażowanych w atak na Skripala w brytyjskim Salisbury. Sankcjami objęta jest też jedna organizacja: Scientific Studies and Research Centre (SSRC), główny podmiot reżimu syryjskiego zajmującego się rozwijaniem broni chemicznej.

System sankcji związany z wykorzystaniem broni chemicznej został przyjęty przez Unię 15 października ubiegłego roku. W efekcie UE uzyskała możliwość nakładania restrykcji na osoby i podmioty zaangażowane w rozwijanie i stosowanie broni chemicznej w dowolnym miejscu na świecie, bez względu na ich narodowość czy lokalizację.

Stało się to m.in. w odpowiedzi na próbę otrucia bojowym środkiem trującym Nowiczok byłego pułkownika GRU i współpracownika wywiadu brytyjskiego Siergieja Skripala oraz jego córki w marcu 2018 roku w Salisbury.

Rosja wciąż boryka się z sankcjami nałożonymi przez międzynarodową społeczność. (Fot. Getty Images)

Zamach na Skripala wywołał jeden z największych kryzysów dyplomatycznych w relacjach brytyjsko-rosyjskich od zakończenia zimnej wojny i doprowadził do wydalenia w marcu 2018 r. ponad 150 rosyjskich dyplomatów z państw Zachodu, w tym z USA i większości krajów UE. Rosja zareagowała analogicznymi krokami, wydalając kilkudziesięciu dyplomatów reprezentujących wiele krajów.

Unijne sankcje dotyczą czterech funkcjonariuszy rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, w tym dwóch podejrzanych o przeprowadzenie ataku Skripala oraz dwóch - szefa i wiceszefa GRU - za jego zorganizowanie. Według UE, osoby te są "odpowiedzialne za posiadanie, transport i użycie 4 marca 2018 r. w Salisbury w Wielkiej Brytanii toksycznego środka paralityczno-drgawkowego".

Restrykcje zostały nałożone także na syryjski ośrodek badań naukowych odpowiedzialny za rozwijanie i produkcję broni chemicznej oraz na pięciu syryjskich urzędników bezpośrednio zaangażowanych w jego działalność.

Rada UE podkreśliła, że jej decyzja ma pomóc w działaniach UE w walce z rozprzestrzenianiem i stosowaniem broni chemicznej, co jest poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa międzynarodowego. Z uwagi na coraz częstsze ataki chemiczne w różnych częściach świata służy też wsparciu ogólnoświatowego zakazu broni chemicznej ustanowionego na mocy konwencji o zakazie broni chemicznej.

Czytaj więcej:

Rosja odpowiada W. Brytanii: Nie zmienimy naszego zachowania

Theresa May odrzuciła ofertę Putina, aby unormować stosunki

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 28.09.2020
  GBP 5.012 złEUR 4.550 złUSD 3.908 złCHF 4.216 zł

  Sport


  Sport

  Reklama