Menu

"UE musi stworzyć program wizowy dla Afganek"

"UE musi stworzyć program wizowy dla Afganek"
Ulice Afganistanu zmieniły się nie do poznania - większość kobiet nosi burki i obawia się o swoją przyszłość. (Fot. Getty Images)
Parlament Europejski wezwał wczoraj Unię Europejską do stworzenia specjalnego programu wizowego dla afgańskich kobiet, które chcą wyjechać ze swojego kraju w obawie przed talibami - informuje oficjalna strona PE.
Reklama
Reklama

W rezolucji przyjętej 536 głosami za, przy 96 głosach przeciw i 50 wstrzymujących się, PE wzywa "Unię Europejską i jej państwa członkowskie do współpracy na rzecz ułatwienia ewakuacji zagrożonych obywateli UE i Afgańczyków, w szczególności za pomocą bezpiecznych korytarzy".

Jak przekazano na stronie PE, europosłowie "z zadowoleniem przyjęli" plan zorganizowania przez Komisję Europejską pod koniec września forum na temat uchodźców afgańskich. "Strategia Unii powinna traktować priorytetowo pomoc w przesiedleniach dla osób najbardziej zagrożonych, a także inne środki uzupełniające, takie jak przyznawanie wiz humanitarnych i specjalny program wizowy dla afgańskich kobiet, starających się uciec przed reżimem talibów" - brzmi informacja PE.

Parlament przypomina też, że pod koniec sierpnia ministrowie spraw wewnętrznych 27 krajów UE zgodzili się wesprzeć sąsiednie kraje Afganistanu w przyjmowaniu uchodźców, obawiając się napływu migrantów do UE, porównywalnego z tym z 2015 roku.

Europosłowie przyznali również, że kontakty operacyjne z rządem talibów "są niezbędne ze względów logistycznych, operacyjnych i humanitarnych, aby zapewnić pomoc humanitarną potrzebującym cywilom oraz umożliwić bezpieczny wyjazd cudzoziemcom i Afgańczykom, którzy chcą opuścić kraj".

Podkreślają jednak, że "te kontakty powinny pozostać ściśle ograniczone do odpowiednich celów na tym etapie" i obecnie "nie są spełnione warunki do politycznego uznania rządu talibów w Afganistanie".

Czytaj więcej:

Rząd UK negocjuje z talibami w sprawie dalszej ewakuacji

Byli afgańscy stypendyści brytyjskiego MSZ pozostawieni bez pomocy

  Komentarze
  • Typ
   17 września, 12:45

   co znaczy musi? przeciez to nic nie zmieni bo same nie moga sie poruszac a co dopiero wejsc na lotniski czy posterunek graniczny

  • Pete
   17 września, 13:00

   Fajne te chlebki robia. Tego jeszcze w PL nie bylo.

  • Papier w dole
   17 września, 13:21

   A jak sie żenisz to żony nie widzisz. Moj ziomek tak miał. I potem wrocil do Londynu i bluzgal na lewo i prawo ze panna jest mała i gruba i sie z rodzicami pokłócił ze go wkopali w taki interes

  • Berlin Lichtenberg
   17 września, 14:27

   Tja dac wizy przeciez do Schengen kazdy, kto chce moze sie dostac bez problemu. To, ze Polska nie jest zalana uchodzcami znaczy tyle, ze nie chca oni w niej byc (na razie, brak Euro ;-)) ). Do UK .... lodeczki plyna i plyna. UKBF jest "wsciekla", to samo opinia publiczna. Jednak nikt nie jest w stanie zrobic nic konkretnego. Brexit nie pomogl a wrecz zaszkodzil

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.10.2021
  GBP 5.4083 złEUR 4.5733 złUSD 3.9413 złCHF 4.2691 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama