Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UE i UK nakładają sankcje za próbę otrucia Aleksieja Nawalnego

UE i UK nakładają sankcje za próbę otrucia Aleksieja Nawalnego
Nawalny (na zdj. w środku) to rosyjski prawnik, publicysta i działacz polityczny, autor dwóch kanałów na Youtube, na których zamieszcza filmy o szczegółach korupcji w administracji Putina. (Fot. Getty Images)
Wczoraj w UE weszły w życie sankcje wobec sześciu osób i jednego podmiotu z Rosji za zaangażowanie w próbę otrucia lidera tamtejszej opozycji Aleksieja Nawalnego. Zostali nimi objęci m.in. dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) i wiceministrowie obrony Rosji.
Reklama
Reklama

Sankcje zostały nałożone na dyrektora FSB Aleksandra Bortnikowa, wiceministrów obrony Aleksieja Kriworuczenkę i Pawla Popowa, pełnomocnika prezydenta w Syberyjskim Okręgu Federalnym Siergieja Mieniajłę, pierwszego zastępcę szefa Administracji (Kancelarii) Prezydenta, b. premiera Siergieja Kirijenkę i szefa zarządu polityki wewnętrznej w Administracji Prezydenta Andrieja Jarina.

Instytucją objętą sankcjami jest Państwowy Instytut Naukowo-Badawczy Chemii Organicznej i Technologii (GosNIIOChT) w Moskwie.

Komunikat o sankcjach został wczoraj opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE.

Sankcje ogłosiła też Wielka Brytania. Jak napisano w oświadczeniu brytyjskiego rządu, Wielka Brytania i partnerzy zgodzili się, że nie ma innego wiarygodnego wytłumaczenia dla próby otrucia Nawalnego niż zaangażowanie i odpowiedzialność Rosji. Podkreślono, że Rosja musi przeprowadzić pełne i przejrzyste dochodzenie w sprawie próby otrucia swojego obywatela na własnym terytorium przy użyciu zakazanej broni chemicznej, a także poinformować Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) o programie Nowiczoka.

6 października Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) potwierdziła, że wobec Nawalnego użyto substancji należącej do grupy Nowiczoków, tj. bojowych środków trujących zaprojektowanych przez naukowców w ZSRR do celów wojskowych.

Ostro krytykujący rządy prezydenta Rosji Władimira Putina 44-letni Nawalny został hospitalizowany 20 sierpnia w Omsku na Syberii. Opozycjonista poczuł się źle na pokładzie samolotu lecącego z Tomska do Moskwy i stracił przytomność. Na żądanie rodziny kilka dni później przetransportowano go do kliniki Charite w Berlinie, gdzie został poddany badaniom i leczeniu.

W dwóch opublikowanych w ostatnio wywiadach Nawalny wyraził przekonanie, że za zamachem na jego życie stoją rosyjskie służby specjalne, działające na osobiste polecenie Putina.

Czytaj więcej:

Media: Aleksiej Nawalny pamięta wydarzenia sprzed otrucia

Nawalny na Instagramie: Wczoraj cały dzień oddychałem samodzielnie

Brytyjskie MSZ: Kreml ma obowiązek wyjaśnić sprawę Nawalnego

Nawalny opisał w internecie, jak powraca do zdrowia

Rosyjska prokuratura chce przesłuchać Nawalnego w Niemczech

Niemcy: Nawalny został wypisany ze szpitala Charite

Nawalny: To Putin stał za moim otruciem

Dominic Raab: Rozważymy dalsze kroki w sprawie Nawalnego

UK będzie domagać się nałożenia sankcji za próbę otrucia Nawalnego

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama