Menu

UE: W rozmowach z Wielką Brytanią nadal "zasadnicze rozbieżności"

UE: W rozmowach z Wielką Brytanią nadal "zasadnicze rozbieżności"
Michel Barnier na początku listopada przyjechał do Londynu z oficjalną wizytą, podczas której wraz z unijnym zespołem negocjacyjnym prowadził rozmowy ze stroną brytyjską. (Fot. Getty Images)
Główny negocjator Unii Europejskiej ds. Brexitu Michel Barnier poinformował dzisiaj, że w rozmowach UE z Wielką Brytanią ws. umowy po Brexicie utrzymują się 'zasadnicze rozbieżności', ale obie strony mocno pracują nad osiągnięciem porozumienia.
Reklama

"Po dyskusjach technicznych w ten weekend negocjacje są dziś kontynuowane online z (głównym brytyjskim negocjatorem) Davidem Frostem i naszymi zespołami. Czasu jest niewiele. Zasadnicze rozbieżności nadal pozostają, ale nadal ciężko pracujemy, aby zawrzeć umowę" - napisał Barnier na Twitterze.

Jak wielokrotnie wskazywali w ostatnich tygodniach Frost i Barnier, punktami spornymi niezmiennie są rybołówstwo, zasady konkurencji i sposób rozstrzygania przyszłych sporów.

Polscy dyplomaci w Brukseli liczą, że negocjacje UE z Wielką Brytanią ws. umowy po Brexicie zakończą się sukcesem, choć podkreślają, że zostało na to mało czasu. "Umowa jest bardzo ważna i leży w interesie Polski" - napisało Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE.

Brak porozumienia przed 31 grudnia 2020 roku, kiedy skończy się okres przejściowy po Brexicie, oznacza, że od przyszłego roku handel między Wielką Brytanią a UE będzie odbywał się na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO), czyli będą mogły być stosowane cła, kwoty ilościowe i inne bariery.

Pierwotne plany zakładały, że porozumienie uda się osiągnąć do października, aby był czas na jego ratyfikację. W poprzedni poniedziałek jeden z unijnych dyplomatów, cytowany anonimowo przez Reutersa, zasugerował, że może już być za późno, by udało się ratyfikować ewentualne porozumienie przed końcem roku.

Czytaj więcej:

Brytyjski rząd wskazuje na możliwy kompromis z UE w kwestii rybołówstwa

Brexit: Postępy w rozmowach z UE, ale "może nie być umowy"

Johnson: Będziemy prosperować nawet bez umowy z UE

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 26.01.2021
  GBP 5.123 złEUR 4.550 złUSD 3.751 złCHF 4.218 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości