UE przywraca limit przewożenia płynów przy kontroli bezpieczeństwa na lotniskach
Całkiem niedawno coraz głośniej robiło się o zmianach wprowadzanych na lotniskach. Limity płynów zniosła już na niektórych lotniskach m.in. Wielka Brytania, Niemcy, Holandia czy Włochy. Teraz znów ma być inaczej. Komisja Europejska ogłosiła, że "tymczasowo" przywraca ograniczenie dotyczące płynów przewożonych w bagażu podręcznym.
Od 1 września 2024 roku płyny, aerozole i żele (LGD), a także pasty, balsamy i kosmetyki będą musiały mieć pojemność 100 ml na wszystkich lotniskach w UE. Żaden pojemnik z płynem nie może mieć więcej niż 100 ml, a na większości lotnisk musi być przewożony w zamykanej przezroczystej plastikowej torbie o maksymalnej pojemności jednego litra.
Europejski oddział Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych (ACI) prognozuje, że posunięcie to spowoduje "znaczne obciążenie operacyjne" i "konieczność zaangażowania dodatkowego personelu".
EU to reintroduce 100ml liquids rule at airport security as travellers warned of lengthy delays
— Random Bits ð¶ #FBPE (@Rand0mB1tsUK) August 6, 2024
Airports Council International expect ‘significant operational strain’ at European airports
https://t.co/u4gO6h3MXz
Systemy wykrywania materiałów wybuchowych w bagażu kabinowym (EDSCB) działają na kilku europejskich lotniskach i obecnie zezwalają pasażerom na przewożenie pojemników z płynami o pojemności przekraczającej 100 ml.
Chociaż zaawansowane skanery zostały zainstalowane w celu zwiększenia bezpieczeństwa na lotniskach, a płyny i laptopy można pozostawić w torbie podróżnej, przywrócone ograniczenie może wstrzymać przejście przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku średnio 500 000 osób co godzinę.
Przepisy dotyczące przewozu płynów zostały początkowo wprowadzone w 2006 r. jako "środek tymczasowy" w celu zabezpieczenia przed ewentualnym użyciem materiałów wybuchowych po tym, jak podczas jednego z lotów transatlantyckich doszło do "zamachu bombowego z użyciem płynów".
"Bezpieczeństwo nie podlega negocjacjom, jest na samym szczycie priorytetów dla europejskich lotnisk. W związku z tym wszystkie lotniska będą w pełni przestrzegać nowych ograniczeń. Faktem jest jednak, że te porty lotnicze, które wcześnie wdrożyły tę nową technologię, są surowo karane zarówno pod względem operacyjnym, jak i finansowym" - komentuje sprawę Olivier Jankovec, dyrektor generalny ACI EUROPE.
"Podjęły one decyzję o zainwestowaniu i wdrożeniu skanerów C3 w dobrej wierze, opierając się na tym, że UE dała zielone światło temu sprzętowi bez żadnych ograniczeń".
ACI EUROPE today took stock of changes to the EU Aviation Security Regulation which introduces severe restrictions to the use of next generation cabin baggage scanners at airports in the EU and EEA.
— ACI EUROPE (@ACI_EUROPE) July 31, 2024
Find out more: https://t.co/aXjaX2s7kK pic.twitter.com/depZOsTAIH
ACI Europe dodało, że "żałuje", że nie określono żadnego harmonogramu działań w zakresie zniesienia ograniczeń i zaapelowało do Komisji Europejskiej i państw członkowskich o "pilne opracowanie planu działania".
Jeśli chodzi o lotniska w UK, od 9 czerwca 2024 r. stara zasada dotycząca wnoszenia na pokład samolotu 100 ml płynów została przywrócona po jej czasowym zniesieniu, jednak pasażerowie nadal mogą pozostawiać płyny w bagażu podręcznym na lotniskach, które wywiązały się z terminu instalacji nowych skanerów.
Wysoki wskaźnik odrzuconych bagaży przy kontroli bezpieczeństwa po zmianie przepisów spowodował trzygodzinne kolejki w kilku portach lotniczych, w tym w Birmingham w czerwcu.
Czytaj więcej:
UK: Lotniskowy limit przewożenia płynów pozostanie jeszcze w przyszłym roku
Opóźnia się instalacja skanerów na lotniskach w UK. Limit przewozu płynów będzie obowiązywał dłużej
Trzecie londyńskie lotnisko zniesie limit przewozu 100 ml płynów w bagażu jeszcze przed wakacjami
Limit płynów w bagażu podręcznym przywrócony. Lotniska krytykują decyzję rządu
Najważniejsze że ktoś kasę za te urządzenia zainkasował.
Lotniska zarabiają mniej więc pod przykrywką bezpieczeństwa chcą nam ograniczym to i owo chciwe .yki
no i znowu cos im nie wyszlo. A ile niektore lotniska wydaly pieniedzy na dostosowywanie sie do braku limitow na plyny.
w UK nie polecialam nawet raz nowym systemem bo Stanstead nie jest w stanie sie zmodernizowac. Fizycznie niemozliwe jest zainstalowanie tam tych nowych ciezkich skanerow, a oni przeciez sa na palach..... Rodzina w Polsce juz sie nawet nie smieje tylko milczy.
Nie rozumiem tego artykułu, przecież zawsze było 100ml