Menu

Tytuł szlachecki dla weterana, który zebrał 33 mln funtów dla służby zdrowia

Tytuł szlachecki dla weterana, który zebrał 33 mln funtów dla służby zdrowia
"Jest prawdziwym narodowym skarbem" - oznajmił Boris Johnson, komentując decyzję o wysłaniu wniosku o przyznanie weteranowi tytułu szlacheckiego. (Fot. Getty Images)
Tom Moore, stuletni weteran wojenny, który zebrał dla NHS, brytyjskiej publicznej służby zdrowia prawie 33 miliony funtów, otrzyma tytuł szlachecki - poinformowano wczoraj wieczorem.
Reklama

"Fantastyczna zbiórka pieniędzy pułkownika Toma pobiła rekordy, zainspirowała cały kraj i dała nam wszystkim promyk światła w mgle koronawirusa. W imieniu wszystkich, którzy byli poruszeni jego niesamowitą historią, chcę powiedzieć ogromne dziękuję. On jest prawdziwym narodowym skarbem" - oświadczył brytyjski premier Boris Johnson, który formalnie wystąpił do królowej Elżbiety II o nadanie Moore'owi tytułu szlacheckiego. Szczegóły na temat tego, kiedy i w jakiej formie odbędzie się ceremonia, zostaną podane jeszcze dziś.

Moore to weteran II wojny światowej, który obecnie porusza się przy pomocy chodzika na kółkach. Na początku kwietnia postanowił pomóc brytyjskim lekarzom i pielęgniarkom walczącym z epidemią - także dlatego, by odwdzięczyć się za opiekę, której sam doświadczył, gdy miał raka skóry oraz gdy przed dwoma laty po upadku doznał złamania stawu biodrowego. Na fundraisingowej platformie JustGiving ogłosił zbiórkę pieniędzy i wyzwanie dla siebie samego - przejście przed setnymi urodzinami stu liczących 25 metrów okrążeń wokół domu.

Kapitan Tom Moore zmobilizował miliony Brytyjczyków do niesienia pomocy NHS. (Fot. Getty Images)

Początkowo liczył, że zdoła zebrać dla NHS, publicznej służby zdrowia, tysiąc funtów, ale jego akcja nieoczekiwane zyskała niesamowitą popularność. Gdy 16 kwietnia pokonywał - w asyście honorowej żołnierzy z Yorkshire Regiment - setne okrążenie, było to ponad 12 milionów funtów. Obecnie jest już prawie 32,8 mln - wpłacone przez 1,5 miliona osób, co jest największą suma, jaka kiedykolwiek została zebrana poprzez stronę JustGiving.

30 kwietnia z okazji setnych urodzin życzenia złożyli mu m.in. królowa Elżbieta II, książę William, Johnson oraz 140 tys. innych osób, które wysłały do niego kartki urodzinowe. Otrzymał też honorowy stopień pułkownika 1 batalionu Yorkshire Regiment, jednostki, w której służył w czasie II wojny światowej. Zgodnie z protokołem ministerstwa obrony, po otrzymaniu szlachectwa będzie tytułowany jako kapitan sir Thomas Moore.

Czytaj więcej:

Weteran, który zebrał dla NHS miliony funtów, otrzymał 100 tys. urodzinowych kartek

100. urodziny weterana, który podbił serca Brytyjczyków

  Komentarze
  • D.G
   20 maja, 16:03

   To chlopina emeryt izebral na NHS a ten klaun Bo Jo obiecal ze da na NHS i gdzie dal kase?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama