Menu

Tylko zaszczepione dzieci w publicznym żłobku

Tylko zaszczepione dzieci w publicznym żłobku
Wymóg, aby dziecko poddane było obowiązkowym szczepieniom ochronnym, jest dopuszczalnym kryterium rekrutacyjnym. (Fot. Getty Images)
Zbieranie w rekrutacji danych o tym, czy wypełniono obowiązek szczepienia, nie stanowi dyskryminacji - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, o czym poinformowała wczorajsza 'Rzeczpospolita'.
Reklama

Jak pisze "Rz", to kolejne orzeczenie potwierdzające, że wymóg, aby dziecko poddane było obowiązkowym szczepieniom ochronnym, jest dopuszczalnym kryterium rekrutacyjnym.

"Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu powołał się przy tym na wcześniejszy wyrok sądu w Olsztynie (sygn. akt II SA/Ol 493/190). Podkreślił przede wszystkim, że takie kryterium nie dyskryminuje" - czytamy.

"Rz" przypomina, że WSA w Olsztynie orzekł we wrześniu, że rodzice odmawiający szczepień sami je różnicują. Nie mogą wymagać traktowania ich na równi z tymi, którzy przestrzegają obowiązków ustawowych. Wybór rodziców, sprzeczny z prawem, ma swoje konsekwencje.

Kryterium szczepienia nikogo "nie dyskryminuje". (Fot. Getty Images)

"Poznański sąd podkreślił też, że w ramach rekrutacji można zbierać informacje o dokonanych szczepieniach. Mieszczą się one bowiem w kategorii danych o stanie zdrowia dziecka" - napisano.

Jak podkreśla gazeta, zgodnie zaś z art. 32 ust. 1 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech rodzic ubiegający się o objęcie dziecka opieką w żłobku przedstawia dane o stanie zdrowia dziecka. Przepis ten należy interpretować z uwzględnieniem unijnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO).

"Zgodnie z nim, tego rodzaju dane oznaczają dane osobowe o zdrowiu fizycznym lub psychicznym osoby fizycznej – w tym o korzystaniu z usług opieki zdrowotnej. Takie usługi z pewnością obejmują także szczepienia ochronne" - czytamy w "Rz". 

Czytaj więcej:

Boris Johnson wzywa do szczepienia dzieci przeciwko odrze

Grypa w natarciu. W Polsce coraz więcej zachorowań

Nieszczepione dzieci w UK nie będą wpuszczane do szkół?

  Komentarze
  • True 7
   16 listopada 2019, 07:52

   Potrzeba by szczepionki na głupote I to bardzo szybko,bo jak widać gangrena postępuje.Dlaczego nikt nie zada sobie prostego pytania,jak to możliwe że wcześniej nie było szczepień a ludzkość nadal istnieje?To przykład tylko na to że ktoś stara na siłe zarobić hajs.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.02.2020
  GBP 5.111 złEUR 4.279 złUSD 3.962 złCHF 4.031 zł

  Sport


  Reklama