Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Twardy Brexit może kosztować irlandzkie gospodarstwa domowe 1 360 euro rocznie

Twardy Brexit może kosztować irlandzkie gospodarstwa domowe 1 360 euro rocznie
Irlandia może wiele stracić na wyjściu UK z UE. (Fot. Thinkstock)
Ceny chleba i platków wyższe o 30%, a nabiału o 46% - to najgorszy dla Irlandii scenariusz Brexitu. Skutki ekonomiczne kilku wariantów rozwodu Wielkiej Brytanii z UE rozważył Economic and Social Research Institute (ESRI).
Reklama

Badanie zatytułowane “Brexit and Irish Consumers” wykazało, iż twardy Brexit może onaczać wzrost kosztów życia przeciętnego gospodarstwa domowego o 2% - 3,1%. To daje w skali roku dodatkowe €892 - €1 360.

Według ekspertów, nie wszyscy mieszkańcy Irlandii odczują zmiany jednakowo. Najbardziej odbiją się one na najuboższych, których koszty utrzymania mogą wzrosnąć nawet o 70% w porównaniu do najzamożniejszych.

“Jest tak dlatego, iż gospodarstwa te wydają większą część swoich dochodów na produkty, które najbardziej zdrożeją po podwyżce kosztów handlu - np. jedzenie. Mniej zamożne rodziny przeznaczają na żywność 15% wszystkich wydatków. U zarabiających najwięcej odsetek ten wynosi 8%” - komentuje “Irish Examiner”.

W przypadku niepodpisania umowy handlowej lub porozumienia przejściowego między UE a Zjednoczonym Królestwem, na przesyłane towary zostaną nałożone taryfy Światowej Organizacji Handlu, co oznacza, że koszt eksportu niektórych produktów z UK zostanie obciążony 28-procentową opłatą.

 

  Komentarze


  • Filo
   23 marca, 09:11

   a co ma Republika Irlandii do tego? Przecież jest w unii! Chyba durna Anglia?

  • Do filo
   23 marca, 10:28

   Bystrzacha z ciebie 😂😂😂😂😂

  • Vistula
   24 marca, 14:54

   No i wlasnie dlatego niezrozumialym bedzie opuszczenie GB przez Szkocje, bo z kim ta bedzie handlowac czy skad sprowadzac towary? Z Grenlandii? Poprzednik obecnej premier Szkocji ma pracowac dla Russia Today. I wszystko powinno byc jasne.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.07.2018
  GBP 4.838 złEUR 4.327 złUSD 3.717 złCHF 3.720 zł

  Sport


  Reklama