Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Tusk: Z Wielką Brytanią możliwa tylko umowa o wolnym handlu

Tusk: Z Wielką Brytanią możliwa tylko umowa o wolnym handlu
Tusk odrzucił wizję Brexitu, którą w ubiegłym tygodniu przedstawiła premier Theresa May. (Fot. Thinkstock)
Pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską możliwa jest tylko umowa o wolnym handlu - poinformował w Luksemburgu przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, przedstawiając projekt wytycznych negocjacyjnych dla dalszych rozmów o Brexicie.
Reklama

Tusk przekazał, że na podstawie rozmów, jakie odbył w zeszłym tygodniu z brytyjską premier Theresą May, uważa, że "jedynym modelem (umowy - przyp.red.), który obecnie pozostał jako możliwy, jest model umowy o wolnym handlu". "Proponuję, by umowa ta objęła wszystkie sektory z zerową taryfą na towary" - dodał.

Jak zaznaczył, intencją UE jest zachowanie możliwie ścisłej współpracy z Londynem w dziedzinie obronności, badań naukowych, edukacji i kultury oraz w ruchu lotniczym przy jednoczesnym rozluźnieniu relacji handlowych i gospodarczych.

Zanim projekt wytycznych stanie się oficjalnym stanowiskiem negocjacyjnym UE, musi zostać zatwierdzony przez 27 państw członkowskich na unijnym szczycie.

Przedstawiony przez Tuska dokument jest kolejną próbą przyspieszenia i skonkretyzowania trwających od maja 2017 r. rozmów o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

W ubiegłą środę główny unijny negocjator Michel Barnier zaprezentował wstępny projekt umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Dzień później May przedstawiła własną wizję porozumienia handlowego z Unią, potwierdzając jednocześnie wolę opuszczenia obecnych struktur unii celnej i wspólnego rynku.

Między stanowiskami obu stron nadal pozostają liczne rozbieżności. Dotyczą one m.in. roli Trybunału Sprawiedliwości UE, kwestii uregulowania granicy irlandzkiej czy usług finansowych.

Zdaniem strony unijnej, rozmowy na temat przyszłych stosunków UE-Wielka Brytania powinny zakończyć się najpóźniej jesienią br., by dać krajom członkowskim czas na ratyfikację umowy przed oficjalną datą Brexitu, tj. 29 marca 2019 r. 

 

  Komentarze


  • Gladius
   7 marca, 16:44

   No ale chyba nie za darmo ?! Będą sprzedawać nam swoje towary , niszczyć nasz przemysł ,a pracować u nich nie będzie można ? Chyba nawet Donalad T. nie jest tak głupi, żeby to proponować .

  • Czytelnik anonimowy
   7 marca, 17:06

   jak to było z tym ciastkiem ??? hahaha panowie pilnować zmywakow Rumunia i Ukraina okazuje się mniej roszczeniowa i chętna do roboty

  • Leon zawodowiec
   7 marca, 17:50

   Się zastanawiam nad inteligencja Gladiusa mniejsze czy równa młotowi

  • Janek
   7 marca, 18:47

   "Czytelnik"jak go tam zwał.Walnij się w beret leszczu,kabaret z siebie robisz!!!Nie czas wreszcie na psychotropy?
   Ukoisz się,zapomnisz,że WSZYSCY mają bardzo głęboko twoje problemy.Zwyczajnie,żałosna chora szuja.Patol,,margines,,,,szczekający pies ze śmierdzącej budy,któremu się w życiu nie udało.Londynek to twoje pole walki.A kim jesteś w realu?Just PUNK!!!!!

  • Mj
   7 marca, 19:57

   Miłujcie się wzajemnie kochani rodacy .Starajcie się tak żyć, aby w godzinie śmierci mogli się raczej cieszyć, niż lękać.

  • Mc
   7 marca, 20:41

   Miłujcie się wzajemnie kochani rodacy .Starajcie się tak żyć, aby w godzinie śmierci mogli się raczej cieszyć, niż lękać.

  • Mistrzunio
   7 marca, 21:33

   Angielscy roszczeniowcy mysla ze cos I'm Sir nalezy, hahaha

  • Andre
   7 marca, 21:58

   Ryży Kundel, konfident i sprzedawczyk za berlińskie srebrniki niech się lepiej pakuje do ciupy

  • Marian Koniuszko
   8 marca, 00:56

   Taaa,tusk szczeka za pozwoleniem swej germańskiej pani.nie wie on,że jego pani i ta stara posiadaczka królestwa to jedna kasta wyznawców Szatana-iluminatów.

  • Fnec
   8 marca, 01:52

   w UK jest źle i będzie jeszcze gorzej, też coraz większy nacjonalizm. Stawki od dawna poniżej tych w Niemiec, Francji czy Holandii. nic dziwnego że coraz więcej ludzi wyjeżdża ...

  • Nie Polak
   8 marca, 02:52

   Fnec tacy jak ty zanizacie stawki, placa wam stawke godzinowa a zapierdalacie tak jakbyscie pracowali na akord

  • Przemko
   8 marca, 12:49

   ten tuman tsuk - jak zwykle - ciężko bredzi. NIE JEST MOŻLIWA umowa o wolnym handlu bo to oznaczałoby także wolny przepływ osób - a właśnie likwidacja tegoż była powodem Brexitu. nawet przedszkolak rozumie takie zależności - a tsuk nadal bredzi ...

  • Fnec
   10 marca, 12:03

   Pomijając koszty życia, ktore przed Brexitem były większe niż w reszcie EU jakość życia jest trochę poniżej średniej EU. A skoro brak umowy będzie powoli osłabiał funta (i droższe życie) i Brytyjczycy nie mają w sumie nic do zaoferowania reszcie europy to nie ma się co dziwić że większość stwierdza że życie się psuje na wyspach. No i emerytury które są w anglii należą do najniższych w EU, to sie raczej nie zmieni. Tutaj w Holandii czy Niemczech po prostu pracujemy mniej godzin za lepszą stawkę i wystarcza nam na więcej, inflacja jest praktycznie zerowa, życie tańsze.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2018
  GBP 4.841 złEUR 4.291 złUSD 3.670 złCHF 3.799 zł

  Sport


  Reklama