Menu

Turcja: Hagia Sophia oficjalnie zostanie przekształcona w meczet

Turcja: Hagia Sophia oficjalnie zostanie przekształcona w meczet
Decyzja spotkała się z gigantycznym poparciem społeczeństwa. (Fot. Getty Images)
Prezydent Turcji Tayyip Recep Erdogan podpisał dekret, który formalnie przekształca będące niegdyś bazyliką bizantyjską, a później meczetem muzeum Hagia Sophia w Stambule ponownie w meczet. Wcześniej sąd unieważnił decyzję rządu z 1934 r. o przemianie meczetu w muzeum.
Reklama

Erdogan udostępnił na swoim koncie na Twitterze kopię podpisanego przez siebie dekretu, w którym zadecydowano o przekazaniu kontroli nad meczetem Ayasofya, jak brzmi jego turecka nazwa, Dyrektoriatowi ds. Religii i ponownym otwarciu go dla kultu religijnego.

Decyzja wywołała niepokój wśród prawosławnych chrześcijan, ponieważ do XV wieku budynek funkcjonował jako świątynia chrześcijańska.

Najwyższy sąd administracyjny w Turcji poparł jednak wniosek stowarzyszenia twierdzącego, że Hagia Sophia była prywatną własnością sułtana Mehmeda Zdobywcy, władcy osmańskiego, który w 1453 roku zdobył miasto, znane wówczas jako Konstantynopol, i przekształcił już wtedy 900-letni bizantyjski kościół w meczet.

Orzeczenie sądu kwestionuje tym samym legalność decyzji z 1934 roku, z początków nowoczesnego świeckiego państwa tureckiego pod rządami Mustafy Kemala Ataturka, o przekształceniu ogromnego gmachu z VI wieku z meczetu w muzeum.

W Turcji wciąż rosną nacjonalistyczne nastroje wśród mieszkańców. (Fot. Getty Images)

Jak zauważa AP, Erdogan, będący pobożnym muzułmaninem, wykorzystywał kwestię Hagii Sophii, która leży u podstaw podziału religijno-świeckiego Turcji, by zdobyć poparcie dla swojej partii - m.in. przed wyborami lokalnymi w 2019 roku - mimo międzynarodowej krytyki, w tym ze strony Stanów Zjednoczonych, Francji czy Grecji.

Szereg tureckich ugrupowań od dawna prowadziło kampanię na rzecz przywrócenia statusu meczetu dla znajdującego się na liście światowego dziedzictwa UNESCO jednego z najczęściej odwiedzanych zabytków Turcji, uzasadniając to tym, że lepiej odzwierciedla to status Turcji jako kraju w zdecydowanej mierze muzułmańskiego.

Ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, duchowy zwierzchnik około 300 mln prawosławnych na całym świecie ostrzegł pod koniec czerwca, że przekształcenie budynku w meczet "obróci miliony chrześcijan na całym świecie przeciwko islamowi".

Patriarcha Cyryl, przywódca rosyjskiego Kościoła prawosławnego, wezwał do "roztropności" i zachowania "obecnego neutralnego statusu" Hagii Sophii, którą określił jako jeden "najbardziej czczonych symboli chrześcijaństwa".

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wezwał w zeszłym tygodniu turecki rząd do utrzymania statusu muzeum w byłej świątyni, które ma służyć jako pomost między wyznaniami. Jego komentarze wywołały oburzenie tureckiego ministerstwa spraw zagranicznych, które odpowiedziało, że Hagia Sophia jest wewnętrzną kwestią suwerennego państwa tureckiego.

Ankieta przeprowadzona w czerwcu przez Istanbul Economy Research wykazała, że 46,9 proc. tureckich respondentów opowiedziało się za przekształceniem Hagii Sophii w meczet, 38,8 proc. uznało, że powinna ona pozostać muzeum, a 13 proc., że powinna być otwarta dla kultu wszystkich religii.

Czytaj więcej:

Turcja zaczęła odsyłać bojowników ISIS do krajów ojczystych

Turcja ostrzega Europę przed "nową falą uchodźców"

Turcja: Opublikowano wideo pokazujące greckiego żołnierza strzelającego do migrantów

  Komentarze
  • Ziomek
   11 lipca, 14:34

   i tak powinno byc. niech turcy decyduja o tym co w turcji, polacy o tym co w polsce. zydzi i tak beda (z ukrycia) podburzac wszystkich przeciwko wszystkim.

  • Staś
   12 lipca, 07:26

   Ziomek do szkoły nazwy państw,narodowości pisze się z dużej litery,chyba chłopie nawet gimnazjum ciebie ominęło.

  • Drakus
   12 lipca, 20:54

   Mądrzy ludzie rozumieli że to jest kość niezgody i zrobili muzeum. Teraz pobożny Prezydent żeby zdobyć poparcie przerabia kościół na meczet. Nasz Świat podobno jest taki rozwinięty, a wciąż politycy podejmują niemądre decyzje. Czy to wiara każe muzułmanom tak postępować?. Konstantynopol jest znany z historii, książek i filmów. Co teraz mają powiedzieć chrześcijanie?. Diabeł zaciera rączki. To pewnie dla Pokoju i zgody na Świecie. Może Nasz Prezydent wypowie się na ten temat.

  • Ziomek
   13 lipca, 18:23

   Miedzynarodowa pedofilia wsrod ksiezy katolickich (ukrywana i tolerowana przez dziesieciolecia) powinna byc traktowana jako najwieksze zagrozenie dla chrzescijanstwa na swiecie.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 14.08.2020
  GBP 4.869 złEUR 4.399 złUSD 3.723 złCHF 4.091 zł

  Sport


  Sport

  Reklama