Menu

Tunezja: Po zamachu straty w turystyce szacowane na ponad 500 mln dol.

Tunezja: Po zamachu straty w turystyce szacowane na ponad 500 mln dol.
Susę - jedno z najpopularniejszych resortów w Tunezji - opuszczają niemal wszyscy turyści. (Fot. Thinkstock)
Tunezja na co najmniej 515 mln dolarów szacuje w tym roku straty swojego sektora turystycznego po piątkowym ataku w nadmorskim kurorcie Susa, w którym zginęło prawie 40 ludzi, głównie brytyjskich wczasowiczów - poinformowała minister turystyki Salma Elumi Rekik.
Reklama
Reklama

"Zamach miał wielkie konsekwencje dla gospodarki, straty będą ogromne" - stwierdziła minister, podając wstępne szacunki. Dodała, że władze planują zniesienie podatku dla podróżnych i zastanawiają się nad umorzeniem długów operatorów hotelowych, aby wesprzeć sektor turystyczny.

W ubiegłym roku Tunezja zarobiła na turystyce 1,95 mld dolarów. Sektor odpowiada 7 proc. PKB tego północnoafrykańskiego kraju i jest głównym źródłem obcych walut i zatrudnienia.

Wczoraj tunezyjskie MSW poinformowało o aresztowaniu przez władze grupy ludzi, którzy mogą mieć związek z zamachem na hotel Imperial Marhaba w Susie. Nie podano żadnych dodatkowych szczegółów. Śledczy sprawdzają, czy napastnik, którym był młody student, spędził jakiś czas na szkoleniach w obozach dżihadystów w sąsiedniej Libii.

W marcu tego roku doszło w Tunezji do zamachu terrorystycznego, wskutek którego zginęło ok. 20 osób spośród zwiedzających Muzeum Narodowe Bardo w stolicy kraju. Byli wśród nich Polacy.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 05.05.2021
  GBP 5.2984 złEUR 4.5752 złUSD 3.8136 złCHF 4.1655 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama