Menu

Trump ogłosił utworzenie kosmicznej armii USA

Trump ogłosił utworzenie kosmicznej armii USA
Nowo powstała jednostka ma na celu ochronę interesów USA w kosmosie. (Fot. Getty Images)
Prezydent Donald Trump ogłosił utworzenie dowództwa kosmicznego armii USA - SPACECOM. Na jego czele ma stanąć czterogwiazdkowy generał sił powietrznych John 'Jay' Raymond. SPACECOM będzie służyć ochronie amerykańskich interesów w przestrzeni kosmicznej.
Reklama

Według prezydenta, decyzja zapewni, że przewaga USA w przestrzeni kosmicznej nigdy nie będzie kwestionowana i zagrożona.

Ameryka nie posiada jeszcze sił kosmicznych, ponieważ musi się na nie zgodzić Kongres USA. Według mediów, nastąpi to powrocie ustawodawców z sierpniowej przerwy wakacyjnej, mimo sceptycyzmu ze strony niektórych kongresmenów obu partii.

Według założeń, siły kosmiczne będą miały zdolność wykrywania i niszczenia wrogich pocisków. Plany ich stworzenia wynikają m.in. z obaw o mające duże znaczenia dla USA satelity wojskowe i komercyjne.

Na czele nowej jednostki stanął generał John "Jay" Raymond. (Fot. Getty Images)

Ogłaszając swe postanowienie w Ogrodzie Różanym Białego Domu prezydent wyjaśnił, że dowództwo kosmiczne korzystać będzie także z zasobów innych sił militarnych USA.

Rolą SPACECOM, które ma liczyć 700 osób, będzie m.in. zapewnienie łączności żołnierzom i dowódcom w terenie. Ma też ostrzegać atakami rakietowymi.

"Tak jak uznaliśmy ląd, powietrze, morze i cyberprzestrzeń za niezbędne pola walki, tak teraz będziemy traktować przestrzeń kosmiczną jako niezależny obszar nadzorowany przez nowe dowództwo bojowe" - przekazał Trump.

Stany Zjednoczone dysponowały dotychczas pięcioma rodzajami sił zbrojnych: wojskami lądowymi, marynarką wojenną, siłami powietrznymi, Korpusem Piechoty Morskiej (Marines) i Strażą Wybrzeża.

  Komentarze
  • Obi Wan Kenobi
   1 września, 07:29

   Masz władzę i kasę to kreujesz się na wizjonera.Bezcenna mina generała!!!
   Za kilka miesięcy McDonald na Marsie.

   Tak na spoko.Takie oszołomy+Kaczka i inne Putiny mają wpływ na nasze życie.Dlaczego!!!!
   Nie myślisz wyborco!!!
   Wiem,to bicie głową w ścianę.
   Życzę Wam,,,,wszystkiego dobrego.
   I nie oszukujmy się!!!!! Jesteśmy TYLKO numerkami!!!!
   I co admin?> Puścisz to?masz honor?odwagę?ROZUM?

  • True 7
   1 września, 09:23

   Jaki kosmos?Totalna bzdura,dziecinada I fantazja.Kosmos realnie ,to tylko na filmach ,obrazkach I wyobrazni istnieje.Już dawno by były, statki powietrzne tak zwane kosmiczne do podrozowania w kosmosie.Chocby ze wzgledu na wylacznosc I zarobek ogromny.Mimo tego że technika szybko sie rozwija nadal pomarzyc mozna.Bo trzeba rozrozniac ,co prawda a co glupota.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.12.2019
  GBP 5.129 złEUR 4.275 złUSD 3.823 złCHF 3.892 zł

  Sport


  Reklama