Menu

"Trump ma wielki apetyt na handel z Londynem"

"Trump ma wielki apetyt na handel z Londynem"
Trump chwalił wczoraj nowego brytyjskiego premiera. (Fot. Getty Images)
Brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab ocenił wczoraj, że amerykański prezydent Donald Trump ma 'ogromny apetyt' na porozumienie handlowe z Wielką Brytanią po jej wyjściu z UE i zapewnił o bliskich relacjach między krajami.
Reklama

Szef brytyjskiej dyplomacji spotkał się w Waszyngtonie z wiceprezydentem Mikiem Pencem oraz amerykańskim sekretarzem stanu Mikiem Pompeo, ale odbył także krótką rozmowę z Trumpem, odwiedzając go w Gabinecie Owalnym w Białym Domu.

Jak relacjonował, prezydent był "wylewny w swoich ciepłych słowach" na temat Wielkiej Brytanii, szczególnie chwaląc nowego brytyjskiego premiera, Borisa Johnsona. Jeszcze za rządów poprzedniej szefowej rządu Theresy May, Trump wielokrotnie sugerował, że to właśnie Johnson powinien stać na czele brytyjskiej administracji.

"Jest fantastyczne, że amerykański prezydent mówi o naszym kraju tak ciepło" - zaznaczył Raab, dodając, że rozmawiał z nim m.in. o procesie negocjowania nowego porozumienia handlowego, które mogłoby wejść w życie po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Raab: "Jest fantastyczne, że prezydent USA mówi o naszym kraju tak ciepło". (Fot. Getty Images)

Podczas wspólnej konferencji prasowej z Pompeo, szef brytyjskiego MSZ zapewnił także, że rząd w Londynie "będzie zarządzał wszystkimi ryzykami" towarzyszącymi opuszczeniu Wspólnoty, powtarzając, że dojdzie do tego wraz z końcem października. "Jesteśmy zdeterminowani, aby to wyjście z UE stało się sukcesem" - zapewnił.

Raab dodał także, że rozmawiał ze swoim odpowiednikiem w amerykańskiej administracji m.in. o polityce handlowej, ale także polityce zagranicznej wobec Afganistanu, Syrii i Iranu w kontekście niedawnej eskalacji napięć z reżimem w Teheranie w cieśninie Ormuz.

Wielka Brytania powinna opuścić UE 31 października, ale kraj od miesięcy tkwi w politycznym impasie dotyczącym warunków wyjścia ze Wspólnoty. Nowy premier Boris Johnson zażądał od Brukseli renegocjacji umowy wyjścia i zagroził, że jeśli UE nie spełni jego oczekiwań, zdecyduje się na Brexit bez umowy, który zdaniem wielu polityków i ekspertów, będzie szkodliwy dla gospodarki i bezpieczeństwa obu stron.

 

  Komentarze


  • Twòj Pan
   8 sierpnia, 10:28

   Oczywiście handel z USA na warunkach Trumpa kto wyrzuci tych przgłupòw wreszcie

  • Max
   8 sierpnia, 12:23

   gada sie tylko o duzych korpo itd. A co z malymi firmami (rodzinnymi) ktore exportowaly towar do europy? A no tak, pomineli ich bo tylko duza ryba sie liczy, a nie jakas tam firma ktora ma 30tys f przychodow miesiecznie...

  • Vistula
   8 sierpnia, 12:35

   Wolny rynek ma to do siebie, ze rzadzi sie prawiami businessu, a nie warunkami Trumpa. Jezeli Trump narzuca komus swoje warunki to oznacza, ze ma taka pozycje w negocjacjach. Tak sie dzieje na calym swiecie gdzie panuje wolnosc gospodarcza.

  • Do Max
   8 sierpnia, 13:27

   Wystarczy ze zagłosowali za Brexitem. Teraz maja ich w czterech literach. Wezeline i cukier dla obu bondaskow proszę podarować od opuszczających wyspę.

  • Ja
   8 sierpnia, 14:19

   Glupek (co niejednokrotnie udowodnil publicznie) spotkal sie z pajacem (co nieraz widzielismy) i jeden drugiemu kadzil. Rewelacja!

  • Przemko
   8 sierpnia, 18:16

   mam nadzieję, że GMG (gówno modyfikowane genetycznie)z Hameryki bedzie oznaczane wielkimi nalepkami - polskiej kiełbasy już nie będzie, angielskiej nie da się jeść , a kanadyjska i jankeska to ryzyko raka po kilku latach ....

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.10.2019
  GBP 4.946 złEUR 4.285 złUSD 3.864 złCHF 3.890 zł

  Sport


  Reklama