Menu

Tokio: Trzy miesiące na podjęcie decyzji w sprawie igrzysk

Tokio: Trzy miesiące na podjęcie decyzji w sprawie igrzysk
Czy igrzyska w Tokio zostaną odwołane? (Fot. Getty Images)
W ciągu trzech miesięcy powinna zapaść decyzja w sprawie igrzysk olimpijskich w Tokio, zagrożonych obecnie przez rozprzestrzeniającą się z Chin epidemię koronawirusa - uważa Richard Pound, najdłuższy stażem członek MKOl.
Reklama

Pound w wywiadzie dla agencji Associated Press ocenił, że na dwa miesiące przed igrzyskami musiałyby się pojawić sygnały świadczące o opanowaniu epidemii, co oznacza, że ostateczna decyzja w sprawie organizacji największej imprezy sportowej powinna być podjęta pod koniec maja. Otwarcie igrzysk w Tokio ma nastąpić 24 lipca.

"Wiele rzeczy musi już zacząć się dziać. Musisz zacząć zwiększać swoje bezpieczeństwo, zadbać o jedzenie, wioskę olimpijską, hotele. Ludzie z mediów będą musieli zacząć budować tam swoje studia" - wyliczał Pound i dodał, że jeśli ten proces nie ruszy, to być może trzeba będzie rozważyć odwołanie igrzysk.

"To jest nowa wojna i musisz się z nią zmierzyć. Ludzie będą pytać: czy to (wirus - przyp.red.) jest pod wystarczającą kontrolą, by jechać do Tokio, czy nie?" - zaznaczył.

77-letni Kanadyjczyk, zasiadający w MKOl od 1978 roku, zdaje sobie sprawę, że decyzja o odwołaniu lub przełożeniu igrzysk będzie bardzo brzemienna w skutki.

"To bardzo, bardzo, bardzo poważna decyzja i nie możesz jej podjąć, jeśli nie będziesz mieć wiarygodnych podstaw, na których można ją oprzeć" - podkreślił Pound. Wymienił wiele czynników, które trzeba uwzględnić, jak interesy poszczególnych krajów, federacji sportowych, kalendarze imprez, ramówki telewizyjne i interesy sponsorów.

W rozpoczętej w 1896 roku historii nowożytnych igrzysk olimpijskich odwoływano je tylko trzykrotnie - w 1916, 1940 i 1944 roku - z powodu I i II wojny światowej.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 07.04.2020
  GBP 5.144 złEUR 4.534 złUSD 4.172 złCHF 4.288 zł

  Sport


  Reklama