Menu

Tokio: Japończycy chcą czterokrotnie zaszczepić się na koronawirusa

Tokio: Japończycy chcą czterokrotnie zaszczepić się na koronawirusa
"Trzeba działać na kilku frontach, by później nie okazało się, że zostajemy z niczym". (Fot. Getty Images)
Rząd japoński chce czterokrotnie zaszczepić przeciwko koronawirusowi całe społeczeństwo, by zapewnić możliwie największe bezpieczeństwo przed i w trakcie zaplanowanych na przyszły rok igrzysk w Tokio.
Reklama

Podobnie jak inne bogate kraje Japonia podpisała kilka umów z potencjalnymi dostawcami szczepionek. Taka jednak jeszcze nie powstała. Eksperci są jednak zdania, że jedna dawka może nie wystarczyć, by zabezpieczyć przed zachorowaniem na koronawirusa. Japonia chce mieć pół miliarda szczepionek.

Rząd, jak i Komitet Organizacyjny igrzysk zakładają, że to właśnie od powstania szczepionki może zależeć, czy impreza w Tokio się odbędzie. "Dostajemy od różnych firm sygnały, że szczepionka będzie gotowa pod koniec tego roku, a najpóźniej do marca 2021. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest wiele czynników, które będą miały wpływ na rozegranie igrzysk, ale zrobimy wszystko, by impreza miała miejsce w przyszłym roku" - zapewnił rzecznik rządu Yoshihide Suga.

Jak podają media Japonia jest na dobrej drodze, by w 2021 roku mieć 521 milionów dawek pięciu różnych szczepionek na koronawirusa. Populacja "Kraju Kwitnącej Wiśni" wynosi 126 mln. "Trzeba działać na kilku frontach, by później nie okazało się, że zostajemy z niczym" - przyznał dyrektor narodowego instytutu zdrowia publicznego Tomoya Saito.

Krytycy uważają, że pęd Japonii do zapewnienia społeczeństwu szczepionki wynika z chęci udowodnienia światu, jak bardzo im zależy na organizacji igrzysk. "Plan zawiera nadzieję na cud, a potem nadzieję na wykorzystanie cudu. Prawda jest jednak taka, że ramy czasowe stają się coraz węższe" - ocenił profesor nauk politycznych uniwersytetu Temple w Filadelfii Michael Cucek.

Igrzyska pierwotnie miały się odbyć latem tego roku, ale w marcu Międzynarodowy Komitet Olimpijski wraz z organizatorami podjęli decyzję o przełożeniu imprezy o rok z powodu pandemii koronawirusa. Coraz częściej pojawiają się jednak głosy, że i w 2021 roku nie będzie możliwe zorganizowanie tak dużego wydarzenia. 

Czytaj więcej:

Tokio: Organizatorzy oburzeni połączeniem loga igrzysk z koronawirusem

Tokio: Igrzyska albo w 2021 albo w ogóle

Japończycy nie chcą igrzysk w Tokio w 2021 r.

Tokio: Igrzyska mogą się odbyć przy ograniczonej liczbie kibiców

  Komentarze
  • Tantric
   28 sierpnia, 15:06

   Nie wiezialem, ze japonczycy sa takimi idiota I z wypranymi mozgami

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 20.10.2020
  GBP 5.045 złEUR 4.587 złUSD 3.893 złCHF 4.281 zł

  Sport


  Sport

  Reklama