Tokarczuk odwiedzi szkołę w imigranckiej dzielnicy Sztokholmu
Szkoła w Tensta, w okrytej złą sławą dzielnicy Sztokholmu, gdzie często dochodzi do strzelanin i podpaleń samochodów, każdego roku zaprasza noblistów na spotkanie z uczniami.
Wczoraj przedstawicielka Fundacji Noblowskiej Erika Lanner stwierdziła "z powodu licznych spotkań, polska noblistka odmówiła spotkań z młodzieżą szkolną". "Po prostu nie ma na to czasu. W tym roku tydzień noblowski jest wyjątkowo bogaty" - uściśliła.
"Decyzja o braku spotkania w szkole w Tensta zapadła poza Olgą Tokarczuk. To jakieś nieporozumienie" - wskazał Jan Henrik Swahn, tłumacz pisarki na język szwedzki.
Szkoła w Tensta nie wystosowała natomiast zaproszenia do Austriaka Petera Handkego, który otrzymał literackiego Nobla za rok 2019, obawiając się zapowiadanych protestów przeciwko przyznaniu mu nagrody.
Noblistka na konferencji prasowej, otwierającej tydzień noblowski w Sztokholmie przypomniała, że po otrzymaniu wiadomości o nagrodzie spontanicznie zaapelowała do polskich czytelników, żeby w ostatnich wyborach parlamentarnych głosowali za demokracją, a przeciw autorytaryzmowi. "Mój apel mógł wpłynąć troszeczkę na wynik wyborów" - wskazała dziś noblistka.
Czytaj więcej:
Olga Tokarczuk laureatką literackiego Nobla
W brytyjskich mediach Tokarczuk w cieniu kontrowersji wokół Handkego
Nietypowa decyzja jury. Nagroda Bookera trafiła do dwóch osób
Tokarczuk: Proces niezapisywania kobiet w historii trwa cały czas