Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"The Sun": Szefowa KE von der Leyen ubiega się o kierowanie NATO

"The Sun": Szefowa KE von der Leyen ubiega się o kierowanie NATO
Szefowa Komisji Europejskiej raczej nie uzyska popracia Wielkiej Brytanii w wyścigu na sekretarza generalnego NATO. (Fot. Getty Images)
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ubiega się o stanowisko sekretarza generalnego NATO - podał dzisiaj, powołując się na źródła dyplomatyczne, brytyjski dziennik 'The Sun'.
Reklama
Reklama

Obecny sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, którego kadencja została przedłużona o dodatkowy rok w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę, ma ustąpić ze stanowiska w październiku tego roku.

Jak twierdzi "The Sun", kilka krajów członkowskich miało zasugerować, by von der Leyen przejęła zwalniane przez Stoltenberga stanowisko, mimo że jej własna kadencja kończy się dopiero w przyszłym roku.

Gazeta zaznacza jednak, że von der Leyen miałaby bardzo trudno, by uzyskać poparcie wszystkich 30 krajów członkowskich NATO, zwłaszcza tych bardziej eurosceptycznych. Jak twierdzą brytyjskie źródła, jej kandydaturę zablokowałaby m.in. Wielka Brytania. Chęć na objęcie stanowiska sekretarza generalnego ma brytyjski minister obrony Ben Wallace i jak się uważa, ma on poparcie premiera Rishiego Sunaka.

"The Sun" zauważa też, że mało prawdopodobne jest, by stanowisko sekretarza generalnego otrzymał przedstawiciel kraju, który nie spełnia wymogu przeznaczania na obronność przynajmniej 2 proc. PKB., a Niemcy nie są nawet bliskie osiągnięcia tego poziomu. 

Czytaj więcej:

Ursula von der Leyen w PE: Putin przegra, Ukraina i Europa zwyciężą

  Komentarze
  • R2
   1 kwietnia, 15:15

   Co w parlamencie europejskim kasa sie nie zgadza? Skad oni maja do tego wszystkiego kompetencje. A za miesiac bedzie kosmonauta

  • Uell
   2 kwietnia, 03:06

   moze to i dobra wiadomosc: ula rozwalila juz niemiecka armie, z rozwalaniem uni tez jakos idzie to i moze rozwali nato

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.06.2023
  GBP 5.2543 złEUR 4.5148 złUSD 4.1903 złCHF 4.6332 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama