"The Sun": Nuklearny okręt podwodny był blisko katastrofy z powodu awarii głębokościomierza

Jak poinformowała gazeta, liczący sobie około 30 lat okręt podwodny klasy Vanguard przygotowywał się do wypłynięcia na patrol na Atlantyku, gdy głębokościomierz przestał działać. Z tego powodu dowódcy myśleli, że jednostka utrzymywała się na tej samej głębokości, lecz w rzeczywistości schodziła coraz niżej.
Wchodzenie w "strefę zagrożenia" zauważyli na drugim głębokościomierzu inżynierowie na pokładzie, którzy podnieśli alarm.
‼️ð¬ð§⚓️UK almost lost a nuclear submarine - The Sun
— Zlatti71 (@djuric_zlatko) November 20, 2023
▪️According to the publication, during preparations for patrol in the Atlantic, one of the depth gauges of the British Vanguard-class submarine with Trident 2 ballistic missiles failed. At this moment there were 140 crew members… pic.twitter.com/IH26RBE32l
"Zadaniem inżynierów nie jest kontrolowanie głębokości okrętu podwodnego, ale te osoby zobaczyły, jak głęboko się znajdują i zdały sobie sprawę, że coś jest nie tak. Technicznie rzecz biorąc, okręt podwodny nadal znajdował się na głębokości, na której wiemy, że może funkcjonować, ale jeśli kiedykolwiek będzie musiał zejść tak głęboko, cała załoga zostanie postawiona w stan gotowości" – relacjonowało źródło cytowane przez "The Sun".
Wielka Brytania posiada cztery okręty podwodne klasy Vanguard. Wszystkie zostały oddane do użytku w latach 90. XX wieku. W przyszłej dekadzie zostaną one zastąpione budowanymi obecnie okrętami klasy Dreadnought. W ramach odstraszania nuklearnego przynajmniej jeden brytyjski okręt wyposażony w broń jądrową stale znajduje się na morzu.
Ze względów bezpieczeństwa "The Sun" nie ujawnił, na którym z okrętów doszło do awarii, ani kiedy miała ona miejsce.
Czytaj więcej:
Raport SIPRI: Rośnie liczba głowic nuklearnych gotowych do użycia
Szefowa ds. polityki nuklearnej NATO: Wzrosło ryzyko użycia broni jądrowej w Europie
Bloomberg: Próba nuklearna USA budzi obawy przed nowym wyścigiem zbrojeń z Rosją
Rosja: Putin unieważnił ratyfikację traktatu o zakazie prób nuklearnych