Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"The Guardian": Brexit wciąż "otwartą raną" dla obywateli UE w UK

"The Guardian": Brexit wciąż "otwartą raną" dla obywateli UE w UK
Niektórzy obywatele UE wciąż mierzą się z "poczuciem zdrady" ze strony brytyjskich polityków. (Fot. Getty Images)
Badanie przeprowadzone wśród obywateli UE pokazuje 'głęboki i trwały' wpływ Brexitu na poczucie tożsamości narodowej - informuje 'The Guardian'. Zwrócono uwagę, że 'konsekwencje Brexitu wciąż są bardzo mocno odczuwalne'.

Reklama
Reklama

Badanie przeprowadzone wśród obywateli UE z 22 krajów, którzy przebywali w Wielkiej Brytanii przez co najmniej 5 lat przed Brexitem, wykazało "głęboki i trwały wpływ na życie oraz poczucie tożsamości i przynależności w Wielkiej Brytanii" - możemy przeczytać w "The Guardian".

Badanie, na które się powołuje, przygotował zespół naukowców z University of Birmingham pod przewodnictwem prof. Nando Sigony.

"Narracja publiczna może sugerować, że Brexit został zakończony i zapomniany i każdy poszedł w swoją stronę" - podkreśliła prof. Sigona. "Ale dla obywateli UE Brexit pozostaje otwartą raną" - dodała.

Naukowiec zwróciła uwagę, że wielu obywateli UE "poczuło się zdradzonymi", co utrudnia im odzyskanie zaufania do brytyjskich instytucji i polityków. Wielu z nich - jak zwróciła uwagę - wciąż nie czuje się jak u siebie w domu, pomimo tego, że mieszka tu od bardzo długiego czasu.

72 proc. obywateli UE przyznało, że pomimo Brexitu jest "emocjonalnie związana z Wielką Brytanią". Z drugiej jednak strony, aż 89 proc. przyznało, iż "po wyjściu z UE ich opinia o kraju się zmieniła". 

W badaniu poproszono obywateli UE o podanie trzech słów podsumowujących to, co dla nich znaczy Wielka Brytania. Wielu z nich użyło takich określeń jak "dom" czy "miłość", co pokazuje, iż niektórzy "zadomowili się na dobre".

Niektórzy respondenci użyli jednak takich stwierdzeń jak "zdrada", "rozczarowanie", "gniew" czy "smutek". 

Co zaskakujące - jak podkreśliła autorka badania - Brexit okazał się "prawdziwym wyzwalaczem nastrojów prounijnych". Zwróciła uwagę, że większość imigrantów ze Wspólnoty używa do określenia UE takich sformułowań jak "pokój", "wolność" czy "jedność".

Czytaj więcej:

Życie Brytyjczyków w UE po Brexicie. "Wstyd i rozczarowanie"

Mniej niż połowa Brytyjczyków uważa, że Brexit został zrealizowany

  Komentarze
  • Postaw teze
   24 czerwca, 18:49

   Kolejne udowadnianie jaka Unia jest cudowna mimo ze sie sypie coraz bardziej ...
   Zarzynanie biurokracja wszystkiego ratowane gigantycznym zadluzeniem
   Od Wstapienia Polski do Uni PKB wzroslo 4 razy
   Dlugi 10 razy
   Taki rozwoj ...w Polsce buduje sie domy a w Niemczech fabryki ktore buduja maszyny narzedzia materialy z ktorych Polacy buduja domy za kredyty ktorych udzielily Banki majace kase z fabryk sprzedajacych towar Polakom

  • Robo
   24 czerwca, 18:54

   Jeśli chodzi o mnie sytuacja przed Brexitem czy po nie jest jakoś odczuwalna. Bardziej to chyba odczuwają Brytyjczycy. Najgorsze chyba jest to że rządzący nie realizują swoich obietnic w kampanii przed Brexitem. Chociażby finansowanie NHS. Nikt już Brytyjczykom nie zabiera pracy, której nigdy nie chcieli i chcieć nie będa.

  • Do Postaw teze
   24 czerwca, 19:44

   Co ty za głupoty piszesz, jak narazie to UK się sypie.

  • Grzesiek
   24 czerwca, 20:36

   Nikt nie chce juz przyjezdzac do pracy za te ich glodowe stawki 9,50 czy 10 na godzine brutto i tym podobne, bo to na nic dzisiaj nie wystarcza nawet w tanszych regionach kraju. Po drugie trzeba miec status i/lub wize. Wiekszosc osob, ktore znam wraca do Polskii, tak jak ostatnio znajomi, ona miala swoj salon kosmetyczny w Londynie, a on pracowal jako mechanik... W Polsce tez kolorowo nie jest, ale ludzie wola juz byc “wsrod swoich” i tam zyc skromniej

  • Drakus
   24 czerwca, 20:38

   Wciąż czuję że jestem Polakiem w UK i nie ma to nic wspólnego ze wstydem czy zdradą. Brexit sami wybrali i bardziej oni to odczuwają. Zadomowiłem się i jest mi tu dobrze. Łatwo przejść z rezydentury na paszport UK. Współpraca z państwami na wschodzie otwiera im nowe możliwości i zbliża do UE gdzie Niemcy mogą stracić swoją dominację. Inflacja i ceny energii dotykają ich jak wszystkich. Angażują się w pomoc dla Ukrainy i myślę że UK poradzi sobie w każdej sytuacji. Zmiany na wschodzie mają wpływ na układy w UE i może im się opłacać być blisko i współpracować. Korona im z głowy nie spadła.

  • Ewa
   24 czerwca, 21:38

   Dla mnie ten artykuł jest prawdziwy. Czuję rozczarowanie i smutek, że UK wyszło z EU. Mam pewną satysfakcję widząc ich w kolejkach choć też widzę, że jest tu poprostu gorzej. Słuchając przemówień typu "dobrze że wyszliśmy bo inaczej EU narzucilaby nam zmianę ładowarek na jeden typ", " wróćmy do miar imperialistcznych" wzbudza we mnie gniew i pogardę dla głupoty tego narodu, ale potem włączam tvp1 i widzę, że z Polską nie lepiej obywatele każde g... łykną

  • Zintegrowany UK
   25 czerwca, 10:14

   Postaw teze EU się nie sypie natomiast UK na pewno EU jak na razie się rozwija przyjęcie Ukrainy do EU spowoduje że Polska bardzo skorzysta gospodarczo bo to otwarcie potężnego rynku.W jedności siła a w samotności powolne umieranie, to przykład UK.

  • Logiczna
   25 czerwca, 10:42

   tak gniew i rozczarowanie. Gdy włączam tvn widzę jak część stałych fanatyków tvn jest dalej ogłupiana i manipulowana. Na szczęście tych drugich nie ma przy władzy i niech nigdy juz nie będzie. W uk jest coraz gorzej i faktycznie RP staje się dla wielu rodaków celem do powrotów.

  • Izka
   25 czerwca, 19:25

   Ja i tak wyjeżdżam z tego badziewia już się nie mogę doczekać nie rozumiem Polaków tutaj którzy zwyczajnie źle życzą EU a dzięki niej żyją w tym dziadowskim kraju i dzięki EU tutaj mogli zostać a dalej plują.UK nigdy by wam nie dała takiej szansy gamonie.

  • Beata
   26 czerwca, 09:46

   Masz racje Izka, chyba najbardziej na UE psiocza ci, ktorzy z przywileju otwarcia granic skozystali.
   Ja tez wyjezdzam z tego badziewia, jeszcze miesiac i bye bye UK. Nie bede sciemniac nikomu, jak tu cudownie jest. Wieksza czesc wrocila by chetnie do okczyzny, ale uwazaja, ze bylaby to dla nich porazka. Porazka jest gnic tu i udawac, ze jest super.

  • Do Ewa
   26 czerwca, 11:40

   Bardzo trafny komentarz. W szczególności ostatni fragment : "...wzbudza we mnie gniew i pogardę dla głupoty tego narodu, ale potem włączam tvp1 i widzę, że z Polską nie lepiej obywatele każde g... łykną." Po prostu głupota i niewiedza jest uniwersalna. Nie zna granic. @Beata,@Izka. Widocznie mało poznałyscie UK. Jak to mówią: w d..pie byłyście, g...o widziałyście.

  • 6
   26 czerwca, 15:44

   powtarzam,zle jest tym kturzy od poczatku sobie nie radza w uk,taka prawda,zle jest niedorajda zyciowym

  • Yogi
   26 czerwca, 15:52

   Do Do Ewa co ty możesz wiedzieć oprócz obrażania innych nic twoje wypociny nie wnosza komentujesz trolu czyjeś wpisy bo na materacu obsikanym śpisz i nic w życiu nie osiągnąłeś więc jedynie potrafisz tylko obrażać innych tak bym ocenił twój żałosny komentarz.

  • Do yogi
   26 czerwca, 21:30

   I co, ulżyło ci ? Następny nieudaczników i niedorajda ! Nie podoba się, to wracaj do Polski. Albo do Yellowstone, do Yogiego. Będziesz okradał turystów z jedzenia.

  • Czytelnik anonimowy
   27 czerwca, 17:00

   Do Do yogi Jobo trol Londynka.ciągle te same teksty obrażanie tych którzy coś osiągnęli on trol nie mający nic

  • Do czytelnika
   27 czerwca, 21:07

   Coś zaczynasz się gubić w zeznaniach, gł.bie !

  • Zwykłylamus z UE
   28 czerwca, 07:46

   Dobrze ze UK wyszło z UE , nie przyjeżdzają już kryminały z innych krajów europejskich , przede wszystkim z polski i Rumunii . Spokój jest.

  • Do Do czytelnika
   28 czerwca, 19:36

   Do Do czytelnika czyli jobo trol poszukiwany mieszkający na pokoju u starszej pani gubię się ?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 26.09.2022
  GBP 5.2822 złEUR 4.7566 złUSD 4.9113 złCHF 4.9846 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama