Menu

Testament księcia Filipa będzie tajny przez co najmniej 90 lat

Testament księcia Filipa będzie tajny przez co najmniej 90 lat
Testament zmarłego w kwietniu księcia Filipa trafił do sejfu na wiele lat... (Fot. Matt Dunham/WPA Pool/Getty Images)
Testament księcia Filipa, zmarłego w kwietniu męża brytyjskiej królowej Elżbiety II, zostanie zapieczętowany, a jego treść nie powinna zostać ujawniona przez co najmniej 90 lat - poinformowano w opublikowanej wczoraj decyzji sądu w Londynie.
Reklama
Reklama

Testamenty w Wielkiej Brytanii są zazwyczaj udostępniane do publicznej wiadomości, ale zgodnie z konwencją sięgającą 1910 r., po śmierci wysokiego rangą członka rodziny królewskiej, sądy są proszone o zapieczętowanie ich testamentów.

Sędzia Andrew McFarlane, najwyższy rangą sędzia w sprawach rodzinnych, orzekł, że testament Filipa powinien być zapieczętowany na 90 lat, a po tym czasie można go otworzyć na osobności i zastanowić się, czy powinien zostać opublikowany. To pierwszy raz, gdy sędzia określił, po jakim czasie testament może zostać otwarty.

"Uznałem, że ze względu na konstytucyjną pozycję suwerena, właściwe jest stosowanie specjalnej praktyki w odniesieniu do testamentów rodziny królewskiej. Istnieje potrzeba zwiększenia ochrony przyznanej prawdziwie prywatnym aspektom życia tej ograniczonej grupy osób, aby zachować godność suwerenna i bliskich członków jej rodziny" - napisał McFarlane w wyjaśnieniu.

"Stopień rozgłosu, jaki publikacja zapewne by przyciągnęła, byłby bardzo obszerny i całkowicie sprzeczny z celem utrzymania godności suwerena" - wskazał.

Na zdj.: królowa Elżbieta i książę Filip na zamku w Windsorze w maju 1982 roku. (Fot. Tim Graham Photo Library/Getty Images)

Orzeczenie w tej sprawie zostało podjęte na rozprawie przeprowadzonej za zamkniętymi drzwiami w lipcu, ale dopiero teraz pisemnie opublikowano decyzję. Sędzia McFarlane podkreślił, że on sam nie widział testamentu ani nie zna jego treści.

Poinformował też, że jako przewodniczący wydziału rodzinnego Wysokiego Trybunału Sprawiedliwości jest opiekunem sejfu, w którym znajduje się 30 kopert zawierających testamenty wysokich rangą członków rodziny królewskiej. Poprzednimi testamentami, które dołożono do sejfu, były te sporządzone przez królową-matkę oraz księżniczkę Małgorzatę, czyli matkę i młodszą siostrę Elżbiety II.

Książę Filip, który był mężem Elżbiety II przez 73 lata, zmarł 9 kwietnia tego roku w wieku 99 lat.

Czytaj więcej:

TMZ: Książę Harry spał, gdy zmarł książę Filip. Obudziła go policja

Królowa Elżbieta II uczciła 100. rocznicę urodzin męża nową różą

Relacja z pogrzebu księcia Filipa wywołała rekordową liczbę skarg telewidzów

Biograf rodziny królewskiej: "Książę Filip nie chciał dożyć stu lat"

Kate i William rozważają przeprowadzkę do Windsoru, aby być bliżej królowej

  Komentarze
  • Ksieciuniu
   17 września, 16:09

   zloto skradzione polsce oddac prosze ...punkt pierwszy tajnego testamentu

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.10.2021
  GBP 5.4084 złEUR 4.5717 złUSD 3.9212 złCHF 4.2644 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama