Menu

Tamiza pełna życia dzięki rozwijającej się populacji fok

Tamiza pełna życia dzięki rozwijającej się populacji fok
Rosnąca liczba fok pokazuje, jak dalece nastąpiła rewitalizacja Tamizy, odkąd w latach 50. XX wieku rzeka została uznana za "biologicznie martwą". (Fot. Getty Images)
Prawidłowo rozwijająca się populacja fok na Tamizie jest dowodem na to, że rzeka tętni życiem - stwierdzili eksperci ds. ochrony przyrody cytowani przez 'Evening Standard'.
Reklama
Reklama

Zespół badaczy z Zoological Society of London (ZSL) wykazał, że po ostatnim sezonie lęgowym rzekę zamieszkiwało 2 866 fok szarych i 797 fok portowych.

Oprócz 2020 roku, kiedy badanie zostało wstrzymane ze względu na pandemię, foki były liczone każdego roku od 2013 roku.

W 2019 roku udało się zliczyć 932 foki portowe i 3 243 foki szare - rozpoznawalne po dłuższych pyskach. Jako że są to jedne z najważniejszych drapieżników Tamizy, biolodzy morscy traktują je jako swoisty instrument monitorowania kondycji rzeki, a ich stabilna liczba wskazuje na dobrą jakość wody i niezawodne zasoby ryb. Mimo że foki są gatunkiem chronionym, stoją w obliczu wielu zagrożeń: chorób, zanieczyszczeń morskich, zaplątania się w "sieci widma" (porzucone narzędzia połowowe) oraz uderzeń statków.

Foki są również narażone na zakłócanie ich spokoju, kiedy rodzą swoje młode, szczególnie ze strony ciekawskich ludzi, spuszczonych ze smyczy psów i innych użytkowników wody.

Aby śledzić populację, badacze porównują liczebność fok ze zdjęć wykonanych z samolotu w różnych miejscach wylęgu w ujściu Tamizy przez trzy dni. Liczby są sumowane, a ostateczna liczba korygowana, aby uwzględnić fakt, że pewna liczba fok zawsze przebywa gdzieś na morzu.

"Ludzie myślą, że Tamiza jest martwa, ponieważ jest brunatna, ale rzeka jest naprawdę pełna życia - tak znacząco poprawiła się jakość wody" – podkreśla specjalistka ds. ochrony przyrody Thea Cox.
"Foki zawsze tu były, ale brakowało danych na ich temat, więc chcieliśmy zrozumieć, jak korzystają z Tamizy, gdzie się udają i jakie są ich liczby. W skali kraju przedstawicieli niektórych gatunków fok przybywa, a niektórych ubywa i chcielibyśmy wiedzieć dlaczego" - dodaje.

Przyczyną tego stanu mogą być na przykład walki między fokami szarymi i portowymi o przestrzeń. Zdarzały się przypadki ich wzajemnych ataków.

Foki żyją ok. 20-25 lat i żywią się głównie rybami. 

Czytaj więcej:

Tamiza zanieczyszczona plastikiem. Jest gorzej, niż sądzono

Londyn: Wieloryb z Tamizy uśpiony. Jego stan "gwałtownie się pogorszył"

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 10.01.2025
    GBP 5.0952 złEUR 4.2657 złUSD 4.1415 złCHF 4.5341 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama