Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Szwecja: Znaczny wzrost liczby eksplozji dokonywanych przez gangi

Szwecja: Znaczny wzrost liczby eksplozji dokonywanych przez gangi
Gangi w Szwecji stają się coraz brutalniejsze w działaniu. (Fot. Getty Images)
W pierwszym półroczu 2019 roku w Szwecji znacznie wzrosła w Szwecji liczba eksplozji materiałów wybuchowych - donosi 'Dagens Nyheter'. Według policji, wybuchy to środek nacisku stosowany przez gangi zajmujące się handlem narkotykami, oszustwami oraz praniem brudnych pieniędzy.
Reklama

Z danych pozyskanych przez dziennik "Dagens Nyheter" wynika, że w pierwszym półroczu 2019 roku doszło w Szwecji aż do 120 eksplozji materiałów wybuchowych, wobec 83 przypadków wybuchów w tym samym okresie ubiegłego roku. W 2018 roku odnotowano w Szwecji 157 eksplozji.

Według statystyk, tego typu zdarzenia najczęściej mają miejsce na południu Szwecji. W okresie od stycznia do lipca bieżącego roku odnotowano tam 44 detonacje ładunków.

Petra Stenkula, szefowa policyjnego wydziału ds. zorganizowanej przestępczości w południowej Szwecji, wzrost liczby eksplozji materiałów wybuchowych upatruje w porachunkach grup przestępczych na tle finansowym.

Jak wyjaśnia gazecie szwedzka policjant, podstawowym źródłem dochodu takich przestępców są narkotyki, oszustwa oraz pranie pieniędzy, a strzelaniny oraz ładunki wybuchowe służą im jako środki nacisku. "W pewnym sensie umieszczenie bomby może być łatwiejsze niż zamordowanie kogoś za pomocą broni palnej" - stwierdza Stenkula.

Policyjne statystyki wskazują, że coraz częściej dochodzi do brutalnych ataków. (Fot. Getty Images)

Od 2018 roku zaostrzono w Szwecji przepisy dotyczące posiadania broni, zwiększając kary oraz zwiększając uprawniania policji do zatrzymywania osób podejrzanych o jej przewożenie. W latach 2017-18 liczba strzelanin w Szwecji zmalała z 324 do 306.

Według Stenkuli, na niebezpieczeństwo wykorzystania materiałów wybuchowych narażeni są zwłaszcza młodzi ludzie, wykorzystywani przez grupy przestępcze. W ubiegłym roku dwóch nastolatków, którzy chcieli podłożyć bombę, zostało poważnie rannych, gdy ładunek wybuchł wcześniej niż planowano.

"Jeden z nich, 18-letni chłopak, został okaleczony na całe życie. Mimo tego nie chce rozmawiać z policją. To pokazuje jak silna jest w tym środowisku kultura milczenia" - podkreśla policjantka.

Dotychczas w Malmoe na południu Szwecji, gdzie najczęściej dochodzi do wybuchów, nikt nie zginął, ale od 2017 roku 8 osób zostało rannych.

W ubiegłym roku w Szwecji odnotowano ponad 150 eksplozji. (Fot. Getty Images)

Według policji, choć bomby podkładane są w celu zabicia konkretnych osób, to ich detonacje stanowią niebezpieczeństwo dla społeczeństwa. W kwietniu tego roku śpiąca dziewczynka została ranna odłamkiem szkła w wyniku wybuchu w sąsiedztwie.

Jak ocenia "Dagens Nyheter", trzy lata temu do wywołania eksplozji przestępcy wykorzystywali głównie granaty ręczne pochodzące z Bałkanów. Policja zauważa teraz większe wykorzystanie niewojskowych materiałów wybuchowych. Niektóre z nich pochodzą z kradzieży na budowach.

W ubiegłym tygodniu premier Danii Mette Frederiksen ogłosiła zaostrzenie kontroli na granicy ze Szwecją. Decyzja ma związek z zatrzymaniem obywatela Szwecji podejrzanego o podłożenie dynamitu przed urzędem skarbowym w Kopenhadze. W wyniku wybuchu uszkodzony został budynek, nikt nie został ranny.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.09.2019
  GBP 4.906 złEUR 4.343 złUSD 3.927 złCHF 3.961 zł

  Sport


  Reklama