Menu

Szwecja: Polki popierają rodaczki w kraju, "Zieloni" obiecują darmowe zabiegi

Szwecja: Polki popierają rodaczki w kraju, "Zieloni" obiecują darmowe zabiegi
Marsze poparcia dla polskich kobiet protestujących przeciw ograniczaniu ich praw do aborcji odbyły się w wielu miastach europejskich. Na zdj. jedna z uczestniczek protestu w Rzymie. (Fot. Getty Images)
Setki osób protestowały wczoraj wieczorem przed ambasadą RP w Sztokholmie przeciw wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. prawa do aborcji. Posłanka szwedzkiej Partii Ochrony Środowiska-Zieloni obiecała Polkom starania o możliwość bezpłatnego przerwania ciąży w Szwecji.
Reklama
Reklama

Na elewacji ambasady RP manifestanci wyświetlali wulgarne hasła skierowane pod adresem rządu w Polsce, a także wznosili okrzyki: "mamy dość", "myślę, czuję, decyduję" oraz "macie krew na rękach". Tłum próbował również wywołać na zewnątrz ambasador RP w Sztokholmie Joannę Hofman, krzycząc "gdzie jest ambasador?".

Na demonstracji głos zabrała była dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie Katarzyna Tubylewicz, która przedstawiła obraz sytuacji politycznej oraz kobiet w Polsce. Do tłumu przemówiła również przewodnicząca klubu parlamentarnego szwedzkiej Partii Ochrony Środowiska - Zielonych Annika Hirvonen Falk. Szwedzka polityk przypomniała, że w latach 60. ubiegłego roku, gdy w Szwecji obowiązywał zakaz wykonywania aborcji, Szwedki w celu przerywania ciąży wyjeżdżały do Polski. "Teraz my obiecujemy pomoc" - zapewniła.

Hirvonen Falk uściśliła, że jej partia, która wraz z socjaldemokratami tworzy w Szwecji rząd, będzie domagać się wprowadzenia refundacji kosztów zabiegu aborcji dla Polek. "Na razie nie ma decyzji w tej sprawie, ale będziemy starać się, aby Polki mogły bezpłatnie przeprowadzać aborcję w Szwecji" - dodała.

Wcześniej do zapewnienia Polkom takiej możliwości nawoływała na łamach gazety "Expressen" przedstawicielka szwedzkiego ruchu #MeToo Cissi Wallin, która ma polskie korzenie. W Szwecji Wallin budzi kontrowersje, gdyż w zeszłym roku została skazana przez sąd za pomówienie znanego szwedzkiego dziennikarza o gwałt. Z tego powodu część mediów, w tym telewizja publiczna SVT, zrezygnowała ze współpracy z nią, a wydawnictwo odmówiło wydania jej książki.

Demonstracja pod polską ambasadą odbyła się mimo obowiązującej w Szwecji restrykcji antyepidemicznej, wprowadzającej limit 50 osób przy organizacji zgromadzeń.

W ubiegłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej orzekł, że przepis zezwalający na aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. W uzasadnieniu wskazano, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno być chronione przez ustawodawcę.

Czytaj więcej:

Polska: Aborcja w przypadku upośledzenia płodu niezgodna z konstytucją

Strach kobiet i lekarzy. Zakaz aborcji już działa

Aborcja w Polsce: Naczelna Rada Lekarska wzywa do dialogu

Demonstracje poparcia dla Polek dotarły nawet do małych miast w Szkocji

Polski rząd podpisał "po cichu" międzynarodowy akt antyaborcyjny

Prezydent o aborcji: Jestem gotów zaangażować się w szukanie rozwiązania

  Komentarze
  • Dziwne
   29 października 2020, 14:07

   Jak chodzi o aborcje to sie wszyscy solidaryzują nagle ale jak chodzi o sprzedaż lasów państwowych albo afere respiratorów w lublinie o wartosci 160mln zł to nikt nic nie wie. To nie jest normalne. Kto to nakręca?

  • Agnes
   29 października 2020, 14:12

   Najlepsze jest jak jakieś stare baby bluzgają przez megafony że aż sama sie boję, rozdają dziewczynom wulgarne hasła oraz petardy i spreje, wszystko dlatego żeby pis ośmieszyć a efekt jest przeciwny

  • Budyń
   29 października 2020, 14:16

   W szwecji jak jest każdy widzi, kolorowo i tęczowo, a dzieci zabierają rodzicom na każdym kroku

  • Abdul
   29 października 2020, 14:17

   Niech pilnują swoich stref No Go

  • Mapa
   29 października 2020, 16:28

   Szwedzi emigrują do Polski bo lepiej im sie żyje tak samo angole i niemce

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 30.07.2021
  GBP 5.3681 złEUR 4.5731 złUSD 3.8410 złCHF 4.2444 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama