Menu

Szwecja: Nobliści, w tym Olga Tokarczuk, na kolacji u rodziny królewskiej

Szwecja: Nobliści, w tym Olga Tokarczuk, na kolacji u rodziny królewskiej
Uroczyste przyjęcie wydano na cześć noblistów. (Fot. Getty Images)
Tegoroczni nobliści, w tym laureatka literackiego Nobla Olga Tokarczuk, wzięli wczoraj późnym wieczorem udział w tradycyjnej kolacji wydanej na ich cześć przez szwedzką rodzinę królewską. Przyjęcie miało miejsce na Zamku Królewskim w Sztokholmie.
Reklama

Jak podały służby prasowe dworu królewskiego, nobliści najpierw zostali powitani przez króla Szwecji Karola XVI Gustawa, królową Sylwię oraz pozostałych członków rodziny królewskiej w apartamentach księcia Bertilla.

Następnie laureaci Nagród Nobla przeszli do sali balowej, gdzie oczekiwali pozostali goście, m.in. przedstawiciele szwedzkiego parlamentu, rządu oraz korpusu dyplomatycznego. Polskę reprezentowała p.o. ambasadora RP w Szwecji Iwona Jabłonowska.

Uroczystą kolację wydano w Galerii Karola XI. Gościom podano przegrzebki z kalafiorem, pieczonego fileta z dorsza pod szafranem z ziemniakami i szczypiorkiem i pieczeń z jelenia z królewskiego polowania z pieczonym selerem. Na deser mus z mlecznej czekolady z sorbetem z maliny moroszki oraz mrożony creme fraiche z płatkami chrupiącego miodu.

Kolacja wydawana przez rodzinę królewską na cześć noblistów tradycyjnie odbywa się dzień po ceremonii wręczenia Nagród Nobla oraz bankiecie noblowskim.

Tegp samego dnia polska noblistka spotkała się m.in. z dziećmi uchodźców w Sztokholmie. (Fot. Getty Images)

Czytaj więcej:

Tokarczuk: "Coś jest ze światem nie tak"

Prezydent skierował list gratulacyjny do Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk odebrała dyplom i medal noblowski z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa

  Komentarze
  • Londonist
   12 grudnia 2019, 13:41

   Ciekawe co będzie do jedzenie pewnie HALAL :-))

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 28.01.2020
  GBP 5.061 złEUR 4.279 złUSD 3.884 złCHF 4.009 zł

  Sport


  Reklama