Menu

Szkocja: W Glasgow niemal doszczętnie spłonął "polski kościół"

Szkocja: W Glasgow niemal doszczętnie spłonął "polski kościół"
Kościół był centrum duchowym polskiej społeczności w Glasgow. (Fot. Twitter/@BoyGeekDrone)
W szkockim Glasgow dzisiejszej nocy niemal doszczętnie spłonął katolicki kościół pod wezwaniem św. Szymona, który od II wojny światowej był duchowym centrum tamtejszej Polonii. Przyczyna pożaru na razie nie jest znana.
Reklama
Reklama

Informację o pożarze kościoła znajdującego się w dzielnicy Partick w zachodniej części Glasgow straż pożarna otrzymała o godz. 2:40 w nocy. W akcji gaszenia pożaru uczestniczyło ponad 30 strażaków, ale jak wynika z relacji mediów i z zamieszczonych zdjęć, kościół został uszkodzony bardzo poważnie, m.in. runął w nim dach i zniszczone zostały wszystkie okna.

"Zniszczenie kościoła św. Szymona będzie ciosem dla ludzi nie tylko w zachodniej części Glasgow, ale też znacznie dalej. Choć niewielki rozmiarem, kościół św. Szymona był często odwiedzany i stanowił duchowy dom polskiej społeczności na zachodzie Szkocji, która założyła tam sanktuarium. Kościół św. Szymona był bardzo kochanym punktem na mapie" - oświadczyła katolicka archidiecezja Glasgow.

Zbudowany w 1858 r. kościół św. Szymona był trzecią najstarszą świątynią katolicką na terenie archidiecezji Glasgow. Jego związki z Polską sięgały II wojny światowej, gdy zaczęli do niego uczęszczać stacjonujący w pobliskich koszarach żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Od tego czasu nazywany był "polskim kościołem", a wojenne związki z Polską upamiętnione zostały na tablicy na fasadzie budynku.

Po wojnie pozostał on centrum duchowym polskiej społeczności w Glasgow - także po tym, gdy od 2004 r. do Szkocji napłynęła fala emigrantów zarobkowych z Polski. W każdą niedzielę była tam odprawiana msza święta po polsku.

"Niezwykle smutna wiadomość z dziś rana. Kościół św. Szymona był w sercu naszej polskiej społeczności z cotygodniowymi polskimi nabożeństwami. Będzie nam go bardzo brakowało" - oświadczył w mediach społecznościowych pobliski Polski Klub im. Sikorskiego.

Wyrazy solidarności z polską społecznością przekazali m.in. minister zdrowia w szkockim rządzie Humza Yousaf oraz lider szkockiej gałęzi Partii Pracy Anas Sarwar.

Czytaj więcej:

Zabytkowy kościół na sprzedaż za cenę połowy domu w Londynie

Kościół Anglii znosi obowiązek odprawiania mszy w każdą niedzielę

Przed katedrą Notre Dame stanie drewniany kościół?

Kościół Anglikański mianował pierwszą czarnoskórą kobietę na biskupa

Kościół w Polsce podzielony w kwestii zbierania projektów pod ustawą "Stop LGBT"

  Komentarze
  • Start
   29 lipca, 08:02

   Powoli zaczynaja palić kościoły katolickie,
   Późnej zaczną sie brać za ludzi katolików.
   Jesli juz świątyń nie bedzie ludzia bedą sie próbować modlić i brać udział w nabożeństwa w domach i chować sie ze strachu bo komuś to przeszkadza

  • Aps
   29 lipca, 08:14

   ...pokłosie pedofilii w kk

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.09.2021
  GBP 5.3697 złEUR 4.5736 złUSD 3.8847 złCHF 4.2054 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama