Szkocja pierwszym krajem w UK, który prawnie zakaże dawania klapsów
Jak zwraca dziś uwagę BBC, do tej pory rodzice i opiekunowie mogli używać siły fizycznej w celu karania dzieci - tak długo, jak kara ta mogła być oceniona jako "rozsądna". Teraz wyjątek ten całkowicie zniknie z zapisu prawnego, a każdy "atak cielesny" stanie się przestępstwem.
Nowe prawo ma na celu zapewnienie dzieciom takiej samej ochrony przed napaścią, jak osobom dorosłym.
Szwecja była pierwszym krajem na świecie, który zakazał klapsów wobec dzieci - zaostrzenie prawa odnośnie kar cielesnych miało miejsce już w 1979 roku. Szkocja została 58. krajem świata, który wprowadził zakaz fizycznych kar.
Warto dodać, że zakaz bicia dzieci wprowadziła również Walia, ale wprowadzenie odpowiedniego zapisu prawnego zostało odroczone do 2022 roku.
BBC podkreśla, że ani Anglia, ani Irlandia Północna nie mają obecnie planów, aby zakazać stosowania klapsów.
Organizacja charytatywna NSPCC z zadowoleniem przyjęła informacje o zakazie w Szkocji i nazwała to posunięcie "zdrowym rozsądkiem".
"Nowe prawo jasno wskazuje, że kary fizyczne nie powinny dłużej być częścią dzieciństwa w Szkocji. Jest to ważny krok w kierunku uczynienia z niej kraju, w którym prawa dzieci są naprawdę uznawane i szanowane" - skomentowała Joanna Barrett z NSPCC.
Czytaj więcej:
USA: Mimo pandemii odbywa się leczenie polskich dzieci
UK: "Nie" dla nauczycieli sugerujących dzieciom niezgodność z płcią biologiczną
"Wygląda jak 40-latek". Home Office bada doniesienia o "wyrośniętym" uczniu
"The Guardian": Brytyjskie dzieci rosną wolniej niż te z innych bogatych krajów