Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Szef sejmowej komisji obrony z wizytą w UK. Dostał zapewnienie o wsparciu Brytyjczyków

Szef sejmowej komisji obrony z wizytą w UK. Dostał zapewnienie o wsparciu Brytyjczyków
Tematem spotkań Polaków z Brytyjczykami była przede wszystkim wojna na Ukrainie. (Fot. Twitter/@PolishEmbassyUK)
Wielka Brytania nadal dąży do tego, by trwająca wojna rozstrzygnięta została na korzyść Ukrainy i ani zmiana rządu, ani kryzys gospodarczy nie zmieniły jej podejścia - oświadczył w Londynie przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach.

Podczas trzydniowej wizyty w Wielkiej Brytanii delegacja Komisji Obrony Narodowej Sejmu RP, w skład której weszli Michał Jach, jego zastępca Czesław Mroczek i członkowie - Paweł Hreniak i Wojciech Kossakowski - spotkali się z przedstawicielami Komisji Obrony Izby Gmin, Komisji Spraw Międzynarodowych i Obrony Izby Lordów oraz z przedstawicielami Polonii. 

Michał Jach, podsumowując wizytę, przekazał polskim mediom, że prawie wszystkie rozmowy dotyczyły wojny na Ukrainie.

"Bardzo istotna jest dla nas deklaracja polityków, z którymi się spotykaliśmy, że dla Wielkiej Brytanii sprawa rozstrzygnięcia tej wojny na korzyść Ukrainy jest kluczowa i że Wielka Brytania nadal deklaruje silne wsparcie polityczne - co jest po tylu miesiącach wojny niezwykle istotne - ale też nadal deklaruje wsparcie militarne" - dodał przewodniczący Komisji.

Podkreślił, że współpraca polsko-brytyjska w ramach NATO nabiera w obecnej sytuacji szczególnego znaczenia i ocenił, że nie licząc Stanów Zjednoczonych to właśnie Wielka Brytania i Polska są w tej chwili państwami członkowskimi, które w największym stopniu nadają kierunek rozwoju Sojuszu.

Zapytany czy ma poczucie, że niezależnie od dwukrotnej zmiany rządu oraz kryzysu gospodarczego w Wielkiej Brytanii, wsparcie tego kraju dla Ukrainy jest równie silne, jak było kilka miesięcy temu, Jach odparł: "Na to liczyliśmy i to się potwierdza. Nie odczuwamy żadnej różnicy. Oczywiście bardzo aktywnie obserwowaliśmy sytuację w Wielkiej Brytanii, ale w kwestiach zarówno stosunku tej barbarzyńskiej wojny na Ukrainie, jak i w relacjach bilateralnych nie widzimy żadnej różnicy".

Czytaj więcej:

Za dwa miesiące Brytyjczycy całkowicie odcinają się od rosyjskiego gazu

Brytyjczycy przekażą Ukrainie nowszą wersję pocisku Brimstone

Boris Johnson ujawnił postawy państw zachodnich przed wybuchem wojny w Ukrainie

  Komentarze
  • Mirek
   8 grudnia 2022, 20:24

   W 39 tez zapewniali znamy to znamy ale tym.razem politycy dzialacze lokalni z rodzinami kochankami wszystkich parti na pierwsza linie my zaraz za wami

  Dodaj komentarz
  Kurs NBP z dnia 07.02.2023
  GBP 5.3212 złEUR 4.7476 złUSD 4.4325 złCHF 4.7856 zł

  Sport