Menu

Szef Wetherspoona zaprzecza, że przez Brexit ma problem z pracownikami z UE

Szef Wetherspoona zaprzecza, że przez Brexit ma problem z pracownikami z UE
Szef pubów Wetherspoon słynie ze swojego wsparcia dla Brexitu. Był bardzo aktywny w czasie kampanii na rzecz wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. (Fot. Getty Images)
Szef sieci pubów Wetherspoon - Tim Martin - zaprzeczył doniesieniom, jakoby borykał się z niedoborem pracowników w związku z Brexitem. Plotka pojawiła się po tym, gdy 'Daily Telegraph' zacytował jego słowa o konieczności wdrożenia 'bardziej liberalnego' systemu wizowego dla pracowników z UE.
Reklama
Reklama

Tim Martin, głośny zwolennik Brexitu, wyjaśnił na antenie BBC, że po prostu jest za rozwiązaniem w stylu australijskim, który preferencyjnie traktuje sąsiadujące kraje.

Dodał, że "nie miał problemu z rekrutacją" z wyjątkiem tych pubów, które ulokowane są w małych, nadmorskich miejscowościach. 

Jak zauważa dziś BBC, wiele firm z branży hotelarskiej i gastronomicznej długo borykało się ze skutkami pandemii, pomimo programów wsparcia od rządu. Obecnie firmy te mierzą się z nowym problemem - mają kłopoty ze znalezieniem chętnych do pracy.

Według organizacji UK Hospitality, Brexit zwiększył problem, ponieważ coraz więcej pracowników z UE wraca do swoich krajów pochodzenia.

Na łamach "Daily Telegraph" Tim Martin ocenił, że bardziej elastyczny system wizowy dla pracowników z UE mógłby pomóc brytyjskim firmom w radzeniu sobie z presją w szukaniu personelu.

"Wielka Brytania ma niski wskaźnik urodzeń. Bardzidej liberalny system imigracyjny kontrolowany przez tych, których wybraliśmy, w odróżnieniu od systemu UE, byłby plusem dla gospodarki i kraju" - przekazał.

"Ameryka, Australia i Singapur przez wiele dziesięcioleci korzystały z tego podejścia. Imigracja połączona z demokracją działa" - dodał.

Na antenie BBC Tim Martin wyjaśnił jednak, że wypowiedzi te zostały wyrwane z kontekstu.

Kwietniowe dane z Krajowego Biura Statystycznego (ONS) sugerują, że więcej niż 1 na 10 pracowników z branży hotelarskiej i gastronomicznej opuścił w ubiegłym roku Wielką Brytanię.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy Wetherspoons, który ma 871 pubów, zmniejszył liczbę pracowników o ok. 6 000 do prawie 38 000.

Czytaj więcej:

Sieć pubów Wetherspoon z pierwszą stratą od niemal 40 lat

Wetherspoons otwiera nowe puby i szuka setek pracowników

10 proc. obywateli UE "rozważa opuszczenie Wielkiej Brytanii po 30 czerwca"

  Komentarze
  • 1
   2 czerwca, 19:04

   Kiedys ktos sie wypowiedział w komentarzu, jakiś byly pracownik, jaki w tym wederspoonie dobrobyt i szczęście i jacy wszyscy zadowoleni z pensji, że gorzej juz byc chyba moze w maku tylko

  • Heh
   2 czerwca, 19:21

   Niech sam teraz zasuwa, jak mu tak przeszkadzali Europejczycy.

  • Demokrata
   2 czerwca, 19:45

   No nie mogę, Singapur i demokracja. Nawet Putin by się z tego uśmiał.

  • Fan clarksona
   2 czerwca, 20:59

   Pracowałem dla tego śmiecia.. zarobki rzędu od 180f do 250f za tydzień.. fajnie? Dobrze niech brytyjczycy przyjdą pracować..
   Tak tu dobrobyt że spierdalam z tąd..

  • Duk
   2 czerwca, 21:24

   Poczekamy zobaczymy. Juz sa problemy ze znalezieniem odpowiednich ludzi do pracy. Sam stanie na zmywaku 🤣 - no i dobrze. Wszyscy zwolennicy Beexitu jakoś siedzą cicho a mialo być tak wspaniale.

  • Z UK
   2 czerwca, 22:32

   Po prostu katastrofa Ameryka, Australia i Singapur,Boże dokąd ten kraj zmierza ? dokładnie w tych 3 krajach wprowadzono tzw. gig economy,czyli wyzysk za wszelką cenę,zero umów o pracę,w Australii nie ma czegoś takiego jak umowa o pracę,tylko na telefon,wtedy kiedy cię potrzebują, pracę na umowę mają tylko urzędnicy states,albo rządowi,to jest tzw.gig economy,w USA stosują to od lat 30 ,Singapur jest czystą dyktaturą.Teraz mi się dopiero oczy otworzyły czym ten kraj będzie, stąd trzeba uciekać póki czas.Dzis słyszałem o podpisywaniu, trade z Pacyfik- Asia.Beda mieli taniej na papierze, załamka.

  • Tim
   2 czerwca, 23:35

   A co ma powiedzieć?Przecież do błędów ludzie niechętnie się przyznają. A tak to powie że wyrwane z kontekstu .

  • Czytelnik anonimowy
   3 czerwca, 00:07

   Teraz zamawiając cokolwiek z poza uk trzeba płacić cło nawet do 25%... taki to dobry deal był hahaha

  • Elektryk ze słabym zykiem
   3 czerwca, 04:31

   A wystarczy zrobić test ecs na holbornie za 50 czy gdzie tam + cscs 150, i ściemniony list od pracodawcy że sie pracuje jako pomocnik elektryka, i wysłać to do ecs i karte ecs przyślą i za 3 lata zawód gotowy, elektryk 850 tygodniowo ma i robota czysta

  • Do "Fan Clarksona"
   3 czerwca, 06:07

   Sam sobie gosciu wybrales taka branze, wiec o co kaman?? Kazdy winny twoich zarobkow nieudaczniku ale nie ty sam.. Lol.

  • Yy
   3 czerwca, 07:18

   To dziad jest falszywy ..swoich pracownikow wyrzucil na bruk z dnia na dzien bez wypowiedzenia jak wybuchla pandemia w kwietniu 2020...potym pojawily sie aplikacje "Neverspoon" w telefonach zeby omijac ten Pub i szukaly najblizszych w poblizu..ten staruch jest spalony w calym Uk. Za to co zrobil..

  • Prawdziwy Polak
   3 czerwca, 08:38

   To taka typowa kanalia. Pewnie dlatego ma przezwisko muppet :) ja i wszystkich ktorych znam omijaja wetherspoona szerokim lukiem

  • Estrela82
   4 czerwca, 14:37

   Przecież te jego puby to prawie jak mordownie... i te dywany zalane piwem... ble. Niech szuka pracowników wśród Anglików tylko, że oni nie chcą robić w weekendy. W weekend to oni chcą pić, niekoniecznie w jego pubach!!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama