Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Szef OECD ds. edukacji: Telefony komórkowe przyczyną słabszych wyników uczniów w nauce

Szef OECD ds. edukacji: Telefony komórkowe przyczyną słabszych wyników uczniów w nauce
Uczniowie korzystający często z cyfrowych urządzeń mają większe problemy z nauką niż ich rówieśnicy, którzy nie korzystają ze smartfonów lub robią to rzadko. (Fot. Getty Images)
Nadużywanie przez uczniów telefonów komórkowych i mediów społecznościowych jest przyczyną słabszych wyników w międzynarodowym badaniu PISA - ocenił szef OECD ds. edukacji Andreas Schleicher, cytowany przez szwedzką gazetę 'Dagens Nyheter'.
Reklama
Reklama

Największy w Szwecji dziennik przypomina, że po publikacji w 2022 roku rezultatów międzynarodowego testu PISA jako przyczynę spadku rezultatów 15-latków do najniższego poziomu w historii tego pomiaru wskazano pandemię Covid-19.

"Związek między zamknięciem szkół a brakiem wiedzy nie jest jednak tak silny, jak zależność między używaniem telefonów komórkowych przez uczniów, a ich słabszymi wynikami w nauce" - podkreślił Schleicher.

Zmiana w uzasadnieniu negatywnego trendu wynika z nowego badania OECD. Z opracowania wynika, że 65 proc. uczniów miało problemy z koncentracją na lekcjach matematyki na skutek korzystania z urządzeń cyfrowych. 59 proc. nastolatków stwierdziło, że w ten sposób przeszkadzali im koledzy. Sami uczniowie podkreślają, że "czują się uzależnieni od smartfonów" i że "źle się czują, gdy muszą odłożyć telefony".

Nie znaleziono związku między samym wykorzystaniem narzędzi cyfrowych na lekcjach w celu nauki pod kontrolą nauczyciela, a słabszymi wynikami nastolatków. "Problem dotyczy przede wszystkim, w jaki sposób uczniowie korzystają z własnych telefonów komórkowych równolegle podczas nauki w szkole czy odrabiania pracy domowej" - podkreślili eksperci OECD.

Raport OECD dowiódł, że istnieje silna korelacja między używaniem przez uczniów telefonów komórkowych a ich wynikami z testów z matematyki. Ci, którzy korzystają z komórek w mniejszym stopniu, osiągają lepsze rezultaty.
(Fot. Getty Images)

Według Schleichera, wielu uczniów ma problemy ze zrozumieniem trudniejszych tekstów. "Młody człowiek nie nauczy się tego, korzystając z mediów społecznościowych, ale czytając dłuższe opowiadania lub powieści i w ten sposób zdobywa umiejętność poruszania się po świecie z wielu perspektyw" - zauważył.

Będąca jednym z najbardziej zaawansowanych krajów, jeśli chodzi o wykorzystanie technologii w nauczaniu Szwecja jest w trakcie odchodzenia od tego trendu. Rząd Szwecji wstrzymał przygotowywaną od 2018 roku strategię cyfrową w szkolnictwie, mającą za cel, aby "szwedzcy uczniowie byli najlepsi na świecie w wykorzystaniu laptopów, tabletów i smartfonów".

Z przedszkoli i młodszych klas szkół podstawowych wycofywane są elektroniczne zabawki oraz ekrany, a do szkół powrócić mają tradycyjne podręczniki i książki. W starszych klasach sprawdziany i egzaminy mają być przeprowadzane przy użyciu papieru, ołówka lub długopisu.

Podobną reformę przeprowadza również Dania i Norwegia. Ograniczenie narzędzi cyfrowych w szkołach jest jednym z tematów przewodnictwa Szwecji w Radzie Nordyckiej, forum współpracy regionalnej zrzeszającego kraje nordyckie.

Czytaj więcej:

UK: Prawie jedna czwarta dzieci w wieku 5-7 lat ma smartfony

UK: Zakaz korzystania ze smartfonów przez dzieci poniżej 16. roku życia rozważany przez posłów

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 20.06.2024
    GBP 5.1224 złEUR 4.3238 złUSD 4.0345 złCHF 4.5359 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama