Menu

"Szczepionkowy bonus" przestaje działać. Spada poparcie dla Johnsona

"Szczepionkowy bonus" przestaje działać. Spada poparcie dla Johnsona
Brytyjski premier traci na popularności, bo społeczeństwo dostrzegło, że na szczepieniach świat się nie kończy... (Fot. Getty Images)
Sondaże opublikowane w przypadającą wczoraj drugą rocznicę objęcia urzędu premiera Wielkiej Brytanii przez Borisa Johnsona wskazują, że 'szczepionkowy bonus' najwyraźniej przestaje działać.
Reklama
Reklama

Przez ostatnie kilkanaście tygodni szybko prowadzone w Wielkiej Brytanii szczepienia i będący ich efektem wyraźny spadek liczby zakażeń i zgonów skutecznie przykrywał wszystkie inne sprawy: zarówno problemy będące konsekwencją wyjścia z okresu przejściowego po Brexicie, jak i różne - dość liczne - przypadki braku transparentności ze strony brytyjskiego premiera.

Stwierdził to nawet sam Johnson, który po niejasnościach co do sposobu sfinansowania remontu jego służbowej rezydencji na Downing Street oznajmił, że tym, co ludzi interesuje, są szczepienia i wyjście z lockdownu. Dzięki szczepieniom w maju, po raz pierwszy od kwietnia zeszłego roku, Johnson miał więcej ocen pozytywnych niż negatywnych.

Teraz jednak sytuacja już nie wygląda tak dobrze. Wprawdzie w Anglii zniesione zostały 19 lipca wszystkie restrykcje covidowe, ale nastąpiło to przy szybko znowu rosnącej liczbie zakażeń, co powoduje, że Johnson w powszechnej opinii podjął ogromne ryzyko. Na dodatek szczepienia, których tempo - podobnie jak w wielu innych krajach - spada, przestały przysłaniać inne problemy i wpadki.

A tych cały czas jest dużo: najpierw pod koniec czerwca wymuszone odejście ministra zdrowia Matta Hancocka, który złamał restrykcje covidowe i którego Johnson początkowo próbował bronić; w poprzedni weekend próba uniknięcia kwarantanny przez Johnsona i ministra finansów Rishiego Sunaka poprzez udział w pilotażowym programie zastąpienia jej testami, z czego po fali oburzenia rząd się wycofał w ciągu niespełna trzech godzin; w tym tygodniu kolejne rewelacje byłego głównego doradcy Johnsona, Dominica Cummingsa, według którego premier nie chciał lockdownu, bo jak stwierdził, "z powodu Covid umierają tylko 80-latkowie". Do tego dochodzi "pingdemia", czyli paraliżująca kraj fala absencji w pracy osób wysyłanych poprzez aplikację na kwarantannę.

Efekty tego widać w badaniach opinii publicznej. Według opublikowanego wczoraj sondażu YouGov, poparcie dla Partii Konserwatywnej spadło w ciągu tygodnia o 6 punktów proc. - do 38 proc. - a dla opozycyjnej Partii Pracy wzrosło o 3 punkty i wynosi 34 proc.

Podobne wyniki przynosi również opublikowane wczoraj badanie ośrodka Survation. Konserwatyści stracili w ciągu tygodnia 4 punkty proc. i zamierza na nich głosować 39 proc., a Partia Pracy zyskała 3 punkty i cieszy się poparciem 35 proc. 

Boris Johnson został premierem Wielkiej Brytanii 24 lipca 2019 r., dzień po tym, jak wygrał wewnątrzpartyjne wybory i objął stanowisko lidera Partii Konserwatywnej. W grudniu 2019 r. poprowadził konserwatystów do największego zwycięstwa wyborczego od 1987 r.

Czytaj więcej:

Remont rezydencji Johnsona: Czy premierowi znów się upiecze?

Johnson i Sunak na kwarantannie. Wcześniej wywołali oburzenie

Cummings: Johnson nie chciał lockdownu, bo "umierają tylko 80-latkowie"

Boris Johnson przeprasza brytyjskie firmy za "pingdemię"

"Pingdemia" paraliżuje życie w UK. W sklepach zaczyna brakować produktów

  Komentarze
  • Props Londynku
   25 lipca, 22:01

   Czipy biometryczne będą ale wszystko pomalutku, narazie trzeba nas urabiać, straszyć i przyzwyczajać.Morawiecki powiedział, że Polski Ład, klasa średnia to gdy każde dziecko ma smartfona.Pinokio zakupił 1000 opasek biometrycznych na ręke dla ozdrowieńców po 1500 złotych by monitorowały ich zdrowie czyli już wiecie jakie zadanie będą miały ich narzędzia i dlaczego je tak promują.Czip i cyfrowa waluta jest ich ostatecznym celem.Nim będziesz płacił ,kopał kryptowaluty,będzie służył jako paszport graniczny i zdrowia,lokalizator a obywatela nieposłusznego będzie łatwo karać, blokować pieniądze itp.

  • Pit
   25 lipca, 22:50

   Yougov to międzynarodowa organizacja sprzyjająca laburzystów i Eu. Wszystko się zbiega gdy Jonson chce uruchomić art 16 traktatu o EU czyli scrap deal. Nie przejmowałbym się tym.

  • SILESIAN
   26 lipca, 12:13

   @Pit

   BOJO NIE MOZE URUCHOMIC ART 16 PONIEWAZ TRAKTAT NIE ZOSTAL WPELNI WPROWADZONY. SCRAP DEAL POWIADASZ?!! W TAKIM UKLADZIE NA UK ZOSTANA NALOZONE EMBARGA I NIE BEDZIESZ MIAL CO JESC MISIU A NAWET PRADU - POWODZENIA Z JAK TY TO MOWISZ SCRAP DEAL - LONG LIVE A UNITED EUROPE !!!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.09.2021
  GBP 5.3827 złEUR 4.6154 złUSD 3.9337 złCHF 4.2489 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama